Neretai po sunkios darbo dienos jaučiame energijos trūkumą. Tai visiškai normalus reiškinys, tačiau kartais žmogus jaučia nepaprastai didelį nuovargį, kuris nepraeina nei ryte, nei vakare, nei darbo dienomis ar savaitgaliais. Sveikatos specialistai šį reiškinį vadina lėtiniu nuovargiu.
Mūsų budrumas dieną dažnai priklauso nuo to, kaip pradedame tą dieną. Jei jums trūksta jėgų ir energijos, pradėkite rytais mankštintis ar atlikite nesudėtingus fizinius pratimus. Jei jūs kenčiate nuo lėtinio nuovargio, teks kardinaliai keisti gyvenimo ritmą ir įpročius.
Lėtinio nuovargio požymiai
žmonių santykiai" width="800" height="533" />
Jei norite išmokti kovoti su lėtiniu nuovargiu, visų pirma svarbu suvokti, ar jus apskritai vargina šis negalavimas.
Štai keletas svarbių ženklų, atskleidžiančių, kad laikas imtis veiksmų, kitaip gali kilti rimtas pavojus Jūsų sveikatai
Galvos skausmas. Kai paprastas nuovargis virsta lėtiniu, nuolat skauda galvą, taip pat skauda kaulus ir sąnarius. Skausmai retai išnyksta savaime ir gali sukelti didelį diskomfortą.
Produktyvumo sumažėjimas. Kalbame ne tik apie fizinį produktyvumą, bet ir apie protinį. Jei anksčiau savo darbą atlikdavote per šešias valandas, o dabar nespėjate visko atlikti per aštuonias valandas ir nepajėgiate susigrąžinti ankstesnio ritmo, tikėtina, kad jus vargina lėtinio nuovargio sindromas.
Gyvybingumo praradimas. Kitaip tariant, motyvacijos stoka, nenoras įdomiai ir prasmingai leisti laisvalaikio. Jei nenorite užsiimti įdomia veikla ir netrokštate ieškoti naujų pomėgių, vadinasi, esate pernelyg pavargęs.
Nuolatinis nerimas ir nemiga. Lėtinio nuovargio sukeltas nerimas dažnai perauga į nemigą. Jei vakarais jums sunku užmigti, o rytais jaučiate energijos stoką ir poilsio trūkumą, tai ženklas, kad jus vargina stiprus lėtinis nuovargis ir esate emociškai išsekęs.
Susilpnėjęs imunitetas. Jei, be aukščiau aprašytų simptomų, jūs pradėjote dažniau sirgti, tada negali būti jokių abejonių – jūs tikrai jaučiate lėtinio nuovargio sindromą. Organizmas jaučiasi išsekęs, todėl negali atsispirti ligoms.
Kaip susidoroti su lėtiniu nuovargiu
Derėtų suvokti, kad lėtinis nuovargis savaime nepraeina, todėl teks pasinaudoti ne vienu, o visais mūsų siūlomais patarimais. Tiesa, turime gerą žinią – jums nereikės mesti mylimo darbo ar leistis į kelionę neribotam laikui.
Nedarykite daug darbų vienu metu. Tai pagrindinė taisyklė, kuri padės sėkmingai įveikti lėtinį nuovargį bei visas jo neigiamas pasekmės apie kurias jau kalbėjome. Liaukitės imtis milijono darbų tuo pačiu metu. Kiekvieną dieną turėtumėte sudaryti svarbių ir neatidėliotinų užduočių tvarkaraštį, tiesa, darbai turėtų būti nesunkiai įveikiami ir sąrašas neturi būti ilgas. Derėtų sutelkti dėmesį tik į vieną dalyką, nekvaršinkite galvos kitomis mintimis, taip padidės jūsų produktyvumas prioritetinėje srityje.
Dažniau būkite gamtoje. Prarastas ryšys su gamta – priežastis, kodėl šiuolaikiniame pasaulyje žmonės vis dažniau perdega. Lėtinis nuovargis tampa vis pavojingesne ir plačiai paplitusia bėda, kurios nebegalima ignoruoti. Norint sumažinti lėtinio nuovargio tikimybę, reikia dažniau būti gamtoje. Galite nuvykti į sodybą, leistis į žygį, važinėti dviračiu parke ar už miesto ribų.
Tinkamai pailsėkite. Jei dirbate tvankiame biure, savaitgaliais nelikite namuose. Jei jūsų darbas reikalauja nuolatinio bendravimo, savaitgaliais būkite vienas arba su šeima. Jei darbe dirbate vienas ir neturite su kuo pabendrauti, savaitgaliais leiskite laiką su draugais. Darbo dieną ilsėkitės – periodiškai darykite penkių minučių pertraukėles, kad atsikvėptumėte nuo darbo ir išvalytumėte mintis. Tai nėra kažin kokia panacėja, tačiau šie patarimai gali palengvinti gyvenimą tiems, kurie yra labai pavargę ir sunkiai dirba.
Taisyklingos mitybos propagavimas. Tinkama mityba yra fizinės ir emocinės sveikatos raktas. Jei neturite laiko taisyklingai maitintis, bent jau pasistenkite nepakenkti sau antrarūšiu ar greitu maistu, taip pat venkite sūrių ir saldžių užkandžių. Stenkitės valgyti daugiau natūralių ir sveikų produktų.
Laiku gydykite ligas. Daugelis žmonių nekreipia dėmesio į savo fizinius ir psichinius negalavimus, dėl kurių laikui bėgant jie tik blogėja. Pavyzdžiui, galime kalbėti apie depresiją. Bet kokios neišgydytos ligos kasdien sukelia vis didesnį pavojų sveikatai, nes prie neišgydytų ligų nuolat „limpa“ vis nauji negalavimai. Dėl to smarkiai pablogėja gyvenimo kokybė ir produktyvumas, ima atakuoti nuovargis, nervingumas ir nerimo jausmas.
Kai kurie sveikatos specialistai pataria išbandyti meditaciją, kad sumažintumėte stresą ir nuovargį, taip pat nepamirškite, kad žmonės, su kuriais bendraujate, gali turėti įtakos Jūsų fizinei sveikatai ir psichologinei būklei. Kartais geriau pabūti vienumoje, nei bendrauti su toksiškais žmonėmis.