Žema savivertė yra tai, kas mus įkalina toksiškose sąjungose, verčia jaustis „nepakankamai“ sveikai meilei ir palūžti, kai santykiai nutrūksta.
Žinoma, tinkama savigarba, savarankiškumas ir pasitikėjimas savimi negarantuoja laimingų santykių, tačiau padeda įgyti naudingų įgūdžių, kuriuos pasitelkę išmokstame suprasti, ko iš tikrųjų nusipelnėme ir ko tikrai netoleruosime. Moteris, kuri tikrai save vertina ir myli, randa savyje jėgų pasitraukti iš ją žlugdančių santykių. Kuo ji dar išsiskiria iš kitų, kai reikia užmegzti romantišką sąjungą?
Pasitikinti savimi moteris neklausia savęs: „Kokia aš turiu būti, kad jam patikčiau?“. Ji tiesiog žino, kad a priori nusipelno meilės ir šalia savęs verto partnerio. Žinoma, tai nereiškia, kad bet kuris vyras kris jai po kojomis. Juk meilė yra sudėtingas dalykas. Ir širdžiai negali įsakyti. Tokia moteris tai puikiai supranta. Štai kodėl ji neskirs kelių dienų, mėnesių ar net metų tam, kad „užsitarnautų meilę“ vyro, kuris nekreipia į ją dėmesio. Kadangi „rungtynės“ neįvyko, ji eis toliau, išlaikydama savo savigarbą.
Pasitikinti savimi moteris nustato sveikas asmenines ribas. Pakankama savigarba ir įgūdis nustatyti sveikas asmenines ribas eina koja kojon. Tokia moteris pirmenybę teikia savo poreikiams ir emocinei būklei, ir neprisiima atsakomybės už kitus. Tačiau tai nereiškia, kad ji ignoruoja partnerio norus ir jausmus. Ignoravimas ir atsakomybės neprisiėmimas nėra tas pats dalykas. Tokia moteris paprasčiausiai supranta, kad kiekvieno žmogaus emocinė būsena yra jo paties atsakomybė. Partneriai turėtų rūpintis vienas kito jausmais ir troškimais, bet ne nustumti patys save į antrą planą, stengdamiesi įtikti kitam. Štai čia ir atsiranda kompromisas. Tai yra sveikos asmeninės ribos.
Savimi pasitikinti moteris nereikalauja iš partnerio nuolatinio savo „gerumo“ įrodinėjimo. Ji jau žino savo vertę, todėl jai nereikia kasdien kartoti apie tai, kokia ji puiki. Būtent nepasitikėjimas savimi dažnai yra susijęs su priklausomybe nuo kitų žmonių nuomonės. O kaip dėl komplimentų? – Galite jūs to pagrįstai paklausti. Kiekvienam iš mūsų patinka juos girdėti. Nesiginčysime. Savimi pasitikinti moteris džiaugiasi komplimentais. Tačiau jos savivertė ir nuotaika nesusijusi su tuo, kiek gerų žodžių ji išgirdo per dieną.
Pasitikinti savimi moteris moka prisiimti atsakomybę. Ne, tai nereiškia, kad ji mielai prisiima bet kokius įsipareigojimus – finansinius, buitinius ir panašiai. Tokia moteris visų pirma prisiima atsakomybę už savo emocijas ir veiksmus. Ji nekaltina partnerio, kad šis „privertė“ ją jaustis vienaip ar kitaip, padarė ją nelaimingą. Jai nebūdinga būti žmonių ar aplinkybių auka. Todėl ji nelieka toksiškuose santykiuose tikėdamasi, kad viskas stebuklingai išsispręs savaime. Ir nelaiko nuoskaudų prieš savo buvusiuosius. Tokia moteris prisiima atsakomybę už savo pasirinkimus – tiek gerus, tiek blogus – ir pasinaudoja klaidomis kaip galimybe augti ir tapti dar geresniu žmogumi.
Pasitikinti savimi moteris priima sprendimus klausydama ne tik savo širdies, bet ir proto. O kaip dėl romantikos, dėl to, kad dėl meilės darome beprotiškus dalykus? – galite jūs paprieštarauti. Visa tai, žinoma, gražu, bet nepanaikina fakto, kad reikia pasitelkti ir protą. Jis leidžia įvertinti, ar susižavėjimo objektas yra emociškai ir psichologiškai sveikas žmogus, su kuriuo galima sukurti harmoningus ir tvirtus santykius. Jei to nepadarysite laiku, bus lengva pakliūti į toksišką, manipuliacijų kupiną sąjungą, kuri bus pateikiama pasiteisinimu: „Na, aš tai darau iš meilės”! Pasitikinti savimi moteris, prieš emociškai įsitraukdama į naujus santykius, visada pirmiausia įvertina aplinką ir galimą riziką.
Pagrindinė sąvoka, kurią reikia suprasti kalbant apie santykius, yra ta, kad panašus traukia panašų. Tai reiškia, kad savimi pasitikintis žmogus pritrauks kitą savimi pasitikintį žmogų. Nepasitikintis savimi asmuo nesąmoningai ieškos santykių su žmonėmis, kurie privers jį jaustis dar labiau nepasitikinčiu savimi.