Kartais nutinka taip, kad net ir tinkamai prižiūrima orchidėja nežydi ir nuvysta. Šioje situacijoje galima pasitelkti Švedijoje populiarią gudrybę, kuri padeda išsaugoti net ir mirštančią orchidėją. Sužinokite, kaip išsaugoti savo orchidėją. Vadovaukitės šiomis rekomendacijomis, ir jūsų orchidėjos tikrai atsigaus.
Orchidėja: pagrindinės savybės
Orchidėjos (Orchis) yra kilusios iš Pietų Amerikos, Azijos ir Australijos atogrąžų regionų.
Dauguma orchidėjų veislių yra epifitai, tai yra daugiamečiai augalai, augantys aukštai virš žemės, dažniausiai egzotinių medžių lajose.
Jų šaknys nesiliečia su žeme, o mineralus ir vandenį jos gauna iš oro.
Vis dėlto, orchidėja (priešingai nei amalas, kuris taip pat yra epifitas) nekenkia augalui, ant kurio gyvena.
Orchidėja kitą augalą naudoja tik kaip atramą, bet nedaro neigiamos įtakos jo būklei.
Orchidėjoms būdingi gana tankūs, mėsingi, pailgi lapai.
Šie augalai dažniausiai turi vieną ar kelis žiedkočius, o jų žiedai, išsilaikantys ant stiebų iki 9 mėnesių, gali būti įvairių spalvų ir formų.
Phalaenopsis yra viena populiariausių orchidėjos rūšių.
Šią veislę nėra labai sunku auginti, be to, šios veislės gėlės gana ilgai žydi.
Orchidėja: auginimo reikalavimai ir taisyklės
Atsižvelgiant į tai, kad orchidėjos yra kilusios iš atogrąžų ir subtropinių vietovių, joms keliami gana specifiniai auginimo reikalavimai, todėl reikėtų žinoti, kaip tinkamai jas prižiūrėti.
Žemiau pateikiamos svarbiausios orchidėjų auginimo taisyklės:
Ryški išsklaidyta šviesa – epifitai neturi tiesioginio kontakto su saule, nes egzotiškų medžių šakos efektyviai blokuoja jos spindulius. Orchidėjos vazoną geriausia pastatyti patalpoje prie lango, uždengto užuolaida.
Didelė oro drėgmė – atogrąžų miškuose yra specifinis mikroklimatas. Ten ne tik šilta, bet taip pat labai drėgna, todėl šaknys gali laisvai gauti vandens ir mineralų iš oro.
Vidutinė temperatūra – atogrąžų ir subtropikų zonoje temperatūra dieną svyruoja tarp 20–30°C, o naktį ir žiemą dažnai nukrenta keliais laipsniais. Tokius temperatūros svyravimus užtikrinsite kur kas paprasčiau, jei vasarą augalą išnešite į lauką. Žiemą galite nakčiai išjungti radiatorių, kad atvėsintumėte orą patalpoje.
Laidus, lengvas žievės, kokoso pluošto ir keramzito substratas – šaknys turi turėti erdvės laisvai vystytis ir gauti vertingų mineralų. Toks „dirvožemis“ saugo jas ir nuo puvinio bei grybelinių ligų.
Retas, bet gausus laistymas – augalą reikia laistyti reguliariai. Geriausia – retai, bet gausiai. Orchidėjos yra jautrios vandens kokybei. Orchidėjos nemėgsta kieto vandens, tai yra, tokio, kuriame yra daug kalcio. Vertėtų rinktis lietaus vandenį arba distiliuotą vandenį.
Kokias klaidas dažniausiai daro orchidėjų augintojai?
Žinote pagrindinius orchidėjoms keliamus reikalavimus, stengiatės laikytis auginimo taisyklių, tačiau orchidėja ima gelsti ir nuvysta?
Paaiškinsime, kodėl orchidėja nuvysta ir nežydi:
Šviesos trūkumas – kai orchidėja gauna per mažai šviesos, ji negali sukaupti pumpurų augimui reikalingos energijos. Be to, per mažas šviesos kiekis silpnina orchidėjos lapus, o žiedai ilgai neišsilaiko. Jei pastebėjote, kad orchidėja blogai vystosi ar trumpai žydi, perkelkite ją arčiau lango.
Skersvėjis – dauguma ant namų palangių auginamų orchidėjų veislių yra atogrąžų augalai. Šie augalai yra pratę prie gana aukštos pastovios temperatūros. Jei orchidėja ima vysti, vertėtų patikrinti, ar langas yra pakankamai sandarus: tikėtina, kad orchidėja yra veikiama skersvėjo, ir būtent tai lemia netinkamą augalo vystymąsi.
Sausas oras – orchidėjos mėgsta didelę drėgmę. Per sausas oras neigiamai veikia jų būklę. Kai įjungiamas namų šildymas, oras tampa gerokai sausesnis, todėl rudenį ir žiemą orchidėjoms gali stigti drėgmės. Šalia orchidėjos galite pastatyti indą su vandeniu arba oro drėkintuvą.
Netinkamas substratas – jei orchidėją pasodinsite į universalią vazoninę žemę žydinčioms gėlėms, tai jūsų orchidėją gali pražudyti. Toks dirvožemis yra nepralaidus, pernelyg drėgnas ir per sunkus jų gležnai šaknų sistemai. Dėl netinkamo substrato orchidėja praranda gebėjimą įsisavinti mineralines medžiagas ir vandenį, pradeda pūti ir miršta.
Vandens trūkumas arba perlaistymas – jei orchidėjai trūksta vandens, jos šaknys įgauna sidabrinę spalvą, o lapai ir pumpurai išdžiūsta. Jei orchidėja yra perlaistoma, gali išsivystyti grybelinės ligos, kurios pažeidžia šaknų sistemą.
Ką daryti, kad orchidėja vėl atgytų: švediška gudrybė!
Nepaisant jūsų pastangų ir tinkamos priežiūros, jūsų orchidėja vis dar nežydi?
Išbandykite naujovišką švedišką gudrybę su skaidria vaza!
Neseniai Švedijos žiniasklaidą apskriejo informacija apie Heleną Norvall, kuri atskleidė savo orchidėjų gelbėjimo metodą.
34-erių švedė dvejus metus nesėkmingai bandė paskatinti savo orchidėjų žydėjimą įvairiais ekspertų rekomenduojamais metodais.
Deja, jie nesukėlė norimo efekto ir Helenos orchidėjos vis tiek nepražydo.
Galiausiai moteris nusprendė orchidėjas auginti skaidriose vazose.
Pirmiausia ji švelniai iškėlė orchidėjas iš vazonų, nuvalė ir nuskalavo šaknis, o tada augalus įdėjo į permatomas vazas, kurias iki pusės pripildė vandeniu.
Tada ji pastatė orchidėjas tolygiai apšviestoje vietoje, kad saulė pasiektų jų šaknis.
Helenos nuostabai, orchidėjos pražydo po labai trumpo laiko!
Savo atradimu Helena Norvall pasidalijo socialiniuose tinkluose, o vėliau šio metodo veiksmingumą patvirtino ne vienas orchidėjų augintojas.
Jei nuspręsite išbandyti šią gudrybę, nepamirškite reguliariai pakeisti vandenį vazoje, kad jis netaptų drumstas ir purvinas.
Kai orchidėja atgyja, galite grąžinti ją atgal į žievės ir keramzito substratą.
Sėkmės!