Šeštadienis, 25 sausio, 2025

Naujausi

9 psichologinio smurto artimoje aplinkoje požymiai

Smurtas šeimoje – tai tema, apie kurią šiandien nemažai diskutuojama. Neretai diskutuojama ir apie fizinės žalos sukėlimą.

Tačiau smurtas ne visada reiškia fizinę skriaudą. Tai taip pat gali būti emociškai skausmingas reiškinys. Tai vadinama psichologiniu smurtu ir, beje, jis gali būti daug pavojingesnis nei fizinis smurtas. Psichologinis smurtas paveikia smurtą patyrusio žmogaus asmenybę ir ilgainiui gali sukelti psichikos sveikatos problemų.

Psichologinė prievarta yra susijusi su kontroliavimo principu. Tironas pradeda kontroliuoti savo auką beveik visose srityse: jis diktuoja tam tikras elgesio normas, nurodo taisyklingą mąstymą, emocijas ir kitas gyvenimo sritis. Žinoma, tokioje aplinkoje egzistuoti nėra lengva.

Pagrindinis keblumas yra tas, kad kartais sunku pastebėti, jog šeimoje iš tiesų vyksta psichologinė prievarta. Ji gali slėptis po įvairiomis kaukėmis: rūpinimosi auka ar tirono savanaudiškumo kauke, kai atrodo, kad tai tiesiog žmogus, kuris rūpinasi vien tik savimi.

Tačiau kartu galima pastebėti ir tokio pobūdžio piktnaudžiavimą, jei jį atidžiai stebėsite, tai pastebėsite konkrečias jo apraiškas.

Nuolatinis pavydas

Visi žmonės yra linkę savo partneriams pavydėti. Paprastai pavydo epizodai turėtų būti trumpalaikiai, reti ir neturėti įtakos esamiems santykiams. Taip jūsų partneris gali paprasčiausiai užsiminti, kad negauna pakankamai dėmesio. Tačiau kartais pasitaiko situacijų, kai pavydas tampa nuolatinis ir niekuo nepagrįstas kasdienybės palydovas.

Tačiau tai dar ne pats blogiausias reiškinys: apimtas pavydo priepuolio tironas gali uždrausti aukai išeiti iš namų, bendrauti su kuo nors iš savo aplinkos, domėtis, kokiose vietose per visą dieną lankėsi auka. Tai neleidžia nukentėjusiajam gyventi normalaus gyvenimo ir jaustis laisvu žmogumi.

Galimybė gauti prieigą prie asmeninių žinučių

Tironas nepasitikės aukos žodžiais, anksčiau ar vėliau jis pareikalaus 24 valandų prieigos prie savo aukos mobiliojo telefono ar socialinio tinklo. Jis teigs, kad jam rūpi, kad jiems pavyktų išvengtų bėdų. Iš tikrųjų tironas siekia tik vieno tikslo – įtvirtinti visišką savo kontrolę.

Tai taip pat gali būti dangstoma reikalavimu pasitikėti vienas kitu. Iš pradžių tironas gali net rodyti savo paties žinutes, kad auka patikėtų jo gerais ketinimais.

Keliamos sąlygos ir ultimatumai

Norėdamas užmaskuoti smurtą, tironas suteiks galimybę rinktis. Tačiau pasirinkimo galimybė bus iliuzinė: bus suteiktos tokios galimybės, kad auka negalės pasirinkti tai, kas nepatinka partneriui.

Pavyzdžiui, tironas lieps rinktis tarp santykių su juo ir draugystės su vaikystės draugu. Aukai pasirinkimas taps neįsivaizduojamai sunkus, nes jai rūpės abu santykiai.

Aplaidumas

Į visus išgyvenimus, apie kuriuos pokalbio metu užsimena auka, tironas nekreipia rimto dėmesio.

Pavyzdžiui, auka gali pasakoti savo partneriui, kad neseniai mirė jos mylima močiutė ir kad jai sunku susitaikyti su netektimi, o tironas tik patars suimti save į rankas. Toks žmogus neišreikš užuojautos, o liks šaltas ir abejingas.

Brutalūs juokeliai

Žinoma, bet kuris žmogus gali prastai pajuokauti, neturėdamas tikslios informacijos, kad kai kurios temos gali skaudžiai įžeisti kitą žmogų.

Psichologinės prievartos atveju tironas tyčia iškrės savo aukai pokštus, kurie jai labai nepatiks. Dažnai tai vyks ir kitų žmonių akivaizdoje. Rezultate bus gausis ne pokštas, o aukos pažeminimas.

Draugų ir giminaičių teisimas

Taip nutinka, jei auka, tam tikru momentu, tiesiog nerado bendros kalbos ar su kažkuo nesutarė iš savo artimos aplinkos. Partneris tironas stos į aukos pusę, kad sukurtų iliuziją, jog ją palaiko ir nori jai gero.

Jis pabrėš aukos priešininko trūkumus, sąmoningai įpils alyvos į ugnį, kad partnerio santykiai su žmogumi, su kuriuo susipyko, taptų dar labiau įtempti. Ilgainiui auka liks izoliuota nuo visuomenės, o tironas galės daryti tai, ką nori, nes partneris nebeturės į ką kreiptis pagalbos.

Lyginimai su kuo nors

Palyginimų galite iš karto nepastebėti, nes jie bus užmaskuoti komplimentais. Pavyzdžiui, tironas savo aukai sakys, kad ji protinga, liekna, graži, bet nepamirš pridurti, kad ji yra tokia tik lyginant su tam tikru kitu žmogumi.

Taigi, jis nuvertins auką ir išaukštins save, nes juk jis įsimylėjo tokį bevertį žmogų, kuris yra susietas su juo bendru gyvenimu.

Staigmenos

Daugelis gali sakyti, kad staigmenose nėra nieko blogo. Žinoma, bet tik tuo atveju, jei jos yra retos. Tiesa ta, kad tironas, prisidengdamas staigmena, privers auką daryti būtent tai, ko jis nori.

Pavyzdžiui, jis norės nueiti į futbolo rungtynes ir kaip staigmeną atneš bilietus į rungtynes. Auka neturės kito pasirinkimo, kaip tik eiti su juo į varžybas, nes juk tironas stengėsi auką nustebinti, įtikti jai. Iš tikrųjų tokiu būdu tironas po truputį apribos savo partnerio pasirinkimo ir veiksmų laisvę.

Išvaizdos kontrolė

Tironas visada nurodinės savo aukai ką dėvėti, kaip kirptis ar dažytis. Jis gali tai slėpti už savo rūpestingumo, sakydamas, kad jis turi geresnį skonį, kad nori, jog jo partneris atrodytų iš tiesų patraukliai.

Ši globa bus atšiauri ir ne itin geranoriška.

Iš to, kas pasakyta, galima daryti tik vieną išvadą: tironas siekia, kad jo auka taptų priklausoma nuo jo paties. Dažnai būnant tam tikrose situacijose neįmanoma jos objektyviai įvertinti. Reikia vadovautis savo jausmais, laimės pojūčio buvimu ar trūkumu tam tikruose santykiuose. Jei šio jausmo nėra ir yra tam tikrų prievartos požymių, geriausia nutraukti tokius santykius, kad jie nenueitų per toli ir visam laikui nesugadintų jūsų gyvenimo.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---