Dekabristas, Kalėdų gėlė, Kalėdų kaktusas, puansetija… Šis visiems puikiai žinomas kambarinis augalas turi daugybę įvairių pavadinimų. Kalėdų gėlė nėra labai reikli, tačiau tuomet, jei norime, kad šis kambarinis augalas atsiskleistų visu savo grožiu, svarbu laikytis tam tikrų priežiūros taisyklių.
Nors Kalėdų gėlė neturi spyglių, tačiau ji yra artima kaktuso giminaitė. Kaip ir kaktusai, šis kambarinis augalas mėgsta ryškią, bet išsklaidytą šviesą. Kalėdų gėlė puikiai jaučiasi ant palangės, kuri yra vakarinėje ar rytinėje pusėje. Vasarą Kalėdų gėlei patinka 18–22 laipsnių temperatūra, o žiemą jai pakanka 14 laipsnių šilumos. Puansetija nemėgsta, kai ji yra perkeliama į kitą vietą. Jei žydėjimo laikotarpiu Kalėdų gėlę perkelsite į kitą vietą, ji gali numesti visus savo žiedlapius.
Laistymas ir tręšimas
Dekabristo laistymo taisyklės priklauso nuo sezono ir vystymosi fazės. Pavyzdžiui, pavasarį ir vasarą Kalėdų gėlei reikia daugiau drėgmės. Šiuo laikotarpiu taip pat nepakenks ir trąšos. Puansetijai tinka mineralinės arba kaktusams skirtos trąšos.
Rudenį prasideda ramybės ir poilsio laikotarpis, todėl augalo laistymas turi būti retesnis ir ne toks gausus. Šiuo laikotarpiu visiškai pakanka tiesiog nupurkšti augalą. Optimali temperatūra dieną turėtų būti maždaug 21 laipsnis, o naktį – 7-15 laipsnių.
Žiema ir pavasario pradžia dekabristui yra reikšmingas laikotarpis. Būtent tuo metu jis pradeda žydėti. Tuo laikotarpiu augalą vertėtų tręšti kas dvi savaites. Labai svarbu stebėti temperatūrą – ji turėtų būti ne didesnė nei 22 laipsniai. Žydėjimo laikotarpiu augalą laistykite tik šiltu vandeniu, ir niekada to nedarykite naktį.
Dauginimas ir persodinimas
Kalėdų gėlė dauginama auginiais. Nupjaukite auginį, pažeistą vietą pabarstykite anglimi, laikykite sausoje ir šiltoje vietoje 24 valandas.
Auginiai turi būti sodinami į drėgną dirvą. Uždenkite augalą plastikiniu maišeliu ar stiklainiu – tai padės sukurti šiltnamio sąlygas, ir auginiai tvirčiau įsišaknys.
Dekabristai persodinami retai, kartą per 3–4 metus. Augalo vazonas turi būti žemas, bet platus. Įsigykite specialiai kaktusams ir sukulentams skirtos žemės. Vazono apačioje suformuokite drenažo sluoksnį, o vėliau suberkite dirvožemį.
Ligos ir kenkėjai
Puansetiją kartais užpuola įvairios ligos. Pavyzdžiui, šis augalas yra jautrus fitoftorai, fuzariozei ir fitiumui. Jei gėlė serga grybeliu, apie tai gali išduoti papilkėję lapai (taip pat galite pastebėti, kad lapai ėmė kristi). Tokiu atveju pagelbės fungicidai, tokie kaip „Maxim“, „Topaz“, „Vitaros“, ir t.t.
Jei ant augalo pastebėjote baltas apnašas, gali būti, kad jį užpuolė voratinklinės erkutės. Tokiu atveju gali pagelbėti „Actellik“, „Fitoverm“ ar „Neoron“ preparatai. Jei augalas serga labai dažnai, vertėtų pašalinti pažeistas šaknų dalis ir persodinti augalą į šviežią dirvą.
Dekabristas nėra labai kaprizinga gėlė. Jei laikysitės visų svarbiausių priežiūros taisyklių, augalas jus džiugins sodria spalva ir nuostabaus grožio žiedais.