Sklypų savininkai gana dažnai teiraujasi, ar nuosavame sklype galima pjauti medžius, ir ar tokiais atvejais yra reikalingas leidimas. Medžių kirtimas nuosavame sklype taip pat turi būti atliekamas laikantis tam tikrų taisyklių: už jų nepaisymą sklypų savininkams gresia baudos. Taigi PortalPRO pastebi, ką svarbu žinoti apie medžių kirtimą ir genėjimą?
Kokiais atvejais medžių kirtimui reikalingas leidimas?
Tam tikrais atvejais medžiai ir krūmai yra laikomi saugotinais, todėl jų kirtimui yra reikalingas leidimas:
- Medžių kirtimas valstybinėje žemėje, kai medžiai yra didesnio nei 12 cm skersmens;
- Privačioje žemėje saugotinais yra laikomi kadagiai, kurių aukštis didesnis nei 3 m;
- Pakrantės apsaugos juostose saugotinais medžiais yra laikomi ąžuolai, uosiai, skroblai, guobos, bukai ir vinkšnos, kurių skersmuo yra didesnis nei 12 cm, taip pat ir eglės, pušys, maumedžiai, juodalksniai, kaštonai, miškinės obelys ir miškinės kriaušės, kurių skersmuo didesnis nei 20 cm;
- Mieste saugotinais medžiais yra laikomi didesnio nei 12 cm skersmens medžiai, o ne mieste – didesnio nei 20 cm.;
- Privačioje žemėje leidimo prireiks tada, jei bus kertami didesnio kaip 30 cm skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai ir pušys. Leidimo prireiks ir tada, jei bus intensyviai genėjami saugotini medžiai ir krūmai, kai yra pašalinama daugiau nei 30 procentų jų lajos;
- Žemės ūkio paskirties sodininkų bendrijose be leidimo gali būti kertami tik mažesnio nei 20 cm skersmens medžiai.
Jei dvejojate, ar konkrečioje vietovėje augantis želdinys nėra saugotinas, svarbu pasitikrinti kriterijų sąraše. Naudinga žinoti, kad medžiai yra matuojami 1,3 m aukštyje.
Kaip gauti reikiamą leidimą medžių kirtimui?
Jei norite kirsti saugotiną želdinį, turite kreiptis į savivaldybę. Kiekviena savivaldybė leidimus išduoda pagal individualias taisykles.
Jei dėl tam tikrų priežasčių medžių kirtimas ar genėjimas turi būti atliekamas nedelsiant (pavyzdžiui, dėl keliamo pavojaus gyventojams), leidimo kirsti ar genėti medžius nereikia, tačiau ir tokiu atveju svarbu laikytis tam tikrų taisyklių. Kirtimo ar genėjimo darbus atlikę asmenys turi per tris darbo dienas informuoti savivaldybės vykdomąją instituciją, nurodyti saugotino želdinio vietą ir pateikti tris nuotraukas, kuriose turi būti užfiksuotas želdinys prieš atliekant darbus ir po jų (nukirstas, nugenėtas ar pašalintas iš augimo vietos želdinys turi būti fotografuojamas iš skirtingų pusių).
Kokios baudos yra numatomos už taisyklių nepaisymą kertant medžius?
Neteisėtas saugotinų želdinių naikinimas gali užtraukti nuo 60 iki 200 eurų baudą, o juridiniams asmenims – nuo 80 iki 300 eurų. Taip pat nesilaikantys taisyklių turės atlyginti žalą, kuri priklauso nuo medžio rūšies: bauda siekia nuo 3 iki 13 eurų už kiekvieną medžio skersmens centimetrą. Žalos suma taip pat priklauso ir nuo želdinio augimo vietos: tam tikrais atvejais bauda gali būti net kelis kartus didesnė.