Visame pasaulyje kava yra populiariausias nealkoholinis gėrimas. Kavos aromatas patinka net tiems žmonėms, kurie jos negeria, o ką jau kalbėti apie kavos mėgėjus, kurie neįsivaizduoja dienos pradžios be kvapnaus kavos puodelio.
Apie kavos gėrimą sklando įvairių mitų. Dalis žmonių šį gėrimą laiko kenksmingu ir vartoja tik retais atvejais. Kita žmonių dalis mano, kad kava yra labai naudinga, todėl geria ją be saiko.
Mokslininkai jau seniai įrodė, kad kofeinas padidina dopamino kiekį smegenyse, o tai turi įtakos gyvybingumui ir aktyvumui. Šis gėrimas teigiamai veikia centrinę nervų sistemą tik tuomet, jei kava yra saikingai vartojama. Tai turi teigiamą poveikį nuotaikai, bendrai savijautai ir darbingumui.
Tais atvejais, kai reikia išlikti budriems, gana dažnai nusprendžiama išgerti puodelį kavos.
Dauguma žmonių kavą geria tuščiu skrandžiu. Ar tai – blogai? Viskas yra labai individualu. Jei žmogus turi problemų dėl didelio skrandžio rūgštingumo, tuomet nerekomenduojama gerti kavos tuščiu skrandžiu. Vis dėlto, kavą geriausia vartoti kartu su subalansuotais pusryčiais, nes tuomet jos vertė bus tiesiog neįkainojama.
Kavos aromatas suaktyvina laimės hormoną. Pakanka tiesiog būti vietoje, kurioje malamos kavos pupelės: labai greitai tai pagerins nuotaiką.
Dauguma žmonių mano, kad kava neigiamai veikia širdį ir sukelia tachikardiją. Šią versiją paneigė Kinijos mokslininkai, kurie nustatė, kad reguliariai kavą geriantiems žmonėms širdies plakimo sutrikimai pasireiškė 5% atvejų rečiau nei tiems žmonėms, kurie visiškai negeria kavos. Širdies problemų gali atsirasti tada, jei kava yra derinama su alkoholiu ir tabako produktais, kurie plečia kraujagysles.
Taip pat neretai manoma, kad kava sukelia dehidrataciją. Taip, šis gėrimas iš tiesų turi diuretinį poveikį, tačiau su kofeinu į organizmą patenka tam tikras kiekis skysčio. Žmogaus organizmas pasisavina tiek skysčių, kiek jam reikia, todėl šlapinantis nepašalinama daugiau skysčių nei jų buvo suvartota.
Deja, gana dažnai kava yra piktnaudžiaujama. Kai organizmas yra išsekęs, tikimasi, kad kava suteiks pakankamai energijos, tačiau tokiu atveju galite smarkiai pakenkti organizmui. Piktnaudžiavimas šiuo gėrimu gali lemti nervų sistemos sutrikimus, nuovargį, galvos skausmą ar svaigimą.
Šio gėrimo vertėtų atsisakyti tiems žmonėms, kurie skundžiasi kraujospūdžio sutrikimais. Jei kavą gersite po pietų, tai gali sukelti nemigą.
Per dieną rekomenduojama išgerti ne daugiau nei 1-2 puodelius kavos.