Jei sode ar darže turite aviečių krūmų, tikriausiai puikiai žinote, kaip kartais sunku sulaukti ankstyvo aviečių derliaus. Taigi aš esu pasirengusi atskleisti jums paslaptis ir patyrusių augintojų patarimus, kaip tai pasiekti be didesnių pastangų.
KAIP UŽAUGINTI ANKSTYVĄ AVIEČIŲ DERLIŲ?
Avietės yra vienos skaniausių, sultingiausių, saldžiausių ir kvapniausių uogų, augančių mūsų geografinėje platumoje. Jei jūsų avietės didelės ir gerai dera, nereikės net jokių egzotinių vaisių. Pavyzdžiui, remontantinės avietės gali duoti uogų bent du kartus per metus.
Tačiau jei sode ar sodyboje turite net ir paprasčiausių šių uogų veislių, galite priversti jas sunokti ir anksčiau. Papasakosiu keletą gudrybių, kaip gauti ankstyvą aviečių derlių. Šiais patarimais su manimi pasidalijo labai uolus raudonųjų uogų augintojas ir šie patarimai iš tiesų veikia.
Patarimas Nr. 1: sodinkite saulėtoje vietoje
Avietės nemėgsta pavėsio. Pavėsyje jų uogos būna mažos ir rūgščios, o daugelis jų sunoksta daug vėliau nei turėtų. Sodindami krūmus būtinai pasirinkite saulėtą vietą.
Patarimas Nr. 2: augimo metu gausiai laistykite
Daug vandens ir saulės – tai dvi svarbiausios uogų sultingumo ir saldumo bei didelio dydžio paslaptys. Štai kodėl pradėjau nuo šių dviejų dalykų. Tačiau pasirūpinkite, kad dirvožemis nepavirstų pelke. Laistymo kiekis ir dažnumas tiesiogiai priklauso nuo dirvožemio ir oro sąlygų aviečių augimo metu.
Patarimas Nr. 3: tręškite krūmus, kol jie auga
Avietės laikomos labai nereikliais augalais, nes jos auga net laukinėje gamtoje. Tačiau jei norite greito aviečių augimo, anksti subrandintų uogų ir puikaus skonio, galite tai paspartinti jas tręšdami. Štai du būdai, kaip tai teisingai padaryti.
Jei krūmelius ką tik pasodinote, būtinai gausiai tręškite sklypo dirvą kompostu arba humusu ir mėšlu. Ideali norma – 10 kg vienam kvadratiniam metrui.
Jei avietės jau auga, tačiau akivaizdu, kad dirvožemyje trūksta maistinių medžiagų, būtina reguliariai jas tręšti. Taip pat tinka gyvulių ir paukščių mėšlas, durpės ir pelenai, azoto trąšos arba specialiai uogakrūmiams skirtas paruoštas mišinys.
Patarimas Nr. 4: pašalinkite jaunus ūglius
Ankstyvą aviečių derlių galima bus nuimti tik prieš tai pašalinus jaunus ūglius. Mat jie ima drėgmę ir maisto medžiagas iš didesnių šakų, bet neduoda uogų. Jų negalima išrauti su šaknimis, kad nepažeistumėte pagrindinio krūmo šakniastiebio. Aš ūglius nupjaunu ties pačiomis šaknimis aštriu sekatoriumi ir to užtenka.
Patarimas Nr. 5: paruoškite žiemai
Nepriklausomai nuo to, kiek derliaus spėjo duoti jūsų avietė, reikėtų ją išsiųsti „žiemoti“. Pašalinkite šakas, nuo kurių nuskynėte daugiausia uogų. Paprastai tai būna senesnės, didesnės šakos su stora žieve. Per žiemą ir pavasarį jaunesnės, lankstesnės šakos galės atgauti jėgas. Turėdamos pakankamai šviesos, drėgmės ir maistinių medžiagų, jos duos dar didesnį derlių.
Šviežiomis uogomis geriausia mėgautis tiesiai nuo šakos, kai jos sunoksta. Tačiau nepamirškite, kad avietes galima užšaldyti ir žiemai arba iš jų pasigaminti skanią, vitamino C turinčią uogienę.