Mikčiojimas – tai kalbos sutrikimas, kuris gali trukdyti jo savininkui daugelyje gyvenimiškų situacijų. Viena iš jų – karjera, be kurios nebus įmanoma išgyventi, nes tai veikla, suteikianti galimybę tobulėti ir užsidirbti pinigų.
Tačiau tai nereiškia, kad mikčiojantis žmogus negali tapti profesionaliu darbuotoju. Normaliai kalbantys kandidatai per darbo pokalbį gali jausti nerimą, bet gali sugebėti jį nuslėpti ir neišduoti savo jaudulio. Mikčiojančio žmogaus atveju gali susidaryti užburtas ratas: kandidatas gali mikčioti, pradėti dėl to nerimauti, palaipsniui mikčiojimas ims stiprėti, o nerimas gali dar labiau padidėti.
Dėl to darbo paieška gali būti itin nesėkminga. Kad taip nenutiktų, reikia išmokti gyventi su savo problema ir kompetentingai prisistatyti darbdaviui net ir mikčiojant.
Priimkite iššūkį
Reikėtų suprasti, kad mikčiojimas ne visada yra atsisakymo priimti į darbą priežastis. Jei atsisakymas įvyko dėl to, neturėtumėte nusiminti: nereikia dirbti su tais, kurie vertina žmones pagal tokias nereikšmingas smulkmenas.
Tačiau tai nereiškia, kad turėtume palikti šią aplinkybę nuošalyje. Už tai atsakingas yra tik pats žmogus, todėl reikia imtis visų priemonių, kad kalba būtų kaip įmanoma geresnė ir sklandesnė.
Susidraugaukite su problema
Su žmogumi elgiamasi taip, kaip jis pats save priima ir gerbia. Jei nusiteiksite, kad mikčiojimas yra gyvenimo dalis ir niekur nedings, aplinkiniai į tai žiūrės taip pat palankiai. Bendraudami su potencialiais darbdaviais turėtumėte sutelkti dėmesį į savo turimas žinias, įgūdžius ir patirtį, o ne galvoti apie kalbos problemas.
Tuomet darbdavys nekreips į mikčiojimą dėmesio, o atkreips dėmesį į specialistą, galintį padėti įmonei tobulėti. Beje, gyvenimo aprašyme ar motyvaciniame laiške nereikėtų minėti mikčiojimo problemos. Praneškite apie tai darbdaviui per vykstantį darbo pokalbį. Tai leis darbdaviui suprasti, kad darbo ieškantis asmuo nėra itin susirūpinęs dėl savo problemos.
Atlaidumas mikčiojimui
Meskite iššūkį – išplėskite savo komforto zoną, pripraskite prie savo kalbos ypatumų. Tai reiškia, kad reikės gyvenimo kasdienybėje užmegzti daugiau atsitiktinių pokalbių, pavyzdžiui, paklausti ko nors pardavėjų parduotuvėse arba šalia stovinčių žmonių autobusų stotelėje.
Bendraudami su pažįstamais žmonėmis galite pabrėžti, kad turite kalbos sutrikimų. Taip galėsite ramiai priimti savo sutrikimą. Pasipraktikavę kasdieniuose pokalbiuose, nebijosite drąsiau eiti į darbo pokalbį ir jame mažiau nerimausite.
Repeticijos
Visiems pokalbiams, tiek privatiems, tiek telefonu, mikčiojantis žmogus turėtų būti pasiruošęs, reikėtų apgalvoti galimus atsakymus į klausimus, būtinai juos garsiai repetuoti.
Tokiu atveju bus puiki proga išvengti ilgų diskusijų, kurios užimtų daug laiko, o tai labai brangiai kainuotų mikčiojančiam žmogui, kurio kalba ir taip gana lėta. Prieš pokalbį dėl darbo turėtumėte pasiruošti pasakojimą apie savo įgūdžius, išsilavinimą ir darbo patirtį.
Tinkamos darbo pozicijos
Tikėtina, kad mikčiojantis žmogus negaus pardavėjo ar konsultanto darbo pozicijos, nes toks darbuotojas daug kalba telefonu. Tam reikia aiškios ir sklandžios kalbos.
Tačiau mikčiojančiam žmogui tinka darbas, kuriame reikia mažiau bendrauti su žmonėmis. Į tai reikėtų atsižvelgti siunčiant gyvenimo aprašymą, tuomet tikimybė įsidarbinti padidės net keletą kartų.
Kaip matote, mikčiojimas nėra didelė problema ar kliūtis dirbti įvairiose organizacijose. Jei žmogus tinkamai save pristato, papasakoja apie projektus, su kuriais dirbo, jis tikrai bus palankiai priimtas į darbą.
Tačiau tai nereiškia, kad problema neturėtų būti sprendžiama. Tikrai verta pradėti dirbti su logopedu, kad jūsų kalba būtų suprantamesnė. Tai bus puiki investicija į save, būdas tapti geresniu žmogumi. O žmogus, kuris dirba su savimi, visada bus reikalingas verslo pasaulyje.