Žmogus turėtų kuo dažniau įsiklausyti į save ir įvertinti savo psichinę sveikatą bei bendrą savijautą. Kai gerai jaučiatės, lengviau atpažįstate tikrovę ir jus supančius žmones.
Ypač tada, kai mylimas žmogus ar kolega staiga nusiima kaukę, atskleidžia negražiąją savo pusę, ir jūsų gyvenimą paverčia nuolatinėmis ašaromis, stresu, nerimu, nesaugumu, išsekimu ir pan. Jei taip yra, vadinasi, šalia jūsų yra psichopatas.
Verslo psichologijos ekspertas Stanislavas Samburskis paaiškino, kaip atpažinti šių asmenybių požymius, kad galėtumėte nuo jų apsisaugoti.
Pabrėžia, kad bet koks konfliktas gali būti paskutinis
Konfliktai yra neatsiejama bet kokių santykių dalis. Esant geram scenarijui, po kivirčo sustiprėja žmonių intymumas, draugystė ar verslo bendradarbiavimas. Tuomet partnerių tarpusavio supratimas ir pasitikėjimas pereina į naują lygmenį.
Psichopatai neatlaiko kritikos, todėl, kilus konfliktui, grasina aukai visiškai nutraukti santykius. Nukentėjusysis tuo patiki, atsiprašo, baigia pokalbį ir toliau gyvena tarp neišsakytų pasipiktinimų.
Įpareigojimas žaisti detektyvus
Psichopatai mėgsta priversti savo aukas jausti pavydą, kuris iš tikrųjų yra visiškai niekuo nepagrįstas. Asmuo, anksčiau niekada neieškojęs kokių nors įkalčių, pradeda jų ieškoti. Stebi socialinę žiniasklaidą ir tikrina asmeninius telefonus. Viduje gali apimti keistas jausmas, bet tam nėra jokio paaiškinimo.
Jausmų provokavimas, po kurio seka kaltinimai dėl jų demonstravimo
Būna, kad psichopatas netikėtai dingsta: jis nekelia telefono ragelio ir nepraneša apie savo buvimo vietą. „Išėjimo“ metu jis puikiai žino, kaip jo auka nervinasi dėl tokio jo elgesio. Grįžęs jis atvirai ima kaltinti partnerį įkyrumu ir egoizmu.
Ribų laužymas
Zodiako ženklas veikia santykius!" width="1200" height="628" />
Bet kuriam žmogui yra sunku būti šalia partnerio ar kolegos, kuris nuolat šaiposi, juokauja, tyčiojasi, nuvertina gebėjimus ir akcentuoja fizinius trūkumus.
Anksčiau ar vėliau auka to neištveria ir išreiškia savo pasipiktinimą, tačiau į tai išgirsta papildomų priekaištų dėl pažeidžiamumo, neadekvatumo ar humoro jausmo stokos. Todėl ji vėl ir vėl turi sugerti tai, ką jau girdėjo.
Ignoruoja jus ir mažina jūsų savivertę
Po šiltų ir meilių santykių, kai juokas ir pokalbiai liejasi kaip iš gausybės rago, ateina šalto ignoravimo laikotarpis. Atrodo, tarsi žmogus tapo visiškai ne tas. Jis nuolat ima priekaištauti ir sako visiškai priešingus dalykus, verčia jaustis prastesniais ir nepasitikinčiais savimi.
Mano, kad turite skaityti jo mintis
Užmegzti santykius su psichopatu – reiškia įvaldyti numatymo ir minčių skaitymo įgūdžius. Galų gale, jei nesupratote, kodėl jis pradėjo nenuspėjamai elgtis, vadinasi, tai jūsų kaltė. Tas pats principas galioja ir vienašališkiems sprendimams, kuriuos nukentėjusysis turi vienareikšmiškai nuspėti.
Aplink yra vieni „psichopatai“
Ne visi tampa psichopatų aukomis. Dėl to psichopatai tampa labai pikti, todėl „nepalaužiamos“ asmenybės ir tie, kurie išdrįsta nutraukti tokius santykius, yra pripažįstami alkoholikais, maniakais, isterikais, šizofrenikais ir pan.
Kuria intrigas
Psichopatams svarbu, kad kuo daugiau žmonių būtų jų įtakoje. Kartu jie žavi naujas aukas ir nepamiršta senųjų bei dabartinių. Platus socialinis ratas sukuria iliuziją, kad psichopatas yra reikalingas, o tai sukelia aukai pavydą.
Pavydo sukėlimas apsimetant nekaltu
Kai psichopato dėmesys nebūna nukreiptas į auką, jis nukreipiamas į kitus žmones. Taip jis siekia išlaikyti savo autoritetą. Jis sąmoningai verčia auką pavydėti, atvirai kalbėdamas apie kitus partnerius, bendraudamas su jais internetu ir net susitikdamas gyvai. Todėl auka nežino, ko tikėtis ir kaip į tai reaguoti.
Negali pakęsti vienatvės
Psichopato gyvybinę energiją maitina šlovinimas ir pagyros. Kad gyvenimo taurė būtų pilna, jis sukuria didelį žmonių bendravimo ratą: jei kas nors atsisakė arba yra užimtas kitais reikalais, vadinasi, reikia pasibelsti į kitas duris. Svarbiausia – įkrauti savo baterijas.
Sumaniai maskuoja smurtinį elgesį
Psichopatas turi puikų aktorinį talentą, kuris leidžia jam meistriškai užmaskuoti savo prievartinį elgesį. Jis įteigia aukai mintį, kad dėl visko kaltas ne jis, o auka. Štai kodėl smurto aukos dažnai per vėlai suvokia, kas iš tiesų įvyko.
Emocinės sūpynės
Šio tipo žmonėms būdingi tam tikri elgesio pokyčiai be jokios priežasties. Ryte jie gali būti malonūs ir nuoširdūs, o po pietų visų nekęsti ir viską kritikuoti. Emocinis nestabilumas pasireiškia ir dėl to, kad kitų žmonių draugijoje psichopatai būna malonūs savo aukai, tačiau privačiai jie būna labai agresyvūs.
Moka tapti labai svarbiais
Sveiki santykiai apima abipusio pasiaukojimo principus. Jei kalbėtume apie sąjungą su psichopatu, tai ji yra tarsi vieno žmogaus santuoka. Aukos psichopatą laiko ant gyvenimo aukuro kaip savo dievuką. Jos nustoja skirti laiko sau, artimiems draugams ir šeimai. Visur ir visada galvoja tik apie jį, kaip jam įtikti ir kaip jo neprarasti.
Aukai sukelia panikos ir nerimo būseną
Sveika asmenybė geba rodyti meilę ir užuojautą. Santykiai su psichopatu sugriauna šį gebėjimą, šviesius jausmus pakeičia nerimas ir panika. Nuolatinis stresas ir baimė dėl ateities daro gyvenimą nepakenčiamą.
„Nesvarbu, ar psichopatas yra jūsų meilės objektas, ar kolega darbe, abiem atvejais jūsų gyvenimą gaubia niūrus šydas. Štai kodėl, kaip verslo psichologas, tikiu, kad, vos tik protui pradėjus skambinti pirmuoju pavojaus varpu, verta kreiptis tiesiai į psichologą. Kartu su specialisto pagalba išeiti iš tokių santykių su psichopatu bus greičiau ir saugiau“, – sakė medicinos ir verslo psichologas Stanislavas Samburskis.