Nuo seniausių laikų orchidėjas gaubia mistikos ir paslaptingumo aureolė. Jos laikomos prieštaringai vertinamu augalu, galinčiu ir duoti naudos, ir pakenkti. Namuose auganti orchidėja – tai ne tik graži gėlė, į kurią malonu žiūrėti. Tačiau ji ir taip pat savyje slepia pavojus, slypinčius, iš pirmo žvilgsnio, nekaltame augale. Šiame straipsnyje sužinosite apie prietarus, draudžiančius namuose laikyti orchidėjas.
ORCHIDĖJA NAMUOSE: KOKIĄ ŽALĄ JI GALI PADARYTI?
Pradėkime nuo botanikos. Kai kurios orchidėjų rūšys yra epifitai, t. y. gyvena ant kitų augalų. Nors iš tikrųjų jos neima maistinių medžiagų iš gyvojo atraminio augalo paviršiaus, jos laikomos energijos vampyrais. Pasak prietarų, kambarinės gėlės iš savo šeimininkų siurbia energiją.
Sakoma, kad graži orchidėja namų šeimininkus verčia jaustis amžinai pavargusiais, apatiškais ir atima iš jų gyvenimo džiaugsmą. Žmonės tampa vangūs, neranda nusiraminimo, negali suformuluoti savo tikslų ir svajonių. Namuose esanti orchidėja pavojinga ne tik šeimininkui, bet ir svečiams. Gėlė linkusi prisirišti prie savo šeimininkų kaip šuo, o prie nepažįstamų žmonių elgiasi kaip senas sarginis šuo. Nors ji kaip šuo neloja ir nesikandžioja, ji gali atbaidyti jūsų draugus. Nedraugiškas augalas sukuria atmosferą, kuri verčia žmones bėgti iš čia.
Orchidėja palanki moterims, bet nepalanki vyrams
Nors orchidėja nepriklauso skiriančiai žmones augalų grupei, ji apibūdinama kaip nevyriška gėlė. Kitaip tariant, ji palanki tik moterims, bet nepripažįsta vyrų namuose. Prietaringi žmonės tiki, kad orchidėjos negalima laikyti namuose, kad nesugriauti šeimos.
Yra dar vienas būdas pažvelgti į orchidėjų santykį su stipriosios lyties atstovais. Pagal jį, gėlė neatstumia vyrų ir neįneša nesantaikos į porą. Ji „ suminkština“ vyrus, padaro jų charakterį švelnų ir plastišką, netgi šiek tiek moterišką. Taip pat sakoma, kad ji slopina vyrų aistrą. Todėl orchidėjos nederėtų statyti miegamajame ar bet kurioje kitoje patalpoje, kurioje dažnai būna vyras (pvz., darbo kambaryje ar svetainėje).
Net ne visoms moterims tinka gražios orchidėjos. Tik ryžtingos, užsispyrusios ir tvirtai atrodančios moterys galės prisijaukinti gėlę. Švelnios ir romantiškos prigimties moterims orchidėjos slopina ir atima energiją. Dėl to silpnos valios moterys praranda tikėjimą savimi ir savo laimingu gyvenimu.
Užaugusi orchidėja naujuose namuose
Kai kuriais atžvilgiais orchidėja panaši į katę: ji jau nuo ankstyvos vaikystės pripranta prie savo namų ir sunkiai juos palieka. Augalas patiria didelį stresą, jei yra perkeliamas iš vienos gyvenamosios vietos į kitą. Dėl to orchidėja naujam savininkui gali tapti destruktyviu trukdžiu, sukeliančiu ginčus ir konfliktus bei darančiu gyvenamąją aplinką nepakenčiamą.
Racionalumo sėkla
Namuose esanti orchidėja yra daugelio prietarų objektas. Tačiau ar visose šiose liaudies pranašystėse yra bent kruopelė loginio pagrindo? Straipsnio pradžioje minėjome, kad orchidėjos sukelia nuovargį ir slopina žmogaus valią. Tai galima paaiškinti net labai paprastai ir moksliškai. Žydinčiuose augalo žieduose yra lakiųjų žiedadulkių, ir jų yra labai daug. Tai sukelia mieguistumą ir nuovargį. Kartais jos gali sukelti alerginę reakciją, to pasekoje slogą, kosulį ir ašarojimą.
Stiprus orchidėjų kvapas taip pat gali sukelti galvos skausmą, pykinimą, dirglumą ir nerimą. Į neurozę linkę žmonės taip pat gali patirti nepagrįstos baimės priepuolius ir net kai kuriuos depresijos simptomus. Todėl orchidėjų niekada negalima laikyti miegamajame. Jos tiesiog neleidžia užmigti ir sukelia nerimą.
Nors orchidėjos nelaikomos nuodingomis, jos gali būti kenksmingos. Pasak prietarų, jos griauna laimingas poras, slopina valią ir kelia didelį nerimą. Tačiau kiekvienas prietaras turi racionalų paaiškinimą. Tai, ką mes laikome mistinėmis gėlės savybėmis, yra tik jos fiziologijos rezultatas.