Daugeliui žmonių įdomu, kaip iš tikrųjų reikėtų virti ryžius, kad jie nepridegtų prie puodo ir nesuliptų? Kai kurie žmonės, nepaisant ilgametės patirties virtuvėje, iki šiol neįvaldė šio meno. Pateiksime keletą gudrybių, padėsiančių įveikti šį iššūkį.
Kaip virti ryžius, kad jie nesuliptų?
Minkšti, lipnūs ir sulipę ryžiai dažniausiai reiškia, kad prieš verdant grūdai buvo padengti krakmolu arba ryžiai buvo virti per dideliame vandens kiekyje. Tačiau nebijokite, šioms problemoms išspręsti yra paprasti sprendimai, todėl paruošti tobulą dubenėlį virtų ryžių nėra taip jau sudėtinga.
Vandens ir ryžių santykis
Ryžiams virti reikalingas vandens kiekis priklauso nuo naudojamo virimo būdo, įrangos ir ryžių rūšies. Naudojant skirtingą įrangą, pavyzdžiui, puodą ar ryžių virimo aparatą, tam pačiam kiekiui ryžių išvirti reikės skirtingo vandens kiekio. Panašiai ir su rudaisiais bei baltaisiais ryžiais – reikės skirtingo skysčio kiekio. Skirtingų rūšių baltiesiems ryžiams, pavyzdžiui, ilgagrūdžiams, trumpagrūdžiams ir basmati, taip pat reikia skirtingo vandens kiekio.
Dažniausiai 1 puodeliui trumpagrūdžių baltųjų ryžių galima naudoti 1-1,2 puodelio vandens. Ilgagrūdžiams baltiesiems ryžiams gali prireikti net 1,5-2 puodelių vandens. Tiksliai laikydamiesi recepto galite gauti ne tokius pačius rezultatus, nebent naudojate tos pačios rūšies ryžius ir naudojate tuos pačius santykius. Tai reiškia, kad gali tekti šiek tiek paeksperimentuoti, kad rastumėte jums tinkamą santykį. Jei nenurodyta kitaip, naudokite šaltą, o ne karštą ar verdantį vandenį.
Ryžių plovimas
Pagrindinis žingsnis, norint pagaminti birius ryžius, yra prieš verdant iš ryžių išplauti papildomą krakmolą. Dėl neišplauto krakmolo ryžių grūdeliai verdant sulimpa. Papildomas krakmolas susidaro pačiuose grūduose. Plaunant ryžius jie trinasi vienas į kitą, todėl išorinis krakmolas nusitrina. Į verdantį vandenį įberti neplauti ryžiai tampa lipnūs, nes sugerdamas vandenį krakmolas prilimpa prie ryžių.
Norėdami nuplauti ryžius, sudėkite nevirtus ryžius į didelį dubenį, pripildytą šalto vandens. Ryžius maišykite (nuplautomis) rankomis ir sukite. Išpilkite drumstą vandenį (tai krakmolas!) ir nuvarvinkite ryžius, naudodami sietelį arba laikydami rankas ant dubens krašto, kad ryžiai neišbyrėtų. Kartokite šį procesą dar 2-3 kartus, kol vanduo taps skaidrus.
Lydytas sviestas, rapsų aliejus ir kokosų aliejus
Kad ryžiai nepriliptų prie puodo, jums gali padėti lydytas sviestas. Pirmiausia puodo dugne ištirpinkite lydytą sviestą, o tada supilkite ryžius. Įmaišykite sviestą į ryžius, kad apsiveltų visi ryžiai. Tada gaminkite kaip visada. Daugelis žmonių vietoj sviesto naudoja rapsų aliejų, kiti – kokosų aliejų. Verta patiems išbandyti visus tris produktus, nes jie šiek tiek pakeis ryžių skonį. Pasirinkite jums tinkamiausią.
Citrinos triukas
Jei vis dar kyla problemų dėl ryžių prilipimo, galite išbandyti citrinos sulčių triuką. Į vandenį, kuriame verdate ryžius, įpilkite pusės citrinos sultis. Deja, tai turės įtakos ryžių skoniui, tačiau, pasak daugelio žmonių, tai ryžiams suteikia papildomą malonų aromatą. Taip pat galite pabandyti į verdamus ryžius įmesti gabalėlį citrinos žievelės.
Kodėl verta pridėti lauro lapą verdant ryžius?
Jei siekiate, kad ryžiai būtų ne tik birūs, bet ir gardesni, verta išbandyti paprastą, bet efektyvų triuką – virimo metu įdėti lauro lapą. Laurų lapai praturtina ryžius subtiliu, žolelių aromatu, kuris suteikia patiekalui švelnų ir natūralų poskonį. Dar svarbiau, jog šis prieskonis padeda sumažinti perteklinio krakmolo išsiskyrimą, todėl ryžiai išlieka birūs ir neprilimpa vieni prie kitų. Be to, lauro lapai pasižymi antibakterinėmis savybėmis, kurios prisideda prie natūralesnio gaminimo proceso ir maisto šviežumo. Laurų lapai puikiai dera su visų rūšių ryžiais – nuo baltųjų iki maistingų rudųjų, todėl jie tampa universaliu pasirinkimu, siekiant pakelti paprasto patiekalo kokybę į aukštesnį lygį. Šios mažos, bet reikšmingos pastangos tikrai atsipirks, kai jūsų ryžiai bus nepriekaištingi tiek tekstūra, tiek skoniu!
Nuotraukos asociatyvios @Canva, @Freepik