Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

Paskubėkite! Ši piktžolė išgelbės pomidorus nuo bulvių maro, jei tai atliksite tinkamu laiku

Savarankiškai užauginti pomidorai yra didžiulis pasididžiavimo šaltinis. Tačiau šie augalai yra gana kaprizingi ir reikalauja gana daug dėmesio. Jie reaguoja į temperatūros ir oro sąlygų pokyčius ir yra labai jautrūs ligoms. Viena iš pavojingiausių ligų yra bulvių maras. Tai grybelinė liga, kuria serga tik pomidorai ir bulvės. Iš pradžių ant lapų atsiranda pilkai žalios dėmės, kurios laikui bėgant paruduoja. Vėliau maras išplinta į stiebus, vaisius ir šalia esančius sodinukus. Su juo kovoti gana sunku, todėl geriau sutelkti dėmesį į prevenciją. Tačiau yra paprastų, patikrintų būdų, kaip apsaugoti pomidorus nuo maro.

Kaip apsisaugoti nuo bulvių maro?

1. Neauginkite pomidorų šalia bulvių lysvių. Patogeninės sporos dažniausiai pirmiausia puola bulves, o paskui greitai plinta ant pomidorų.

2. Pomidorus laistykite taip, kad nesušlaptų jų lapai.

3. Auginimui rinkitės vietą atokiau nuo vandens telkinių. Gerai, kad nebūtų įduboje, nes tokia atodanga palanki rūkui nusistovėti.

4. Daigai turi būti sodinami tinkamu atstumu vienas nuo kito (neturi liestis). Dėl to jie turės daug saulės ir tarp lapų nesikaups drėgmė.

5. Kai pomidorai užmegs vaisius, nuimkite apatinius lapus.

6. Galima rinktis veisles, kurios mažiau jautrios bulvių marui. Tokios būtų: Jaga, Koralik, New Yorker, Atol ar kitos ankstyviausios veislės. Tai negarantuoja, kad pomidorai niekada nesusirgs, tačiau rizika bus mažesnė. O labai ankstyvos veislės pradeda duoti vaisių dar prieš prasidedant ligoms.

7. Augindami nuolat stebėkite krūmus ir nedelsdami pašalinkite užkrėstas dalis. Geriausia jas sudeginti, kad neišsklaidytų sporų. Sergančio augalo vietoje pakartotinai nesodinkite pomidorų ar bulvių. Kyla pavojus, kad patogeninės sporos išgyvens žiemą ir vėl užpuls prasidėjus šiltiems orams.

8. Jei auginate pomidorus šiltnamiuose, užtikrinkite nuolatinį oro tiekimą. Reikės reguliariai vėdinti.

9. Geras būdas yra į augalo kotą įkišti varinę vielą. Padarykite tai iškart, kai pasirodys pirmieji vaisiai. Vario jonai su sultimis pasklis po visą daigą ir tiesiog kovos su pavojingomis sporomis. Viela negali būti lakuota!

Kaip apsaugoti pomidorus nuo bulvių maro natūraliais purškalais?

Augindami pomidorus atkreipkite dėmesį į prevenciją. Apipurškimas natūraliomis priemonėmis turi būti atliekamas prieš pasirodant ligai. Tai apsaugo nuo bulvių maro, kuris plinta itin greitai. O kai užpuls mūsų pomidorų daigus, tuomet teks griebtis cheminių augalų apsaugos priemonių.

1. Paruoškite asiūklio srutas (taip, žinau, pavadinimas skamba nelabai patraukliai). Džiovintus (100 g) arba šviežius augalus (500 g), užpilkite vandeniu (apie 5 l) ir atidėkite (geriausia šiek tiek pavėsingoje vietoje) maždaug 3-4 savaitėms. Jei labai šilta, srutos bus paruoštos greičiau. Kai lapai pradeda atsiskirti nuo kotelių, tai ženklas, kad preparatas yra paruoštas. Atskieskite jį santykiu 1:5 ir purkškite pomidorus. Jame esantis silicis sustiprins augalus. Taip pat pomidorams galite pasigaminti dilgėlių srutų.

2. Iš virtuvės stalčiaus išimkite klasikinę sodą. Vieną arbatinį šaukštelį produkto užpilkite litru vandens ir apipurkškite pomidorus. Nepamirškite tai daryti tik ryte. Taip jūs apsaugosite lapus nuo žalingo saulės poveikio. Šį purškimą kartokite kas dvi savaites ir po kiekvieno lietaus.

3. Pasigaminkite česnakų ekstraktą. Supjaustykite 3-4 skilteles, užpilkite vandeniu ir palikite šiltoje vietoje visai dienai. Purškalas bus paruoštas po 24 valandų. Sumaišykite jį su vandeniu (proporcija: pusė ir pusė) ir purkškite ant daigų.

4. Purškimui galite naudoti ir kepimo mieles. Vieną kubelį ištirpinkite 10 litrų vandens, palaukite valandą ir galite naudoti. Pomidorus šiuo tirpalu gydykite kartą per savaitę.

5. Yra daug natūralių purškalų receptų. Tam tikslui galite naudoti ir svogūnų, dilgėlių nuovirą ar paprastą pieną.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---