Trečiadienis, 15 sausio, 2025

Naujausi

Taip apsaugosite save ir savo vaikus nuo erkių! Išvenkite įkandimų

Erkės yra labai maži nariuotakojai, prisitaikę gyventi slaptai, kad jų neaptiks net akyliausias „šeimininkas“. Kadangi negalite pasikliauti, kad pajusite, kaip jos ropoja ant odos, naudinga žinoti, kaip apsisaugoti nuo erkių.

Ko nepuola erkės?

Kaip ir bet kuris gyvas organizmas, erkės turi pomėgių ir yra dalykų, kurie jas atbaido bei kurie vilioja. Daugybė tyrimų parodė, kad erkės teikia pirmenybę žmonėms, turintiems A kraujo grupę, ir rečiausiai puola žmones, turinčius B kraujo grupę. Be to, yra keletas pagrindinių veiksnių, kurie jas traukia – erkes traukia prakaito kvapas, staigūs judesiai, šiluma. Verta pridurti ir tai, kad jas vilioja saldūs kvepalai, tačiau česnako kvapas atbaido.

Kas naikina erkes?

Nuo erkių galime naudoti bet kokias specializuotas, parduotuvėse esančias chemines priemones. Daugelis purškiamųjų preparatų naikina erkes. Bet jei norime naudoti ką nors natūralesnio, svogūnų ir krienų ekstraktas puikiai tiks. Šias daržoves verta auginti ir savo sode, kad atbaidytų erkes. Tai itin naudinga, jei kieme išleidžiate pabėgioti savo šunį ar katę.

Yra daug kovos su erkėmis priemonių, tačiau toliau mes sutelksime dėmesį į kelis gerus įpročius, kurių reikėtų laikytis. Taip pat į natūralius būdus, kaip apsisaugoti nuo jų ir jų išvengti.

Tinkama apranga

Apsaugos nuo erkių pagrindas, žinoma, yra tokia apranga, kad būtų uždengtos visos mūsų kūno dalys. Geriausia mūvėti šviesias kelnes, ant kurių bus lengviau pastebėti erkę. Kelnių apačias reikia užtraukti ant batų arba tvirtai apvynioti skarele, kad po jomis nepakliūtų erkės. Taip pat reikėtų nepamiršti apie plaukus, kuriuose dažnai sunkiausia pastebėti erkę.

Erkių purškalas

Paprastoji bitkrėslė (lot. Tanacetum vulgare)– stipraus kamparo kvapo augalas, kuris kadaise buvo naudojamas kenksmingiems kvapams maskuoti. Norėdami paruošti purškiklį nuo erkių, galite naudoti 1 puodelį šviežių bitkrėslių lapų arba 1 / 3 puodelio džiovintų lapų. Sudėjus lapus į 2 litrų karščiui atsparų indą su dangčiu, arbatos virdulyje užplikyti 1 l vandens. Kai vanduo virdulyje bus paruoštas, nukelkite jį nuo viryklės ir užpilkite lapus verdančiu vandeniu. Uždengus indą dangčiu, traukinį reikia laikyti tol, kol jis visiškai atvės. Labai svarbu: nemėginkite gerti bitkrėslių arbatos; ši žolė laikoma šiek tiek toksiška!

Norėdami nukošti mūsų paruoštą purškiklį nuo erkių, koštuvą arba kiaurasamtį išklokite kavos filtru ir supilkite žoleles per įdėklą į kitą indą. Iš skysčio pašalinkite visas augalų liekanas, kad neužsikimštumėte purkštuvo. Nukošę visus vaistažolių lapus, supilkite nuovirą į 1 litro talpos purkštuvą. Purškikliu galima apipurkšti kūno odą prieš einant pasivaikščioti, tačiau prieš tai verta pasitikrinti, ar purškiklis nedirgina odos. Paruoštas skystis apsaugos mus ne tik nuo erkių, bet ir nuo uodų. Tiesa, juo nederėtų purkšti mažų vaikų ar augintinių, kurie gali jį nusilaižyti.

Apšlakstykite kedro aliejumi

Kedro aliejus yra netoksiškas, natūralus repelentas nuo erkių ir vabzdžių. Galima purkšti tiesiai ant drabužių ir odos. Jis yra saugus naudoti žmonėms ir naminiams gyvūnėliams. Kedrų aliejus ne tik atbaido erkes ir kitus dirginančius vabzdžius, bet ir juos naikina. Jau paruoštą purškimui galite nusipirkti internetu ir daugumoje naminių gyvūnėlių parduotuvių.

Eukalipto aliejus

Eukalipto aliejus yra žinomas kaip veiksmingas repelentas ir naikintuvas nuo erkių. Tiesiog sumaišykite 100 ml išgryninto arba distiliuoto vandens su 20 lašų eukalipto eterinio aliejaus mažame purškimo buteliuke. Prieš naudojimą reikia gerai suplakti ir purkšti ant odos, kelnių rankogalių ir batų. Eukalipto aliejus yra saugus naudoti šunims (prieš naudojant jį reikia praskiesti vandeniu).

Česnako kvapas atbaido erkes

Jei jūs nieko prieš česnako kvapą, suvalgyti bent 1 česnako skiltelę gali būti veiksminga (nors ir ne visiems maloni) išeitis – tai pakeis jūsų odos skleidžiamą kvapą.

Kaip apsaugoti vaikus nuo erkių?

Su vaikais galioja tie patys būdai kaip ir su suaugusiaisiais. Tačiau skirtumas yra tas, kad verta įsitikinti, ar mūsų naudojama priemonė nuo erkių yra saugi mūsų vaikams (patariame, be kita ko, nenaudoti jokių purškalų patiems mažiausiems vaikams – kūdikiams). Taip pat verta mūsų mažuosius aprengti ryškiais, šviesiais drabužėliais – taip lengviau pastebėsime erkes.

Laukuose augantys augalai, atbaidantys erkes

Pabaigai verta pridurti keletą žodžių apie laukinius augalus, kurie atbaido erkes ir kitus kraują siurbiančius parazitus – uodus. Eidami į mišką ar parką ieškokite vyšnios žiedų. Jų kvapas efektyviai mus užmaskuoja, o erkės mūsų nepajus. Kai vyšnia nuvys, visur miško pakraščiuose tikrai rasite snapučių. Įtrynus atsiranda kvapas, kuris taip pat apsaugos mus nuo erkių.

Ar turite savų būdų apsisaugoti nuo erkių? Pasidalykite su mumis komentaruose!

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---