Antradienis, 21 sausio, 2025

Naujausi

9 dantų priežiūros patarimai, apie kuriuos tikriausiai anksčiau nežinojote

Dantų higiena turi didelę įtaką mūsų sveikatai. Tačiau paprastų kasdienių dantų valymo būdų ir įvairių produktų, prie kurių pripratome nuo vaikystės, gali nepakakti. Štai kodėl taip svarbu tinkamai rūpintis dantimis laikantis geriausių metodų ir mokslininkų bei odontologų rekomendacijų.

Radome 9 patarimus, kaip paprastais reguliariais įpročiais pasiekti, kad dantys būtų sveiki ir ateityje išvengtumėte daugybės problemų.

1.Prieš valydami dantis palaukite.

Daugelis žmonių mėgsta dieną pradėti stikline sulčių, o pabaigti suvalgydami vaisių. Tai nieko blogo – jie saldūs, skanūs ir turi daug vitamino C. Pagrindinė bėda atsiranda tada, kai netrukus po to, kai suvalgome ar išgeriame visus šiuos produktus, pradedame valytis dantis.

Žinokite, kad vaisiuose yra daug rūgščių, kurios gali suminkštinti ir pažeisti dantų emalį. Taigi, valyti dantis iškart po jų vartojimo nėra pats geriausias dalykas, kurį galėtumėte padaryti. Todėl suvalgius citrusinių vaisių ir sulčių, pomidorų ar gazuotų gėrimų geriau palaukti bent 30 minučių.

  1. Pradėkite valyti dantis nuo sunkiausiai valomų vietų


Yra daugybė dantų valymo būdų, tačiau tik keli iš jų yra pakankamai saugūs kasdieniam naudojimui. Pirmiausia gydytojai pataria visada pradėti nuo sunkiausių vietų ir baigti lengviausiomis.

Daugelis iš mūsų elgiasi priešingai ir pradeda valyti priekinius dantis, užmiršdami dantų vidines puses ir daugelį kitų dantų būklei svarbių vietų. Tiesiog įpraskite taip: pradėkite nuo galinės burnos dalies, o tada dantis po danties eikite iš pradžių per vidinę dantų pusę, o paskui per išorinę. Užbaikite kramtomaisiais paviršiais.

  1. Galima valyti dantis be dantų pastos

Jei nesate tikri, kokią dantų pastą naudoti, pradėkite valyti dantis sausai – be dantų pastos ar vandens. Vien tik dantų šepetėlio šereliai gali suardyti bakterijas. Dantų pasta yra tik papildoma priemonė. Tiesą sakant, mokslininkai įrodė, kad valant dantis sausuoju šepetėliu mažiausiai 50% sumažėja apnašų kaupimasis, kraujavimas ir dantenų uždegimas.

  1. Naudokite burnos skalavimo skystį

Žinoma, burnos skalavimo skystis negali pakeisti dantų valymo šepetėlio ir dantų siūlo. Jis nepadės atsikratyti visų ant dantų ir dantenų esančių bakterijų. Tačiau bet kokiu atveju, tai yra gera papildoma nauda burnos higienai. Geriausia jį naudoti po kruopštaus dantų valymo. O kad pasiektumėte maksimalią naudą, rekomenduojama bent 30 minučių po skalavimo nevalgyti ir negerti.

  1. Naudokite kramtomą gumą

Be to, po valgio naudinga kramtyti kramtomąją gumą. Ji burnoje skatina seilių išsiskyrimą, kurios padeda neutralizuoti rūgštis. Ypač daug seilėse yra kalcio ir fosfatų, kurie iš naujo mineralizuoja dantis, stiprina emalį ir net mažina dantų jautrumą. Vienintelis reikalavimas – guma turi būti be cukraus, nes kenksmingos burnos bakterijos minta cukrumi, kurį valgome.

  1. Naudokite šepetėlį su minkštais šereliais

Dantų šepetėliai būna su įvairaus kietumo šereliais. Tačiau jei naudojate kietą šepetėlį, galbūt laikas apsvarstyti galimybę jį pakeisti minkštų šerelių šepetėliu. Net ir vidutinio kietumo šerelių šepetėliai ilgainiui gali tapti labai abrazyvūs ir kenkti dantenoms bei dantims.

Vis dėlto tai nereiškia, kad minkštas šepetėlis turi būti pats pigiausias. Pastarieji gali būti nepatikrinti dėl saugumo ir veiksmingumo. Todėl visada geriau rinktis aukštos kokybės šepetėlį su visais tinkamais antspaudais ir sertifikatais.

  1. Per dažnai nevalykite šepetėliu

Yra žinoma, kad dantis reikia valyti bent du kartus per dieną, nes valyti dantis vieną kartą per dieną nepakanka, kad jie būtų švarūs. Tačiau kai kurie žmonės mėgsta valytis dantis tris ar net daugiau kartų per dieną. Ir nors, vis dėlto, galima dažnai valyti dantis, labiau tikėtina, kad netinkama valymo technika juos sugadinsite, o ne valydami dantis per dažnai.

Kaip ir daugelis dalykų mūsų gyvenime, daugiau ne visada reiškia geriau. Taip yra ir su dantų valymu. Jei dantis valysite per dažnai, emalis gali susidėvėti, o tai gali sukelti dantų jautrumą. Be to, jie atrodys geltonesni nei įprastai, nes už emalio esantis geltonas dentinas taps labiau matomas. Kai kuriais atvejais tai gali baigtis dantenų recesija.

  1. Vanduo yra geriausias gėrimas dantims

Kaip ir seilių atveju, geriant vandenį burna taip pat išlieka švari. Kitaip nei sultys, gazuoti ar sportui skirti gėrimai, jis ne tik nuplauna maisto likučius, bet ir nepalieka nepageidaujamo cukraus ant dantų. Vanduo taip pat atskiedžia burnoje esančių bakterijų gaminamas rūgštis. Norėdami geriau išvalyti dantis, galite net naudoti kokį nors burnos irigatorių, kuris šiandien yra veiksmingesnis už bet kokį įprastą dantų siūlą.

  1. Valgykite daugiau traškaus maisto

Švieži ir traškūs maisto produktai turi daug sveikų skaidulų ir yra geriausias pasirinkimas dantims. Tarp jų pirmą vietą užima daug skaidulų turintys žali vaisiai, daržovės ir riešutai. Jie gali valyti dantis, skatinti seilių gamybą, drėkinti burną ir mažinti bakterijų dauginimąsi.

Ar gi ne paprasta? Kokių dar naudingų patarimų žinote apie burnos higienos palaikymą? Pasidalinkite su mumis jais visais komentaruose.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---