Skiepijimas yra gyvybiškai svarbus siekiant apsaugoti mūsų augintinius nuo užkrečiamų ir dažnai mirtinų ligų. Čia pateikiamas dažniausiai aptariamų šunų ligų, nuo kurių skiepijame, sąrašas ir kai kurie pavadinimai, kuriuos išgirsite vartojamus.
Svarbiausios infekcinės šunų ligos, nuo kurių skiepijame:
Maras
Maras yra labai užkrečiama virusinė liga, kuri dažnai būna mirtina. Jis gali būti perduodamas per nosį į nosį kontaktuojant su užsikrėtusiais gyvūnais arba uostant užsikrėtusio gyvūno šlapimą, vėmalus ar išmatas. Jis veikia daugelį kūno sistemų, įskaitant kvėpavimo, virškinimo, nervų ir limfinę sistemas. Dažniausi ligos požymiai yra pūlingos išskyros iš akių ir nosies, po kurios atsiranda depresija ir įvairūs požymiai, priklausomai nuo to, kurie organai yra pažeisti. Kiti požymiai yra odos bėrimas, apetito praradimas, svorio kritimas ir nervų sistemos požymiai, įskaitant raumenų trūkčiojimą, aklumą, koordinacijos sutrikimą ir traukulius (priepuolius). Šie nerviniai požymiai ne visada pasireiškia ligos pradžioje. Jie gali būti matomi praėjus savaitėms ar net mėnesiams po kitų požymių.
Hepatitas
Hepatitas apibūdina kepenų uždegimą, tačiau liga iš tikrųjų yra platesnė nei pažeidžianti tik šį organą. Iš pradžių šuo karščiuoja, vėliau virusas išplinta į limfinę sistemą ir pažeidžia kepenis bei inkstus. Kiti požymiai yra tonzilitas, pilvo skausmas, depresija, letargija ir apetito praradimas. Kartais dėl ragenos drumstumo gyvūnai turi „mėlyną“ akis.
Liga užsikrečiama įkvėpus arba nurijus užkrėsto lašelio, dažniausiai su šlapimu ar išmatomis, ir gali būti mirtina.
Parvovirusas
Parvovirusas yra virusinė liga, pažeidžianti virškinimo traktą, kaulų čiulpus ir limfinę sistemą. Sergantiems šunims ir šuniukams būdingi sunkaus gastroenterito požymiai su vėmimu ir nemalonaus kvapo viduriavimu, dažnai su krauju. Jaunikliai suserga depresija, išsausėja, nevalgo ir kenčia pilvo skausmus, dažnai būna mirtini. Šia liga daug dažniau serga jaunesni nei šešių mėnesių gyvūnai arba tie, kurie nėra vakcinuoti.
Liga užsikrečiama per sąlytį su užsikrėtusio gyvūno seilėmis (arba vėmalais) ar išmatomis arba tiesioginio kontakto su užsikrėtusiu gyvūnu metu. Tačiau, esant palankioms sąlygoms, virusas išmatose aplinkoje gali išlikti kelis mėnesius. Gyvūnas gali užsikrėsti kontaktuodamas su užterštomis aplinkos vietomis. Žmonės gali pernešti ligą ant rankų ir drabužių nuo vieno šuns kitam. Daugiau apie gyvūnų vakcinaciją skaitykite internetinėje svetainėje.