Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

3 žodžiai, galintys išgelbėti jūsų santuoką, karjerą ir net gyvenimą

Su šeima grįžome iš nuostabių atostogų Italijos pakrantėje. Viskas buvo tiesiog tobula – 10 dienų puikaus maisto, saulės ir gražių paplūdimių. Nors tarp jų buvo viena diena, kuri vos nesugadino visos mūsų kelionės. Tada peršalau ir ketinau visą dieną praleisti kambaryje. Bet mano žmona būtinai norėjo eiti į paplūdimį, o kadangi turime tris mažus vaikus, sutikau palaikyti jiems kompaniją.

Norėjau vykti į kitą paplūdimį, kuriame buvome prieš kelias dienas. Minkštas baltas smėlis, skaidrus ir ramus vanduo, puikus baras, kuriame galima skaniai pavalgyti, gultai… Tačiau žmona turėjo kitų planų – aplankyti naują paplūdimį, ir aš sutikau.

Taigi, mes atvykome į vietą ir mano mylimoji buvo tikrame rojuje. Jai patiko turkio spalvos vanduo, kupinas žuvų ir puikiai tinkantis paviršiniam nardymui. Ji netgi rado mums vietą pavėsyje po medžiais.

Aš jokio entuziazmo nerodžiau. Pavėsyje buvo gražu, bet nebuvo pakankamai gultų. O patogia vieta tai buvo sunku pavadinti. Smėlis nebuvo toks minkštas, kaip man patinka, o bangos buvo daug stipresnės ir nelabai  tinkamos mažiems vaikams.

Ir kuo daugiau lyginau šį paplūdimį su ankstesniuoju, tuo labiau blogėjo nuotaika. Norėjau pasiskųsti ir pasakyti jai: „Kodėl negalėjome tiesiog grįžti ten, kur buvome anksčiau?

Ir tada prisiminiau paprastus žodžius, kurie ne kartą išgelbėjo mano santykius:

Nesutikite, bet priimkite.

Šią frazę devintajame dešimtmetyje sugalvojo ir išpopuliarino „Intel“ ir „Amazon“. Tai valdymo principas, skatinantis sveiką diskusiją ir prieštaravimų išsakymą sprendimų priėmimo procese, tačiau reikalaujantis, kad šalys visapusiškai paremtų anksčiau priimtą sprendimą. Viename iš savo kreipimosi į akcininkus „Amazon“ įkūrėjas Jeffas Bezosas šį principą apibūdino taip:

„Ši frazė sutaupo daug laiko. Jei, nepaisant bendro sutarimo trūkumo, esate kažkuo tikri, pasakykite: „Klausykite, aš žinau, kad mūsų nuomonės šiuo klausimu skiriasi, bet rizikuokime. Tiesiog sutikite su manimi, bet galite likti prie savo nuomonės“.

Nesutikti, bet priimti – tai ne koks paprastas šūkis. Tai praktiškas būdas parodyti savo emocinio intelekto lygį realiame pasaulyje.

Pavyzdžiui, atostogų atveju sutikau leisti žmonai pasirinkti paplūdimį. Žinoma, galėčiau skųstis jos pasirinkimu, bet kokia iš to nauda? Dėl peršalimo tikrai rasčiau kuo pasiskųsti bet kurioje kitoje vietoje. O mano verkšlenimas sugadintų visiems nuotaiką ir mano žmona labai nuliūstų.

Taigi, aš padariau visiškai priešingai. Naujajame paplūdimyje ieškojau visų jo privalumų ir garsiai išvardijau: „Brangioji, vanduo tiesiog puikus. Dar niekada nematėme tiek daug žuvų per visas savo atostogas. O vaizdas tikrai nuostabus!“

– Žinau, – entuziastingai tarė ji. – Argi ne nuostabu?

Ir, spėkite kas atsitiko? Man pavyko išgyventi tas kelias valandas paplūdimyje. Galų gale man pasidarė geriau, o likusią atostogų dalį praleidome puikiai. O tas naujas paplūdimys man taip patiko, kad vėl į jį sugrįžau. O svarbiausia – vienos paprastos frazės dėka pavyko išvengti tikros katastrofos.

Nesutikite, bet priimkite.

Kaip šis principas gali išgelbėti jūsų gyvenimą?

Galbūt girdėjote apie Harvardo suaugusiųjų raidos tyrimą – vieną išsamiausių emocinės gerovės tyrimų istorijoje. Jis vykdomas jau 80 metų, o jo rezultatai mokslininkams suteikė daug informacijos apie fizinę, psichinę ir emocinę žmogaus sveikatą.

Tyrimo autorius ir Harvardo medicinos mokyklos psichiatrijos profesorius Robertas Waldingeris sako: „Labiausiai stebinantis atradimas yra tas, kad mūsų santykiai ir tai, ar juose esame laimingi, daro didžiulę įtaką mūsų sveikatai. Rūpinimasis savo kūnu yra labai svarbus, tačiau darbas dėl santykių taip pat yra rūpinimosi savimi forma“.

Mokslininkai išsiaiškino, kad žmogaus pasitenkinimo santykiais lygis sulaukus 50 metų yra geresnis galimų sveikatos problemų rodiklis nei cholesterolio kiekis kraujyje.

Profesorius Waldingeris sako: „Tvirti santykiai daro mus laimingesnius ir sveikesnius. Taškas”.

Tačiau kaip tai susiję su principu „nesutik, bet priimk“?

Visuose santykiuose ieškome palaikymo. Žinoma, net artimi žmonės turi nesutarimų. Šie nuomonių skirtumai padeda mums augti ir tobulėti. Tačiau, kai ateina laikas priimti sprendimus, pasitaiko, kad jokia diskusija pasaulyje negali pakeisti kito žmogaus požiūrio.
Tokiais momentais paklauskite savęs: „Ar galiu su tuo susitaikyti?“ Jei taip, parodykite savo partneriui norą tai padaryti, ir jis atsakys tuo pačiu.

Tai padėjo man išlaikyti santykius daugelį metų. Ir tai yra pagrindinė priežastis, kodėl, nepaisant 11 metų santuokoje, trijų vaikų ir streso, mano ir žmonos santykiai šiandien yra dar tvirtesni nei anksčiau.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---