Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

Ką daryti su rožėmis pavasarį, kad jos džiugintų ryškiomis spalvomis

Pavasarį kiekvienas sodininkas kuria augalams būtinas sąlygas, kad vėliau pats galėtų džiaugtis gausiais ir gražiais gėlių žiedais. Norėtume jums papasakoti apie pavasarinius darbus sode. Šiame straipsnyje papasakosime, ką turėtumėte daryti su sodo karalienėmis – rožėmis, kad jos žydėtų, o krūmai išliktų stiprūs ir sveiki. Šios priežiūros priemonės turėtų būti kiekvieno gėlininko prioritetas.

Pavasario darbai sode

Pridengimo nuėmimas

Žiemą sodininkai savo mėgstamus augalus laiko šiltai, kad jų nesunaikintų šaltis. Kai sniegas nutirpsta ir lauko temperatūra tampa stabili, aukščiau nulio, pridengimą reikia nuimti. Tai turėtų būti pavasario darbų sode pradžia. Maždaug pirmąją balandžio dekadą palaipsniui pradėkite vėdinti rožių krūmus. Uždengimo iš karto nuimti nebūtina. Pakanka jas šiek tiek atidengti iš šiaurinės pusės vienai dienai, kad augalas galėtų prisitaikyti prie šiltėjančio oro.

Atsižvelkite į oro sąlygas, ir jos jums nurodys, kada visiškai nuimti uždengimą. Pirmiausia nuimkite neaustinę medžiagą, kuri yra pirmas sluoksnis. Po kelių dienų eglių šakas, vėliau – sausą lapiją. Krūmai turėtų prisitaikyti prie oro sąlygų, o po to pridengimą galėsite nuimti visai. Paskutinė atidengimo vieta, nuo kurios reikia pašalinti apsaugą, yra skiepijimo vieta.

Rožių genėjimas

Nuėmus pridengimą, gražųjį rožės krūmą reikėtų sutvarkyti genint. Pirmąjį genėjimą reikia atlikti prieš pumpurams išsiskleidžiant. Nukirpkite sausus, ligotus, nušalusius ar kitaip pažeistus ūglius. Pašalinkite visus laukinius ūglius ir plonus ūglius, įaugusius į krūmą.

Tai visuomet atlikite aštriu sekatoriumi. Nukirpkite 5-6 mm atstumu nuo sveiko pumpuro ir įsitikinkite, kad pjūvis yra įstrižas. Žaizdos turėtų būti pateptos sodo tepalu arba kita panašia priemone.

Persodinimas ir atramų atnaujinimas

Jei nuspręsite pakeisti savo sodo ar gėlyno išplanavimą, rožių krūmus gali tekti persodinti. Šį augalui įtemptą procesą geriausia atlikti ankstyvą pavasarį. Tada rožės jį išgyvens su minimalia žala. Atidžiai pasirinkite naują vietą. Ji turėtų būti gerai apšviesta, bet po pietų šiek tiek uždengta nuo tiesioginių saulės spindulių. Pats krūmas sodinamas debesuotu oru arba po pietų, kai saulė nebešvies taip ryškiai.

Dideliems rožių krūmams gali prireikti atramų. Jos gali būti pagamintas iš medžio, bambuko, metalo ar plastiko. Pavasaris – puikus metas atnaujinti rožių atramas. Jas galite pasigaminti patys arba nusipirkti jau pagamintas parduotuvėje.

Pirmosios trąšos

Pirmą kartą pradėkite tręšti pavasarį, iškart po genėjimo. Tręškite, kai pumpurai susiformavę, bet dar neišsiskleidę. Rožės mėgsta ir kompleksines trąšas, ir specialius šiam augalui skirtus mišinius bei azoto trąšas. Taip pat reikėtų patręšti ir organinėmis trąšomis kas 2-3 metus.

Rožių trąšas reikia įmaišyti į dirvožemį iškart po naujų ūglių pasirodymo. Kad trąšos taip nenudegintų augalo, prieš tręšdami įsitikinkite, kad dirva šalia krūmo yra gausiai padengta dirvožemiu, o jei ne – apkaupkite. Po kurio laiko dar kartą jas patręškite. Taip pat galite paruošti vandeninį tirpalą, sumaišydami trąšas su vandeniu. Tai dar vienas tręšimo būdas.

Mulčiavimas

Mulčiavimas turi užbaigti pirmąjį maistinių medžiagų įterpimą į dirvą. Prie stiebo esančios erdvės užpildymas mulčiu yra būtina, norint išlaikyti drėgmę dirvožemyje, užkirsti kelią vandens ir oro ne pralaidumui, nenorint sutankinti dirvožemį. Jei mulčiavimas atliekamas teisingai, galite nesijaudinti dėl ravėjimo, dirvožemio purenimo. Rožėms rinkitės mulčią iš smulkios žievės arba suirusio komposto. Supurenkite dirvą aplink krūmą, palaistykite ją, o tada užpilkite vidutiniu mulčio sluoksniu, tai yra 5–7 cm.

Kenkėjų kontrolė

Pirmieji rožių lapai pritraukia amarus. Kad kenkėjai nesugadintų jūsų mėgstamų rožių lapų ir žiedų, kovai su jais reikia naudoti specialius preparatus. Galite juos pakeisti liaudiškomis priemonėmis. Pavyzdžiui, paruoškite pelenų, ūkinio muilo, svogūnų lukštų ir česnako nuoviro tirpalą. Nepamirškite apie prevenciją. Rožėms pradėjus aktyviai augti, apipurkškite fungicidu arba insekticidu. Šiam procesui rinkitės nevėjuotus ir nelietingus vakarus. Profilaktika turi būti atliekama kas 10-15 dienų.

Pavasario darbai sode – labai svarbus etapas, nes būtent šiuo metu susidaro palankios sąlygos rožių krūmams augti. Todėl jei norite pasidžiaugti ryškiu savo sodo augalų žydėjimu, nepatingėkite atlikti visus reikalingus darbus laiku. Linkime, kad šiais metais jūsų sodas žydėtų nuostabiai ir ryškiai kaip niekada anksčiau!

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---