Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

Kodėl negalima naudoti ausų krapštukų ir kaip teisingai išsivalyti ausis?

Ausų gydytojai pastebi, kad žmonės ausims valyti sugalvoja daugybę įvairiausių būdų, pavyzdžiui, tam naudoja plaukų segtukus, pincetą, rašiklius ar šiaudelius, tačiau visi šie būdai – labai pavojingi. Iš tiesų, net ir medvilniniai „ausų“ krapštukai gali sukelti daugiau žalos nei naudos. Kaip? Papasakosime šiame straipsnyje.

Galite susižaloti

Nors sunku patikėti, tačiau medvilniniai krapštukai gali sužaloti jūsų vidinę ausies dalį, o jei konkrečiau, jie gali įplėšti ausies būgnelį. Remiantis tyrimu, kuriame buvo nagrinėjami su vatos krapštukų naudojimu susiję ausų pažeidimai, nustatyta, kad apie 73 proc. žmonių susižalojo būtent bandydami išvalyti ausis. 

Galite pastumti ausų sierą giliau nei reikėtų

Daugelis žmonių mano, kad jie privalo valyti sierą iš ausų, tačiau iš tiesų ausyse jos tikrai nesusikaupia tiek daug, kad tai trukdytų kasdienybėje. Ausų krapštukais siera nėra išvaloma, o tik pastumiama giliau į ausies vidų. Ten ji kaupiasi, kol galiausiai gali prasidėti ausies uždegimas. Jei jaučiate, kad sierą iš ausų reikia išvalyti, apsilankykite pas gydytoją, kuris tai atliks taisyklingai.

Gali kilti infekcijos

Ausų siera yra naudinga tuo, kad sustabdo bakterijų, patenkančių į mūsų ausis, dauginimąsi. Siera veikia tarsi apsauginis tinklas, kuris neleidžia bakterijoms pridaryti per daug žalos. Tačiau jei nuolat iš ausų valote sierą ar ją pastumiate vis giliau į ausies vidų – didinate ausies uždegimo riziką.

Kuo ausų siera naudinga?

Kaip jau minėjome, siera sulaiko bakterijas ir jas pašalina, bet taip pat apsaugo ir nuo kitų išorės veiksnių, pavyzdžiui, smulkių vabzdžių, dulkių ir kitokio purvo, kuris net nepastebimai gali patekti į mūsų ausis. Ausų siera taip pat yra natūralus lubrikantas, kuris neleidžia ertmei išsausėti. Be to, ausų siera taip pat pasišalina pati – kuomet ji patenka į išorinį ausies kanalą, ją nuplauname prausdamiesi duše.

Ką daryti, jei krapštukai sukėlė skausmą

Jei vis dėl to nesilaikėte patarimų ir nusprendėte vis tiek išsivalyti ausis medvilniniais krapštukais, o tai jums sukėlė skausmą – pirmiausia stebėkite simptomus. Jei skausmas nedidelis, galite išgerti vaistų nuo skausmo ir stebėti tolimesnius pojūčius. Jei skausmas išlieka arba jis yra stiprus ir jaučiate, kad nusilpo klausa ar girdite spengimą ausyse – kreipkitės pas gydytoją. Tai gali reikšti rimtą ausies pažeidimą.

Kaip saugiai valyti ausis?

Yra du saugiausi ir veiksmingiausi būdai, kaip galite išsivalyti ausis namuose: ausų lašais ir paprasta servetėle.

Ausų lašai šiuo atveju yra veiksmingesni, nes išvalo sierą iš vidinės ausies dalies. Tam tinka ir kūdikių ar mineralinis aliejus bei glicerinas. Tereikia vos kelis lašus įlašinti į ausies ertmę ir šiek tiek palaukti, kol ausų siera suminkštės. Tuomet į ausį įpilkite šilto vandens ir pakreipkite galvą, kad vanduo išbėgtų, kartu turėtų pasišalinti ir siera. 

Ausų valymui galite naudoti ir paprastą servetėlę – ja reguliariai galite valyti išorinę ausies dalį, kad pašalintumėte paskutinius sieros pėdsakus. Servetėlę galite ir sudrėkinti, taip valymas bus efektyvesnis.

Dar daug kur reklamuojamas ausų valymo būdas – degūs ausų piltuvėliai, tačiau pasak gydytojų, tai visiškai neveiksmingas metodas. Be to, pasitaiko atvejų, kai šiuo būdu žmonės nusidegina plaukus.

Kiti objektai, tokie kaip rašiklio dangteliai ir kt., taip pat neturėtų būti naudojami ausų valymui, tai yra svetimkūniai, kurie gali pažeisti vidinę ausies dalį arba įstrigti, tuomet reikės profesionalios medikų pagalbos.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---