Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

Kaip efektyviai kovoti su piktžolėmis: patarimai vasarnamių gyventojams

Įspėjame: piktžolių daug lengviau atsikratyti kol jos dar neišaugę.

Darbas sode ir darže galėtų teikti daug daugiau malonumo, jei jo neblaškytų daugybė nemalonių dalykų. Vienas iš jų – piktžolių naikinimas. Tai reikalauja jėgų, laiko, energijos ir toli gražu ne visada efektyvu, nes piktžolės linkusios sugrįžti į tas pačias vietas ir dar su dvigubu entuziazmu.

Anksčiau mes jau pasakojome, kaip kovoti su piktžolėmis, kurios jau išaugo sklype. O dabar mes pakalbėsime apie tai, kaip išvengti nepageidaujamos augmenijos atsiradimo darže.

Pagrindinė kovos su piktžolėmis gudrybė – pradėti jas naikinti kuo anksčiau, kol jos dar neužaugo ir dar nesustiprėjo. O dar geriau – iki jų atsiradimo momento, t.y. jas aplenkti.

Kaip kovoti su piktžolėmis

  • Nekaskite per dažnai

Klaidinga manyti, kad kuo dažniau kasate sklypą, tuo tai naudingiau augalams. Dirvožemyje yra daug piktžolių sėklų, sporų ir šakniastiebių. Giliai žemėje šios augalų užuomazgos gali būti ilgai nesudygę. Bet patekę į viršutinius dirvožemio sluoksnius po kasimo jos suaktyvėja ir pradeda augti. Todėl žemės kasimas be ypatingo poreikio tik prideda jums darbo.

  • Susitvarkykite visą sklypo teritoriją

Net jei šį sezoną nuspręsite nenaudoti kai kurios sodo ar daržo dalies sodinimui, svarbu ją laikyti tvarkingą ir kovoti su piktžolėmis. Tada vėliau ji netaps piktžolių šaltiniu.

  • Nelaikykite žemės ilgai neapsodintos

Sukasta žemė turėtų būti kuo greičiau apsėta sėklomis ar daigais. Jei nuspręsite leisti dirvai pailsėti, uždenkite ją juodu nepermatomu polietilenu, stogo dangos lakštais arba, kraštutiniu atveju, paprastu laikraščiu. Taip sumažės žemės paviršių pasiekiančios saulės šviesos kiekis, kuris kaip tik skatina piktžolių augimą.

  • Praktikuokite mulčiavimą

Yra daug įvairių medžiagų, kurias galima naudoti mulčiui, pavyzdžiui, susmulkinta spygliuočių medžių žievė, pjuvenos, durpės ir kt. Mulčias gerai sulaiko nepageidaujamą augmeniją, taip pat išlaiko drėgmę dirvoje. Mulčias dedamas tarp augalų, paliekant švarią dirvą po jais.

  • Tinkamai paruoškite kompostą

Ruošiant kompostą būsimoms sodinimo trąšoms, puvimo masės viduje svarbu palaikyti 60-70 °C temperatūrą. Tai visiškai sunaikins trąšų sudėtyje esančių piktžolių sėklas ir sporas.

  • Laistykite tik augalus

Svarbu atlikti vietinį auginamų augalų laistymą. Nebūtina laistyti viso sklypo, o tik pačius augalus po šaknimi. Taip taupote vandenį ir atimate iš piktžolių drėgmę.

  • Laikykitės minimalaus atstumo

Sėjant ir sodinant stenkitės laikytis rekomenduojamo minimalaus leistino atstumo tarp augalų ir nedidinkite laisvos erdvės, kurią gali užkariauti piktžolės.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---