Kai tik atšyla orai, dauguma miesto gyventojų stengiasi kuo daugiau laiko praleisti gamtoje: jie vyksta į žygius, sodyboje kepa šašlykus ar važiuoja pažvejoti.
Šiltomis dienomis visada malonu leisti laiką lauke, tačiau šią idilę gali sugadinti uodai, kurių kompanija niekam nėra maloni. Žinoma, į kovą su uodais visada galima pasitelkti repelentus, tačiau cheminiai preparatai dažnai kenkia ne tik uodams…
Daugumos repelentų komponentai vienaip ar kitaip yra toksiškos medžiagos – dietiltoluamidas (DETA), karboksidas, oksamatas, rebemidas. Visi šie komponentai yra pavojingi nėščioms moterims ir vaikams.
Jei nenorite naudoti cheminių priemonių, pasinaudokite mūsų patarimais ir išbandykite natūralias priemones nuo šių įkyrių vabzdžių.
APSAUGA NUO UODŲ
Eteriniai aliejai
Uodai nemėgsta gvazdikėlių, anyžių ir eukalipto kvapo. Sudrėkinkite šių augalų aliejumi vatos diskelį ir padėkite ant palangės. Šiuo mišiniu galite patepti ir atviras kūno vietas.
Žinoma, tai turi savų niuansų: pavyzdžiui, gvazdikėlių aliejus skaniai kvepia, bet jis gali smarkiai nudeginti pažeistą odą. Eterinių aliejai labai trumpai išlieka efektyvūs: dažniausiai tik 10-15 minučių. Vis dėlto, tokia priemonė nėra toksiška.
Galite naudoti džiovintus gvazdikėlius: 5 g gvazdikėlių užpilkite stikline vandens, mišinį virkite 15 minučių. 10 nuoviro lašų sumaišykite su šaukštu spirito ir patepkite atviras kūno vietas. Ši priemonė nuo uodų saugos 2 valandas.
Šeivamedis
Po langais būtinai pasodinkite šeivamedį. Nauda yra daugialypė: arbata iš šeivamedžio žiedų padeda nuo kosulio, iš uogų verdama skani uogienė, o kambariuose esančios šakų puokštės (net ir nežydinčios) sukurs tiesiog nepakeliamą atmosferą uodams.
Ramunėlės
Džiovinti ramunėlių žiedynai, stiebai ir lapai nuo seno naudojami kovai su uodais. Ši priemonė gali paveikti uodų nervines ląsteles. Kelias puokštes ramunėlių padėkite skirtingose namų vietose, ir tai padės apsisaugoti nuo uodų.
Pelyno nuoviras
Nė vienas vabzdys nepalies jūsų veido, jei nusiprausite pelyno šaknų nuoviru (saują susmulkintų šaknų užpilkite 1,5 l vandens, užvirinkite ir palikite 20-30 minučių pastovėti).
Kviečių želmenų nuoviras
Senovėje uodams ir kitiems kraujasiurbiams vabzdžiams atbaidyti buvo naudojamas kviečių želmenų nuoviras. Saują susmulkintų kviečių želmenų šaknų užpilkite 1,5 l vandens ir tris kartus užvirinkite. Nuoviras turi būti šviesiai geltonas. Šiuo nuoviru nusiplaukite veidą ir rankas: nė vienas uodas nenorės prie jūsų artintis.
Vanilinas
Sumaišykite vaniliną su kūdikių kremu (santykiu 1:10) ir patepkite visas atviras kūno vietas. Taip pat galite ištirpinti vaniliną vandenyje, supilti į buteliuką su purkštuvu, ir šia priemone purkštis drabužius bei atviras kūno vietas.
Kadagys
Jei norėsite laiką leisti prie laužo, įmeskite į ugnį šiek tiek sudžiūvusių kadagių spyglių.
Pomidorų lapai
Uodai negali pakęsti šių lapų kvapo. Jei nenorite, kad uodai atskristų į jūsų namus, ant palangės gėlių vazonuose auginkite pomidorus.
Taip pat galite nuskinti šiek tiek pomidorų lapų ir laikyti juos arti savęs. Ši priemonė bus veiksminga tol, kol lapai nenuvys.
Kedrų aliejus
Kedrų aliejaus kvapas atbaido ne tik uodus, bet ir muses bei tarakonus.
Balzamas „Žvaigždutė”
Nepamirškite ir apie šį seną gerą balzamą. Užtepkite šiek tiek balzamo ant odos, ir tai padės atbaidyti uodus. Jei norite išvaikyti ne tik uodus, bet ir muses, ant stalo palikite atvirą šio balzamo indelį.
Karbolio rūgštis
Karbolio rūgštis labai padeda nuo uodų: pakanka visai nedidelio kiekio šios priemonės, kad naktį galėtumėte ramiai miegoti. Šia priemonę geriausia pašlakstyti sieną šalia lovos, ir naktį jums uodai tikrai netrukdys.
Ši priemonė taip pat bus labai naudinga medžiojant ir žvejojant upių žiotyse, pelkėse, ežeruose, kur milijonai uodų dažnai apkartina mėgstamas pramogas.
Dabar tikrai galėsite pamiršti uodus!