Sekmadienis, 12 sausio, 2025

Naujausi

Sodininkų patarimai, kad užaugintumėte gausų aviečių derlių

Daugelis žmonių mano, kad jei jų sklype auga netinkamos rūšies avietės, jie niekada neturės gero derliaus. Bet tai nėra tiesa! Jei tinkamai prižiūrėsite krūmus, derliaus kiekis ir kokybė labai pagerės. Šiame straipsnyje apžvelgsime bendruosius aviečių priežiūros principus. Ypač šie patarimai tiks tiems, kurie dar nėra labai patyrę sodininkai.

KAIP PRIŽIŪRĖTI AVIETES

Aplinkos sąlygos

Pirmas dalykas, kurį reikia žinoti apie avietes, yra tai, kad jos mėgsta saulės šviesą. Jei jos auga pavėsingoje vietoje, uogos bus mažos ir nesaldžios. Todėl patariama pavasarį ir rudenį persodinti avietes į vietą, kur per dieną būna kaip įmanoma daugiau saulės spindulių.

Kita medalio pusė – į pietus orientuoti žemės plotai šilto klimato šalyse. Ten avietės gali tiesiog perdegti vidury vasaros, todėl joms reikia vidutinio dydžio pavėsio.

Antras svarbus aspektas auginant avietes yra tai, kad joms reikia daug drėgmės. Jei vasarą pakankamai lyja, papildomo laistymo gali neprireikti. Priešingu atveju reikia reguliariai stebėti dirvožemio drėgnumą. Negalima lesti, kad dirva per daug išdžiūtų. Priešingu atveju uogos bus gana mažos.

Netingėkite mulčiuoti! Taip sutaupysite daug pastangų ir vandens. Jei dirvą padengsite mulčiu, žemė geriau sulaikys drėgmę. Taigi, krūmai daug geriau pakels karštas saulėtas dienas.

Dirvos tręšimas

Kitas svarbus aviečių priežiūros akcentas – tręšimas. Apskritai avietės yra gana nereiklios, tačiau visada galite naudoti tinkamas trąšas, kurios avietėms bus labai naudingos.

Prieš sodindami į dirvą gausiai įterpkite seno humuso ir komposto. Vienam 1 m² reikės maždaug 10 kg. Atlikę šį veiksmą kelerius metus galėsite pamiršti apie aviečių tręšimą.

Priešingu atveju pavasarį ir vasarą reikėtų tręšti organinėmis arba sudėtinėmis trąšomis. Rudenį geriausia tręšti paukščių mėšlu ir smulkintu mėšlu. Kita vertus, durpes galima naudoti bet kuriuo metų laiku.

Pavasarį geriausia tręšti skystomis azoto trąšomis, kad pavyktų užtikrinti gerą augimą ir vystymąsi. Po žydėjimo ir uogų nokimo metu geriausiai tiktų pelenai ir jų užpilai.

Taip pat pavasarį ir vasaros pradžioje galima naudoti kompleksines trąšas. Tačiau turite būti atsargūs: per gausus tręšimas gali pakenkti augalams ir sugadinti gerą derlių.

Krūmo prieaugis

Neleiskite avietėms per daug suvešėti, nes priešingu atveju daugiau maistinių medžiagų bus skiriama krūmo augimui, o ne uogoms. Todėl pasirodžius jauniems ūgliams, būtinai jų atsikratykite.

Vegetacijos metu ūgliai aktyviai stiebiasi, todėl juos reikia atsargiai nukirpti sekatoriumi netoli žemės. Tačiau netraukite jų su šaknimis, nes galite smarkiai pažeisti krūmą.

Patyrę sodininkai paprastai pataria niekada nekasinėti dirvos po avietėmis. Švelnią jos šaknų sistemą pernelyg lengva pažeisti. Net negalvokite apie jų purenimą, tiesiog vasarą reguliariai pridėkite mulčio ir to pakaks.

Pririšimas ir genėjimas

Jau nuo pirmųjų metų avietes reikia pririšti. Geriausias būdas – pasidaryti aviečių krūmams atramas. Priešingu atveju apatinės šakos negaus pakankamai šviesos ir nukris ant žemės. Nuo tokių šakų uogų niekas nevalgys, todėl didžioji krūmo dalis bus nenaudinga.

Jei avietės bus pririštos, apatinės šakelės nebus pažeistos ir uogas bus lengviau surinkti. Tad kam ropoti aplink ir rinkti nuo žemės trapias uogas?

Avietes taip pat reikia reguliariai genėti, nes jos gana greitai auga. Jei to nepadarysite, po kelerių metų turėsite neįžengiamą, išsigimusią aviečių lysvę. Gausaus derliaus nebus įmanoma nuimti.

Ne visi pradedantieji sodininkai žino, kaip tinkamai prižiūrėti avietes, todėl tikimės, kad šią situaciją šiek tiek pataisėme ir jūs nuo šiol geriau prižiūrėsite skaniąsias uogas.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Sėkmingiausias mėnuo 2025 metais kiekvienam Zodiako ženklui

Avinas — 2025 m. vasaris Jūsų sėkmingiausias mėnuo bus vasaris. Žvaigždės suteiks jums energijos įgyvendinti ambicingiausius planus, o kliūtys tarsi išnyks, palikdamos vietos sėkmei. Klausykitės...

Skalbiniai po skalbimo skleidžia nemalonų kvapą? Šis triukas padės iš karto ir nieko nekainuos!

Ar jums pažįstama situacija, kai ką tik išskalbtų skalbinių kvapas neprimena gaivumo, o verčiau kelia nusivylimą? Tai yra dažna problema, su kuria susiduria daugelis...
---