Kiekvieno sodininko pasididžiavimas – gerai prižiūrėtos daržo lysvės ir pačių užaugintos daržovės. Tam reikia nuolat rūpintis augančiais augalais, kuriuos gali užpulti kenkėjai. Jei pastebite jaunuose lapuose išgraužtas skylutes, o iš daigų liko tik šliužais aplipę likučiai, vadinasi, jūsų sode yra šliužų. Kaip sode atsikratyti šliužų ir sraigių? Jų galima sėkmingai atsikratyti natūraliomis priemonėmis.
Šie moliuskai maitinasi naktį, o jų delikatesas – dekoratyviniai augalai, sudygusios daržovės, salotų, kopūstų ir braškių lapai bei jų vaisiai. Jie slepiasi pavėsingose vietose, aukštoje žolėje. Jiems patinka drėgnos, debesuotos dienos. Tačiau jums nebūtina nuleisti rankų ir galvoti apie savo sodo teritorijos intensyvų saugojimą. Yra keletas būdų, kaip atsikratyti šių nekviestų gyventojų. Žinoma, visi jie visiškai humaniški. Pažadu, kad nė vienas šliužas nenukentės!
- Pirmiausia – tvarkingumas
Pradėkite reguliariai pjauti žolę ir šalinti piktžoles. Nelaikykite sode lentų, statybinių medžiagų, akmenų ar šakų. Tai puiki slėptuvė šliužams, kur jie gali pasislėpti, kai karštos dienos, ir išvengti natūralių priešų (ežių, paukščių, žvirblių) atakų.
Augalus laistykite ryte. Būkite atsargūs, kad tolygiai neaplietumėte visos lysvės. Laistykite tik tiesiai po daigeliais. Dirva tarp lysvių turi būti sausa. Tose vietose taip pat galite pabarstyti pjuvenų, smėlio su pelenais, pušų spyglių, pelenų ar kavos tirščių, kurių šliužai nemėgsta. Jei aplink augalus suformuosite didelę jų juostą, tai bus barjeras, pro kurį šliužai negalės prasibrauti.
- Kaip atsikratyti šliužų sode naudojant kiaušinių lukštus
Kiaušinių lukštai ne tik atbaidys šliužus, bet ir pamaitins dirvą (juose yra daug kalcio). Nuolat juos rinkite, o kai jų bus gana daug, viską sumalkite virtuviniu kombainu arba susmulkinkite kokiu nors kitu būdu (puikiai tinka virtuvinis kočėlas).
Tada gautu mišiniu pabarstykite sodo augalus. Nepamirškite reguliariai kartoti šią veiklą. Šliužai ir sraigės nemėgsta aštrių briaunų ir šiurkščios tekstūros daiktų. Kai ieškodami maisto jie susiduria su kiaušinių lukštais, jie paprasčiausiai grįžta atgal.
Žinoma, lukštai turėtų kruopščiai padengti gana platų dirvožemio plotą, kad šliužai neturėtų noro keliauti toliau…
- Kaip atsikratyti šliužų naudojant natūralius repelentus
Šliužai ir sraigės negali pakęsti tam tikrų žolelių kvapo ir skonio. Todėl savo darže sodinkite svogūnus, česnakus, čiobrelius, mairūnus ir šalavijus.
Darže pasodinkite nasturtų, juodauogį šeivamedį, čiobrelių, kraujažolių ar vilkdalgių. Įžūlūs šliužai jų vengs!
Ekologiškos gaudyklės taip pat yra geras būdas jų atsikratyti. Ant kopūstų lapų sudėkite griežinėliais pjaustytų burokėlių, bulvių, obuolių arba morkų. Kai šliužai ir sraigės atkeliaus, neliks nieko kito, kaip tik išnešti juos į saugią vietą toliau nuo sklypo.
Jei jūsų žemėje apsigyveno šliužai, tai dar nereiškia, kad grėblį reikia pasidėti į sandėliuką ir baigti sodininko karjerą. Tiesiog išbandykite šiuos būdus, ir šliužų keliamas chaosas greitai taps praeitimi. Todėl jūsų daržas ir gėlynai suklestės iš naujo!
Vietinės sraigės su kiautais yra naudingos, tačiau tos, kurios neturi kiautų, yra invazinės rūšys. Tačiau šliužai yra skanėstas ežiams. Štai kodėl verta turėti šį sodo sąjungininką.