Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

Pastangos veltui: 5 svorio metimo klaidos, kurios neduos gerų rezultatų (jas darote ir jūs)

Mitybos ir sveikatingumo konsultantė patarė, kaip nekenkti sau ir pasiekti ilgalaikių rezultatų. Greitai ir efektyviai numesti svorio – troškimas, dėl kurio pasimirštamas net taip reikalingas saugumas. Kai kurie patarimai iš tiesų veikia, tačiau tai daroma sveikatos, grožio ar psichinės gerovės sąskaita. Mitybos ir fitneso trenerė Alice Balabenko papasakojo, kokių įpročių iš karto turėtumėte atsisakyti ir į ką svarbu atkreipti dėmesį, kai svorio metimas tampa problema.

Daugeliui iš mūsų įprasta nuostata „mažiau valgyti ir daugiau sportuoti“ neveikia, jei norima sveikai numesti svorio. Šiam procesui nėra stebuklingos piliulės, kuri padėtų sumažinti svorį ir išvengti neigiamų pasekmių. Svarbu sutelkti dėmesį į ilgalaikius rezultatus ir visada rinktis saugias priemones. Ko nereikėtų daryti metant svorį?

Lieknėti neturint jokio tikslo ir tikintis nerealių rezultatų

Tyrimai rodo, kad mūsų smegenims reikia konkretumo ir užtikrintumo, kad tai, ką darome, yra įmanoma. „Noriu numesti svorio“ yra subjektyvus tikslas, kuris nemotyvuoja ir veikia prieš mus, nes nėra galimybės stebėti pastangų veiksmingumo.

Tas pats atsitinka, kai lūkesčiai neatitinka mūsų galimybių. Turbūt sutiktumėte, kad „prarasti 15 kilogramų per 2 mėnesius“ skamba kaip kažkas nerealaus ir labai sudėtingo. Greičiausiai po kelių savaičių rodyklė ant svarstyklių nerodys didelių pokyčių, o mes nusivilsime savimi ir atsisakysime bandymo transformuoti savo kūną.

Geriau užsibrėžti tikslą kiekvieną mėnesį numesti po 3 kilogramus, o per 5 mėnesius numesti 15 kilogramų. Tarpiniai rezultatai sustiprins pasitikėjimą savo jėgomis ir paskatins jus eiti toliau.

Priverstinis maisto suvartojimo ribojimas

Per labai trumpą laiką pakeitus mitybą, organizmas patiria stresą. Atsisakydami žinomų maisto produktų, sukuriame savo organizmui dirgiklį. Dažniausiai mūsų mintys krypsta į tai, kas draudžiama. Padidėja nerimas ir padidėja streso hormono kortizolio gamyba. Dėl to sulėtėja medžiagų apykaita, ko pasekoje svoris nemažėja.

Be to, šio proceso metu organizmui reikia daugiau energijos ir maisto, nes kraujyje padidėja gliukozės kiekis, kuris sintetinamas skaidant baltymus, t. y. raumeninį audinį. Kita vertus, riebalų atsargos yra saugomos „atsargai“.

Geriausias sprendimas – palaipsniui atsisakyti organizmui kenksmingų maisto produktų. Verta iš savo mitybos raciono pašalinti „tuščius“ maisto produktus, kuriuose yra dirbtinių priedų. Stenkitės vartoti vienkomponenčius maisto produktus (natūralius maisto produktus su minimalia intervencija).

Patarimas pradedančiajam: nepirkite maisto produktų su ilgu sudedamųjų dalių sąrašu. Didelis elementų aprašas reiškia, kad produktas yra labai stipriai perdirbtas arba jame yra nenatūralių priedų, kurie kenkia virškinimo traktui ir medžiagų apykaitai.

Skirstykite maistą į „sveiką“ ir „nesveiką“

Dažniausiai pasitaikanti ir pavojingiausia klaida – mintyse susidaryti „gerų“ ir „blogų“ maisto produktų sąrašą. Visi maisto produktai yra neutralūs, jei jų yra normalūs kiekiai. Stiprus potraukis bet kokiam maisto produktui gali reikšti tam tikrų vitaminų ir mikroelementų trūkumą. Tokiu atveju turėtumėte persvarstyti savo mitybą ir įtraukti maisto produktų, kurie padeda susidoroti su deficitu.

Be to, nesirinkite maisto produktų su etiketėmis „dietinis“, „ekologiškas“ ar „fitneso“, nes gamintojai nėra parengę vienodų šių kategorijų ženklinimo gairių. Dažnai vieni „kenksmingi“ šių produktų elementai pakeičiami kitais, kurie taip pat nėra naudingi organizmui. Pavyzdžiui, neriebiuose produktuose dėl geresnio jų skonio gali būti įdėta  daug cukraus. Dėl jo nepasijuntame sotūs ir turime daugiau valgyti.

Apriboti save „atsitiktiniams užkandžiavimams“ yra gera mintis, jei norite sukurti organizmui reikalingų medžiagų disbalansą. Pavyzdžiui, atsisakius riebalų, sutrinka vitaminų K, E, A ir D pasisavinimas, suprastėja oda ir sąnariai, regėjimas ir atmintis.

Prieš koreguojant valgiaraštį svarbu sužinoti apie subalansuotos mitybos pagrindus, kad nepakenktumėte savo sveikatai ir grožiui.

dieta-liesumas-svoris-5br-62936782.jpg" alt="" width="900" height="692" />

Laikytis populiarios dietos arba badauti

Dietos ir badavimas grindžiami kalorijų mažinimu arba nieko nevalgymu. Daugelis žmonių tikisi, kad toks sprendimas padės padidinti esančias organizmo riebalų sąnaudas. Tačiau svarbu žinoti keletą „ šešėlinių“ faktų prieš atsirenkant maistą.

Po dietos numesite svorio. Bet deja, neilgam. Kai staiga apribojate mitybą, organizmas patiria stresą, naudoja raumenų skaidulas ir kaupia riebalų atsargas. Kai trūksta reikiamų kalorijų, organai ir audiniai praranda gebėjimą tinkamai įsisavinti maistines medžiagas. Tai sukelia dehidrataciją ir hormonų pusiausvyros sutrikimus. Tyrimai taip pat rodo, kad medžiagų apykaita sulėtėja po kelių dietos dienų.

Laikantis dietos ir badaujant svoris mažėja dėl skysčių netekimo, tačiau grįžus prie įprastos mitybos, svoris iškart tampa toks pat.

Be to, tokie metodai gali būti valgymo sutrikimų atsiradimo pradžia. Pagalvokite apie tai, nes tai yra užburtas ratas, kuris atrodo taip: griežtų apribojimų ir svorio metimo savaitė, tuomet lūžis – persivalgymas, po to vėl tas pats svoris grįžta atgal ant svarstyklių ir vėl bado dienos…

Atminkite, kad svorio netekimo procese greiti rezultatai nesusiję su kokybe ir sveikais būdais. Pakeiskite savo mitybos įpročius ir gyvenimo būdą, jei norite gauti ilgalaikį poveikį, ir po kurio laiko padėkosite sau.

Per daug arba per mažai mankštinatės

Per didelis fizinis krūvis sukelia stresą ir daro įtaką padidėjusiai kortizolio hormono gamybai, o tai lėtina medžiagų apykaitą. Tai taip pat gali sukelti raumenų hipertoniškumą. Dėl fizinio krūvio trūkumo sulėtėja medžiagų apykaita ir mažėja raumenų masė.

Kad kūnas spėtų atsigauti, 2-3 kartus per savaitę po 40 minučių atlikite jėgos ir kardio treniruotes, o kiekvieną rytą trumpai apšilkite arba atlikite tempimo pratimus.

Mes visi esame gražūs, būdami bet kokio svorio ir kūno sudėjimo. Prisiimkite atsakomybę už savo fizinę ir psichinę sveikatą, nes ją sunkiau pataisyti nei sugadinti. Ilgalaikiai rezultatai ir rūpinimasis savimi yra nauja tendencija, kurią tikrai turėtumėte išbandyti, kad jaustumėtės geriau!

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---