Sentimentalus žmogus – tai asmuo, kuris lengvai pasiduoda jautriems išgyvenimams. Tokį žmogų gali sujaudinti bet kokia situacija. Pavyzdžiui, pamatęs jauną motiną, laikančią kūdikį, ar mažą katinėlį, besiglaudžiantį prie kojų, jis gali nubraukti ne vieną ašarą. Tokiose situacijose panaši reakcija aplinkiniams gali atrodyti gana keistai, todėl dažnai kai kurie žmonės išreiškia nuostabas dėl tokio emocijų demonstravimo. Tai taip pat galima būtų vadinti padidėjusiu jautrumu: žmogus pernelyg jautriai reaguoja į viską, kas vyksta, o emocijos gali akimirksniu pakeisti viena kitą.
Tai gera ar bloga savybė?
Į sentimentalumą, kaip ir į viską šiame pasaulyje, verta pažvelgti įvairiais rakursais.
Šios savybės turėtojui ne visada lengva, nes tam tikrus įvykius, kurių kiti nepastebėtų, jis ims į širdį ir dėl to išgyvens. Be to, kartais tai neigiamai veikia nervų sistemą.
Tuo pačiu metu sentimentali asmenybė gali būti laikoma stipria: atvirai parodyti savo emocijas gali ne kiekvienas žmogus. Kai neturi baimės tai daryti, galima sakyti, kad žmogus tuomet pasitiki savimi ir nebijo, ką apie jį pagalvos kiti žmonės.
Sentimentalumas leidžia žmogui gerai jausti kitų emocijas bei tinkamai įsijausti į aplinkinių jausmus. Jis žino, kaip paguosti ir palaikyti pašnekovą jam sunkią akimirką. Tai leidžia užmegzti šiltus ir pasitikėjimu grįstus santykius su kitais žmonėmis.
Žinoma, beveik visos šios savybės apibūdina sentimentalų žmogų iš gerosios pusės.
Kada reikia kovoti su sentimentalumu?
Kadangi sentimentali asmenybė tam tikrais momentais kenkia savo psichologinei būsenai, verta pagalvoti, kaip galima suvaldyti šias emocijas.
Pakeisti save ar kai kuriuos savo įpročius yra gana sunku, tačiau tai galima padaryti pasinaudojus tam tikromis rekomendacijomis.
- Reikia gyventi dabartimi. Reikia stabtelėti ir išvardyti šiuo metu jaučiamas emocijas. Savo jausmus geriau įvardyti žodžiais. Tai padės juos ne kaupti, o išreikšti. Taip ateityje nebus staigių emocinių protrūkių.
- Reikia įjungti savo vaizduotę. Geriausia įsivaizduoti, ką kitas žmogus šiuo metu jaučia, ir ieškoti galimų šių pojūčių priežasčių. Tai padės išgyventi kai kurias gyvenimo situacijas, kad ateityje jas būtų galima išspręsti ramiau.
- Maksimaliai būti atviram. Nereikėtų slėptis nuo draugų ir pažįstamų: jie nesmerks jūsų atvirų jausmų apraiškų. Geriau pasižymėkite sau temas, kurios kelia jums tokias emocijas, ir pasistenkite jas aptarti per ilgesnį laiko tarpą. Taip palaipsniui priprasite prie tam tikrų situacijų ir jos nebekels tokių stiprių reakcijų.
- Būkite kūrybingi. Tai galite panaudoti savo jausmams išreikšti, pavyzdžiui, imkite piešti paveikslą arba rašyti muziką. Taip pavyks save išreikšti, bet ne rodant stiprius jautrius jausmus, o atskleidžiant savo talentus.
- Reikia užsiimti sportu. Intensyvios fizinės veiklos metu bus galimybė išlaisvinti vidinę įtampą bei atsikratyti visų stiprių emocijų. Įgysite vidinę pusiausvyrą, kuri padės ramiau suvokti viską, kas vyksta.
Žinoma, kiekvienam gali padėti kas nors kita, nes kiekvienas žmogus yra skirtingas. Pirmiau išvardytos rekomendacijos puikiai dera tarpusavyje, tačiau jas galima taikyti ir atskirai, kad stabilizuotumėte savo emocinę būseną ir taptumėte ramesnis žmogus.