Visuomenėje nuo seno vyrauja nuomonė, kad jei esate pavydi, vadinasi, trūksta pasitikėjimo savimi, santykiais ir, žinoma, partneriu. Ar pavydas gali pasireikšti darniuose santykiuose?
Kaip dažnai pavydas pasireiškia sveikuose santykiuose? Vienareikšmiškai atsakyti į šį klausimą yra sunku, tačiau mes pabandėme tai padaryti kartu Uljana Gromova – šeimos psichoterapeutė ir trenere iš Seksualinio ugdymo centro „Secrets“.
Svarbu tai, kaip jūs apie tai galvojate
Kai žmogų užvaldo pavydas, jo mintys būna įkyrios ir depresyvios. Įsivaizduokime tokią situaciją: gulite lovoje su savo mylimuoju ir pastebite, kaip jis su šypsena ir akivaizdžiu susidomėjimu bendrauja internetu su savo kolege iš darbo.
Turbūt tuo metu jūs galvojate: „Jis tikriausiai labiau domisi ja nei manimi, nes aš sėdžiu namie, ir mano gyvenimas toks kasdieniškas ir nuobodus. Kai su kuo nors susirašinėju, aš nejaučia jokių panašių emocijų.“ Tokios mintys sukasi ratu ir neišvengiamai sukelia pavydą, pyktį bei neviltį.
Problemą iš tikrųjų iškelia ne kolegė, o jūsų klaidingas įsivaizdavimas apie save ir savo asmenybę. Tai jūsų nepilnavertiškumo jausmas tampa priežastimi lyginti save su kitomis ne jūsų naudai. Todėl verta atkreipti dėmesį į savo pačių vidų, užduoti sau klausimą: „Kas gi man trukdo gyventi tokį gyvenimą, kokio aš noriu? Ir kodėl, lygindama save su kita, aš (savo asmeniniame internetiniame pokalbyje) kaskart atsiduriu prastesnėje padėtyje?“
Kita galima reakcija – matote jo susirašinėjimą su kolege, bet džiaugiatės partnerio pasiekimais ir sėkme: „Kaip puiku, kad jis turi įdomų darbą, įdomių projektų”. Džiaugiatės jo laimėjimais ir neskaitote gražių kolegių varžovėmis. Savo partneriu galite ir mokate dalytis ir dalijatės su jo kolegomis, darbu bei pomėgiais. Trumpai tariant, jūsų mintyse nėra jokio per didelio noro pasiimti jį sau, pasisavinti jį visiškai. Suprantate, kad jis nėra jūsų nuosavybė.
Net ir suprasdama visa tai, kas išdėstyta prieš tai, gali iškilti pavydo jausmai, tačiau jie nusidažo labai skirtingomis spalvomis. Pavydas labiau motyvuoja ir skatina jaustis dar geriau: „Net esant tokiai konkurencijai, jis lieka su manimi, o aš gaunu saldžiausią jo dalį.
Pavydo nereikia slopinti
Pavydas nebūna vienas, prie jo visada prisijungia pyktis ir apmaudas. Dažniausiai savo partneriui išsakome pretenzijas, kurios neturi jokio pagrindo: „Žinoma, ji geresnė už mane. Tau jau nusibodo būti su manimi. Eik ir daryk ką nori, man tas pats!“
Ar tikrai tai norėjote pasakyti, ar taip norėjote parodyti savo jausmus? O gal užvaldė pyktis ir apmaudas? O jei grįžtume prie sveikos pavydo apraiškos? Ar galite abejoti savo patrauklumu partneriui?
Žinoma, galite. Mes nesame robotai ir kartais savęs nemėgstame, jaučiamės nesaugūs. Tačiau jei turime pakankamai drąsos ir pasitikėjimo savo partneriu, galime tiesiogiai išreikšti pavydą. Pabandykite prisipažinti partneriui: „Pavydžiu tau, jaučiuosi ne tokia graži“.
Sveikuose santykiuose partneris niekada nepasinaudos jūsų silpnumo akimirka ir grąžins jūsų mintis teigiama linkme. Be to, toks jūsų atvirumas bus įvertintas, partneris jus paguos sakydamas: „Tau nėra dėl ko nerimauti, tu man esi pati geriausia ir gražiausia!“ Vietoj išpuolių ir nepagrįstų kaltinimų pabandykite paprastai ir be manipuliacijų papasakoti apie savo jausmus.
Kodėl neturėtumėte tikrinti savo partnerio telefono
Dažnai pavydo apimta galite daryti impulsyvius dalykus, dėl kurių po kurio laiko gali tekti gailėtis. Pavyzdžiui, paimti partnerio telefoną, kai jis miega, ir ieškoti kompromituojančio turinio, o jei jo nėra, dar labiau save įskaudinti. Skambinimas kas pusvalandį ir klausinėjimas, kur jis yra ir kada grįš namo, taip pat laikomas nesveiku pavydu.
Bet kokie aktyvūs veiksmai, kuriuos sukelia pavydo jausmas, yra neurotiški ir nereikalingi. Noras ką nors skubiai daryti kyla dėl panikos ir bejėgiškumo jausmo. Bet koks šių emocijų veikiamas veiksmas tik žalos jus ir jūsų santykius
Sveikas jūsų apsisprendimas būtų nieko nedaryti, nes vienas impulsyvus veiksmas negalės nieko pakeisti visame jūsų gyvenime. Tai nėra situacija, kai sprendimus reikia priimti greitai. Bent kuriam laikui nukreipkite dėmesį į kitus darbus. Suteikite sau galimybę atgauti pusiausvyrą (tai gali užtrukti kelias dienas – ir tai yra gerai).
Kaip įveikti nesveiką pavydą
Nesureikšminkite partnerio susvetimėjimo signalų, laikinas jausmų atšalimas yra natūralus kiekvienos poros momentas. Partneriai ne visada gali būti emociškai susiję taip, kaip per pirmuosius 3-6 santykių mėnesius. Būna akimirkų, kai reikia atsikvėpti nuo visiško intymumo. Šį laiką ir energiją galima ir reikia skirti asmeniniam tobulėjimui.
Dėl destruktyvaus pavydo iš anksto fantazijose klaidingai nusprendžiame dėl partnerio pasirinkimo. Visada yra jūsų atsakomybės sritis, kurioje esate atsakingi už savo mintis, jausmus ir veiksmus, stenkitės jos neperžengti, net jei tai susiję su jūsų pačių mintimis. Visa kita yra kito asmens atsakomybės sritis.