Sekmadienis, 12 sausio, 2025

Naujausi

Draugystė su buvusiuoju – psichikos ligos požymis

Gyvename pasaulyje, kuriame diena iš dienos mums bandoma įrodyti, kad draugystė su buvusiais partneriais yra ne tik normali, bet ir gera, civilizuota bei pažangi praktika. Tačiau psichologai mano kitaip. Ir ne veltui!

Paprastai atsisveikindami su buvusiais mylimaisiais prisiekiame išlaikyti gerus santykius, palaikyti ryšį, nepasimesti ir ateiti laiku į pagalbą. Apskritai, nutrūkus santykiams, jei, žinoma, tai nėra skandalas, lydimas indų daužymo ir daiktų mėtymo iš balkono, mes nuoširdžiai ketiname likti draugais ir… nustojame bendrauti. Pasirodo, santykių nutraukimas, pasimetimas, net ir turint šilčiausius jausmus vienas kitam, yra normali situacija. Viską išsakėme, viską išsiaiškinome ir tiesiogine to žodžio prasme per kelias akimirkas tapome svetimi vienas kitam.

Prieš kelerius metus Naujosios Zelandijos klinikinio centro mokslininkai teigė, kad draugystę su buvusiais mylimaisiais palaiko tik psichikos sveikatos problemų turintys žmonės. Tyrime dalyvavo 850 savanorių. Specialistai uždavė jiems keletą išsamių klausimų apie jų ankstesnius santykius. Visų pirma respondentai turėjo papasakoti apie išsiskyrimo priežastis ir bendravimą su buvusiu partneriu po išsiskyrimo. Nuodugniai ištyrę kiekvieno respondento elgesį, specialistai nustatė, kad šiltus, draugiškus santykius su buvusiais partneriais palaiko tik tie, kurie kenčia nuo įvairių psichikos sutrikimų.

Moteris nori draugauti su buvusiu vaikinu, nes vis dar puoselėja viltį. Vyras ─ nes tikisi turėti lytinių santykių.

Įdomus faktas: slapti motyvai, dėl kurių vyrai ir moterys nori likti draugais su buvusiaisiais, labai skiriasi. Moteris, kuri nori „draugauti“, paprastai negali suprasti, kad romanas baigėsi ir laikas gyventi toliau, o vyras į situaciją žiūri be iliuzijų ir nori likti draugu tik dėl to, kad patenkintų savo seksualinius poreikius. Todėl nesuteikite sau daug vilčių – tokia draugystė kartu su lytiniais santykiais gali tęstis daugelį metų, ir jokių gerų pokyčių neįvyks.

Dėl santykių žlugimo visada kalti du žmonės – tai sena kaip pasaulis tiesa, todėl nenuostabu, kad po tragiškai (arba ne) pasibaigusių santykių nekyla noras jų palaikyti, net jei iš karto nebuvo suskubta užmegzti naujo romano.

Ekspertai teigia, kad su tais, kurie atkakliai siekia išlaikyti buvusius santykius, reikėtų elgtis itin atsargiai. Juo labiau kai kalbama apie seksualinius santykius.

Vyrų uolumas paversti savo „drauge“, sumažinti ir taip mažą atstumą – narcisizmo požymis, ir net jei dabar nuolaidžiai nusišypsote, žinokite, kad kas antras mūsų šalyje gali būti tikras narcizas, ir pagalvokite: narcisizmas yra labai rimtas psichikos sutrikimas, visai nesusijęs su pernelyg dideliu pasitikėjimu savimi ar poreikiu visada ir visur atrodyti labai gerai. Narcisizmo sąvoką psichologijoje pirmą kartą įvedė Sigmundas Freudas. Vienas iš pagrindinių narcisizmo bruožų yra ryškus savinimosi jausmas: „Išsiskirti? Paleisti? Kaip taip galima, juk jis mano!“ Reikia pripažinti, kad nėra labai malonu kam nors visiškai priklausyti, juk gyvename laisvoje šalyje.

Kitas variantas tas, kad jūsų buvęs vyras yra psichopatas. Taip, taip gali nutikti, kai kurių nukrypimų galite net nepastebėti, o jei jums kyla abejonių, galite jas iš karto atmesti, keisto partnerio elgesio priežastis priskirdami pernelyg dideliam emocionalumui. Tuo tarpu psichopatai taip pat apsėsti savanaudiškumo, tačiau, skirtingai nei narcizai, jų savinimosi jausmas eina kartu su skausmingu prisirišimu prie antrosios pusės, nepagrįstu pavydu, agresijos priepuoliais ar nusivylimu, todėl tikėtina, kad sutikdami draugauti su psichopatu, pasmerkėte save nesibaigiantiems pykčio priepuoliams, kurie laikui bėgant tik didės.  Be to, neretai buvę partneriai siekia iš mūsų gauti kokios nors naudos, kitaip tariant, jei nepasisekė su meile, reikia „kovoti“ dėl viso kito, įskaitant, beje, ir seksą.

Su moterimis yra šiek tiek kitaip. Kadangi daugelio iš mūsų psichika yra susiformavusi taip, kad vyrams kartais sunku atskirti, ar moteris yra tiesiog nemalonaus ir kaprizingo charakterio savininkė, ar ji iš tiesų yra per daug įnoringa. Dažnai mūsų poreikis draugauti su buvusiais partneriais kyla dėl gilaus emocinio prisirišimo. Mes, ypač jei mūsų jausmai, priešingai nei partnerio, dar neišblėso, mielai sutinkame su naujomis taisyklėmis „dabar esame draugai“ dėl vienos vienintelės priežasties: manome, kad jei buvęs vaikinas liks mūsų akiratyje, anksčiau ar vėliau jis sugrįš. Bet taip nebus, ypač jei priešais jus esantis žmogus ilgą laiką nejaučia jums simpatiškų jausmų, ilgainiui draugystė jį tiesiog pradės erzinti, santykiai galutinai nutrūks, o jūs turėsite ilgai gydytis nuo jus apnikusios depresijos.  Lengviausias būdas pamiršti žmogų, kurį vis dar mylite, yra pabėgti, greitai ir kuo toliau.

Vis dėlto, net ir remdamiesi mokslininkų tyrimais, nemanykite, kad jūsų vyras, patekęs į buvusiųjų kategoriją, iškart tampa mirtinai pavojingas. Greičiausiai – ne – jūsų buvusysis nėra maniakas, bet visą tai protingai įvertinti ir į viską įsiklausyti svarbu, juk niekas iš mūsų nenori būti išnaudotas, įskaudintas ar paliktas? O šilti santykiai – kodėl gi ne? Juk gyvename civilizuotame pasaulyje ir išsiskirti kultūringai yra madinga, ypač jei jus sieja ne tik romantiški santykiai, bet ir ilgametė santuoka ar net vaikai.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Sėkmingiausias mėnuo 2025 metais kiekvienam Zodiako ženklui

Avinas — 2025 m. vasaris Jūsų sėkmingiausias mėnuo bus vasaris. Žvaigždės suteiks jums energijos įgyvendinti ambicingiausius planus, o kliūtys tarsi išnyks, palikdamos vietos sėkmei. Klausykitės...

Skalbiniai po skalbimo skleidžia nemalonų kvapą? Šis triukas padės iš karto ir nieko nekainuos!

Ar jums pažįstama situacija, kai ką tik išskalbtų skalbinių kvapas neprimena gaivumo, o verčiau kelia nusivylimą? Tai yra dažna problema, su kuria susiduria daugelis...
---