Žmonės visada pateisina mūsų lūkesčius, nesvarbu, ką apie juos galvojame. Laikydamiesi nuostatos, kad laimė santykiuose „jei pavyko, tai gerai“, mes atimame iš savęs teisę rinktis ir kurti laimingus santykius savo rankomis.
Tačiau dabar eksperimento dėlei padarykime prielaidą, kad viskas santykiuose gali priklausyti nuo jūsų pačių. Ne nuo atsitiktinumo, ne nuo aplinkybių ar net ne nuo kito žmogaus, bet nuo jūsų pačių. Jūs tiesiog pasirenkate, su kuo norite būti ir kaip norite elgtis, ir to pakaks. Ar sutinkate?
Jei taip, šiandien aptarsime 3 dažniausiai pasitaikančias moterų klaidas santykiuose su vyrais, kurios gali daug ką sugadinti.
Klaida Nr. 1. Iš vyro visada tikėtis tik blogiausio
Didžiulė klaida, kurią moterys daro santykių pradžioje yra ta, kad jos tikisi, jog visur jas stengsis būtinai kas nors nuvilti.
Visada jūs esate „budri“ ir apie žmogų galite lengvai numanyti tik blogiausia. Taigi, esate pasiruošusi, bet vis dar turite galimybę būti maloniai nustebinta. Galima būtų atspėti, kad dažniausiai ir gaunate būtent tai, ką iš pradžių manėte įvyksiant, tai, ko ir tikėjotės.
Ar žinote kodėl?
Žmonės visada pateisina mūsų lūkesčius, nesvarbu, ką apie juos galvojame.
To priežastis – tunelinis matymas ir smegenų gebėjimas supaprastinti save, susiaurinant mintis ir pritaikant jas prie galutinio taško (galutinės išvados). Dėl šio susiaurėjimo smegenys iš informacinės erdvės ima atrinkti tik tai, kas patvirtina šį tikslą, galutinę išvadą, o visą kitą informaciją atmeta.
Ir, žinoma, tas žmogus, kuris taip mato, pradeda elgtis pagal tai, ką mato.
Pavyzdžiu paimkime moterį, kurios pirminė nuostata yra „visi vyrai apgaudinėja“. Ji juk darys taip:
- Kiekviename žmoguje įžvelgs savo būsimas ašaras ir dažnai pritrauks į savo gyvenimą tuos vyrus, kurie jai tas ašaras ir suteiks. Ji atkreips dėmesį į tam tikras vyrų savybes, todėl „atsijos“ juos iš aplinkos (su keliomis išimtimis).
- Į kiekvieną telefono skambutį ir susirašinėjimą ji žiūrės kaip į grėsmę, ir kiekvieną kartą nervinsis, sarkastiškai kalbės, įtemptai spoksos, užduos įkyrius klausimus ir kerštingai flirtuos su kitais.
- Net ir nutylėdama savo mintis ir įtarimus, moteris netiesiogiai parodys nepasitenkinimą savo šaltumu, liūdesiu, irzlumu, nelankstumu lovoje, ir taip sugadins santykius.
Labiausiai erzina tai, kad net jei jos vyras pasirodys esąs teigiamas žmogus, neturintis filantropo bruožų, jų santykiai vis tiek bus įtempti. Nes, priešingai jo pakantumui, po kurio laiko jis ko gero padarys vieną iš šių veiksmų:
- Jis ims apgaudinėti, nes jam į smegenis bus įskiepyta bei metodiškai įdiegta apgaudinėjimo idėja
- Apgaudinės vien dėl to, kad partnerė jį nuvargino, taip sunaikindama santykių intymumą
- Neišduos, bet paliks, nes bus pavargęs ir supykęs
- Jis neapgaudinės ir nepaliks, bet mažiau rodysis namuose, taps nervingas ir sarkastiškas, taip „nužudydamas“ likusį intymumą.
Stebėtojas formuoja sistemą
Nesvarbu, kas ką stebi ir ką „mato“ – visais atvejais tai veikia vienodai. Jis gali pradėti manyti, kad visos moterys yra purvinos kalės, o ji gali manyti, kad aplink yra tik silpnapročiai ir veltėdžiai, o šis jos vaikinas taip pat yra niekam tikęs. Ir labiausiai nuvils tai, kad visa tai būtinai išsipildys, nes patys mąstytojai tuo pasirūpins.
Kaip elgtis vietoj to?
Jei jūsų neigiamas nusiteikimas buvo jūsų pirminių įsitikinimų ar ankstesnės patirties, o ne partnerio elgesio rezultatas, palikite partnerį ramybėje ir susidorokite su savo įsitikinimais. Atminkite, kad įsitikinimai apie gyvenimą formuoja patį gyvenimą. Jei turite toksiškų įsitikinimų apie žmones ir pasaulį apskritai, būsite palenkta būtent į tą pusę, dėl kurios esate įsitikinusi. Vienas iš paprasčiausių būdų – sąmoningai pasirinkti aplinkai palankius, naudingus įsitikinimus apie savo partnerį, sutelkti į juos dėmesį ir kasdien ieškoti jų patvirtinimų.
Jei jūsų neigiamas nusiteikimas yra partnerio elgesio rezultatas, verta apie tai atvirai su vyru pasikalbėti. Nepriekaištaukite jam, nekeršykite tyliai, bet išklokite visas kortas ant stalo. O tada, jei vertinate savo santykius su šiuo vyru, stebėkite jo veiksmus ir sutelkite dėmesį į tai, kas jus džiugina.
Atkreipkite dėmesį į tai, ko norite, o ne atvirkščiai!
Klaida Nr. 2. Apie vyrą galvoti viena, o sakyti kita
Esmė panaši į ankstesnę: santykiuose su žmogumi nesvarbu, ką deklaruojate, jei viduje jūsų nuomonė ar lūkesčiai nesutampa su žodžiais ir veiksmais.
Įsivaizduokite, kad jūsų partneris sugalvojo atidaryti parduotuvę. Jus ši mintis įsiutino dėl daugybės „objektyvių“ priežasčių, tačiau esate geras žmogus, todėl savo mintis pasiliekate sau ir palaikote partnerį žodžiais ir darbais.
Tačiau yra keletas problemų:
- Neverbalinės apraiškos. Jūsų žvilgsnis, mimika, balsas – visa tai bus nenatūralu, įtempta, iš tiesų net pagiežinga. Jūs būsite įsitikinusi, kad žaidžiate gerai ir kad jūsų negalima „prispausti prie sienos“, bet patikėkite, laikui bėgant būtent taip ir nutiks. Žinote, kodėl? Nes vyrai nėra kvaili. Jie stebi, „perskaito“ ir sąmoningai ar nesąmoningai apskaičiuoja, kuomet verbalinės ir neverbalinės apraiškos skiriasi.
- Silpnumo akimirka. Neišsimiegojote, esate pavargusi, darbe jums išūžė smegenis, projektas patyrė nuostolių, ką tik susiginčijote su drauge. Jūsų savikontrolės riba išnaudota, ir, kaip tyčia, būtent dabar jūsų partneris nusprendė su jumis aptarti „tuos savo kvailus dalykus“. Reziumė: jūs susipykote, išliejote karčią tiesą apie savo požiūrį, jūsų partneris supyko, pasitikėjimas jumis buvo pakirstas.
Ką daryti vietoj to?
Pirmoji galimybė – visada sakyti tiesą, prieš tai ją gerai apgalvojus. Net neįsivaizduojate, kaip kiekvienam žmogui geriau kartais pasakyti nemalonią tiesą, bet iš karto, kol jis dar nepradėjo kunkuliuoti viduje. Geriau tai daryti kaip galima anksčiau, nei vėliau atsitiktinai kilus konfliktui išlieti šią tiesą ant žmogaus, kai jis mažiausiai to tikisi, nes prieš tai jam į galvą įkalėte netikrą tiesą.
Klaidų artimuose santykiuose sumažėtų perpus, jei žmonės suprastų, kokia yra tikroji rizika, kai jie meluoja. Ar jūsų partnerio planas atrodo rizikingas? Taigi pasakykite, dėl ko nerimaujate, nurodykite galimus pavojus. Nepatinka jo elgesys ar iniciatyva? Švelniai informuokite, pasiūlykite alternatyvą, paprašykite supratimo ir papasakokite, kaip jaučiatės. Bet nereikia niekada užimti pozicijos – „aš tave pamokysiu kaip reikia gyventi, kvaily“.
Antroji galimybė – pakeisti savo vidinį požiūrį į šią temą. Juk yra daugybė būdų, kaip permąstyti situaciją, rasti paslėptų galimybių žmoguje ir pažvelgti į situaciją iš kitos pusės. Iš tiesų, jūs taip pat galite būti neobjektyvi ir klysti, kaip ir kiekvienas iš mūsų.
Klaida Nr. 3. Vyro „mokymas“
Jūs lankėtės pas Tony Robbins, išbandėte neurolingvistinio programavimo kursus, įgijote savimotyvacijos galią. Išsiaiškinote, kokios buvo jūsų problemos, sugalvojote, kaip jas išspręsti. Ir tikrai, tikrai turite pasidalyti šiomis žiniomis su savo partneriu ir visais, kuriuos galėtumėte pakalbinti.
Nors ne, ne tam, kad pasidalintumėte – veikiau tam, kad apšviestumėte, kad ištrauktumėte juos iš nežinios tamsos. Bet jie be entuziazmo? Kvailiukai, skęsta ir nenori būti gelbėjami. Ką gi, tuomet metas juos sugėdinti, priminti visas nesėkmes dėl jų neteisingo požiūrio, priminti jiems skausmą ir, žinoma, vėl pasiūlyti savo piliulę. Ir labai nustebsite, kad entuziazmo trūkumą pakeis beveik atviras neigimas, o kartais ir agresija jūsų atžvilgiu.
Noras daryti gera savo partneriui kyla iš kelių esminių problemų vienu metu: staiga padidėjusios savivertės, partnerio nesuvokimo kaip atskiro asmens, turinčio savo smegenis ir teises, baimės, kad be jūsų patarimų partneris taps visišku nevykėliu, ir daugybės kitų. Tačiau esmė yra net ne priežastyse, o neigiamame rezultate, kurį gausite 99% atvejų.
Ką daryti vietoj to?
Atsakymas toks akivaizdus, kad niekas jo nebegirdi: palikite savo partnerį ramybėje ir paklausykite savo turimų patarimų. Jei esate tokia teisi, o jis toks neteisus, labai greitai abu tai pamatysite savo rezultatuose! Tapdama ramsčiu to, ką transliavote, tapsite pagrindine teisuole, galinčia daryti įtaką kitų žmonių elgesiui. Žmonės gali pasipriešinti jūsų žodžiams, jei jų jie neprašė kaip patarimo. Tačiau niekas neatsispirs akivaizdiems rezultatams.
Tačiau tai suveikia tik tuo atveju, jei jūsų vertybės ir tikslai sutampa su jūsų partnerio. Negalite motyvuoti žmogaus, kuriam visiškai nerūpi sportas, savo pasiektais rezultatais sporte. Taip, jis paplekšnos jums per petį, pasveikins jus ir… toliau sieks savo tikslų. Bet tai jau kita istorija.
Rūpinkitės savimi! Juk keisdama save, jūs pakeisite ir viską, su kuo susiduriate. Įskaitant jūsų santykius su vyru.
Komentaruose parašykite, ar atpažinote save arba savo partnerį kuriame nors iš šių punktų? Galbūt norėtumėte ką nors papildyti?