Buitiniai konfliktai sugriauna daugelį santykių, nes ilgainiui kaupiasi ilgalaikis negatyvas bei nepasitenkinimas, ir žmonės pradeda abejoti, ar jiems apskritai reikia tokių santykių, ar šis žmogus yra tas, su kuriuo norėtųsi nugyventi visą savo gyvenimą? Šis pykčių sūkurys pamažu įgauna pagreitį, prasideda konfliktai kitomis temomis ir nejučia žmonės emociškai nutolsta vienas nuo kito.
„Norint to išvengti, svarbu suprasti ir konflikto esmę, ir tai, kas slypi už esamo pykčio,“ – sako internetinio portalo ekspertė Olesya Lupak, internetinio Psichologijos ir rinkodaros universiteto, internetinių centrų „Painting of the World“ įkūrėja ir vadovė, psichologė bei seksologė.
Ne vien dėl konflikto
Paprastai tariant, konfliktas – tai interesų kova, t. y. kiekvienas iš mūsų kovoja už savo interesus, o už jų slypi nepatenkinti poreikiai, atsakomybės perkėlimas partneriui ir peržengtos kasdienio gyvenimo ribos.
Už namuose įvykusių konfliktų dažniausiai slypi neįgyvendinti šeimos poreikiai.
Atsakomybės perkėlimas
Kuo ji pasireiškia?
– Tai tu turi plauti indus!
– Ne, šiandien tu, aš juos vakar ploviau!
Jei nepavyks susitarti dėl buitinių pareigų pasidalijimo, kils didelė tikimybė, kad santykiuose atsiras vis daugiau konfliktų. Nes tikėtis, kad jūsų partneris pats viską supras arba darys lygiai tą patį, ką darė jūsų giminaičiai, gali būti gana nedovanotina klaida.
Galbūt jūsų tėvas mėgo padėti jūsų motinai namuose, bet tai nereiškia, kad ir jūsų vyras su malonumu tai darys. Ir atvirkščiai, jei, pavyzdžiui, jūsų mama yra gera kulinarė, nereiškia, kad ir jūsų sutuoktinė bus virtuvės deivė – kiekvienas žmogus yra savitas.
O kaip yra su „poreikiais?
Dažnai už neplautos lėkštės ir netvarkingai padėtų batų slypi noras atkreipti į save dėmesį arba būna nepatenkintas asmens pagarbos poreikis: „Aha, tu manęs negerbi, nekreipi į mane dėmesio, todėl išmėtysiu kojines po visus namus ir nesitvarkysiu“.
Dažnai žmonės nesuvokia tokių savo veiksmų. Jie nesupranta, kodėl taip elgiasi ir nesąmoningai tai daro bei retai kada jų elgesys tampa sąmoningas. Labai svarbu, kad šeimoje ar poroje būtų patenkinti supratingumo, rūpesčio, pripažinimo bei paramos poreikiai ir atsirastų galimybės išsakyti savo jausmus.
Žinoma, galite sakyti – mano partneris manęs nepalaiko. Tačiau ir jums turėtų būti iškeltas toks pat klausimas, ar jūs galite tinkamai palaikyti save ir savo partnerį? Remiantis ilgamete šeimos terapijos patirtimi, paprastai moterys, kurios nesugeba savęs padrąsinti ir palaikyti, dažnai tai perkelia savo vyrams, nors iš tiesų nėra jokių to įrodymų, kad taip jos daro.
Daugelis vyrų, kurie patys nepalaiko savo žmonų, taip pat pradeda sakyti, kad jos jais nesirūpina, nesidomi ir panašiai.
Ką tokiu atveju daryti?
Net jei dabar dar nesate pradėję rimtų santykių, galite susėsti prie stalo ir aptarti, kad bus buitinių problemų, kurias tikrai reikės abiem spręsti. Reikia iš karto jas paskirstyti ir susitarti, kas ką vėliau darys. Taip išvengsite būsimų konfliktų, kai vienas iš partnerių užsikraus visus namų ruošos darbus ant savo pečių, o dėl to, kad antrasis nieko nedarys, kils santykiuose nepasitenkinimas.
Jei jūsų vyrui patinka remontuoti ar taisyti daiktus, jis gali tuo visuomet rūpintis, bet kadangi tai reti darbai, jis taip pat gali pasirūpinti namų tvarkymu ar vaikų priežiūra, kaip dar vienu iš likusių buitinių darbų.
Jei nėra aiškaus užduočių pasiskirstymo, tuomet galima pasiskirstyti mišrias pareigas. Tokiu atveju partneriai grįžę namo darys tai, ką reikia ir ką gali.
Svarbus dalykas: santykių pradžioje abu partneriai turėtų elgtis atsakingai ir vengti rodyti nuovargį, tingėjimą, būti blogos nuotaikos ir panašiai.
Išvada
Norint išvengti buitinių konfliktų namuose:
Svarbu suprasti partnerio poreikius ir išsakyti savo. Pavyzdžiui: „Aš suprantu, kad mane myli, kai mane tiesiog apkabini“. Labai rekomenduojame šia tema perskaityti Gary Chapmano knygą „Penkios meilės kalbos“.
Turite nustatyti šeimyninio gyvenimo ribas ir pasidalyti pareigomis, kitu atveju neišvengiamai kils buitinių konfliktų ir jie bus vis dažnesni.