Daugelis vazoninių augalų entuziastų ypač mėgsta našlaičių augalus. Šias gėles lengva prižiūrėti ir jos gražiai žydi beveik ištisus metus. Kai kas sako, kad jei ant palangės turėsite vieną vazonėlį su violetinėmis gėlėmis, negalėsite sustoti ir norėsite auginti jų dar daugiau. Taip pat labai patraukli jų formų ir spalvų įvairovė. Kad nereikėtų kaskart leisti pinigų, kai norėsite papildyti savo kolekciją, geriau išmokite patys dauginti gėles namuose. Paprasčiausias būdas – dauginti lapais.
Kaip dauginti našlaites lapais
Tai tikrai populiariausias ir paprasčiausias būdas iš vieno augalo užauginti net kelis augalus. Šį darbą gali atlikti net ir pradedantys gėlininkai. Tačiau, jei norite, kad našlaičių dauginimas lapais būtų sėkmingas, reikia atsižvelgti į keletą svarbių dalykų. Šiame straipsnyje mes jums papasakosime, į ką reikia atkreipti dėmesį.
Reikalingos priemonės gėlėms dauginti lapais
Pirmiausia dauginimui reikia pasirinkti tinkamus lapus. Ar pavyks užauginti naują augalą, pirmiausia priklauso nuo sodinamosios medžiagos kokybės. Senas nusilpęs lapas neturės pakankamai išteklių šaknims užauginti. Tokie prasti lapai paprastai auga ant apatinio augalo sluoksnio, kuris yra arčiau dirvos. Todėl patyrę floristai pataria tokių lapų neimti. Be to, ant apatinių lapų dažnai aptinkama grybelių sporų ir bakterijų, nes jie liečiasi su vazono žeme. Našlaitėms dauginti geriausia rinktis 2-3 jau visiškai išsivysčiusius lapus.
Paruošimas įsišaknijimui
Nepatyrę šių augalų daugintojai, kurie bando dauginti našlaites lapeliais, praleidžia labai svarbų žingsnį. Kai tik nupjauna medžiagą nuo augalo, dažnai jie skuba iš karto įdėti jį į vandenį šaknijimuisi. Tuomet jie nustemba pamatę, kodėl lapas ėmė pūti. Kiekvienas augalas turi savų bakterijų ir mikroorganizmų. Žinoma, jei pridėsite drėgną aplinką, jie dauginsis dvigubai greičiau. Todėl yra labai svarbu dezinfekuoti sodinamą lapą prieš dedant jį į vandenį. Norėdami tai padaryti, paprasčiausiai kelias valandas pamirkykite lapą šiltame mangano tirpale. Tada lapelius reikės šiek tiek patrumpinti aštriu peiliu. Maždaug 3-4 cm žemiau lapelio, kotelio nereikės. Galite pjauti įstrižiau arba tiesiai.
Įsišaknijimas vandenyje
Įsišaknijimas, dauginant augalą per lapus, turi keletą taisyklių:
- Šiam procesui būtinai naudokite tik distiliuotą arba virintą vandenį.
- Lapas turi būti ne visas vandenyje, o tik 1,5-2 cm. Be to, lapeliai neturi liesti indo sienelių. Geriausia juos sutvirtinti dangteliu arba popieriaus lapu.
- Aktyvuotos anglies tabletė padės išvengti mikrodumblių atsiradimo vandenyje.
- Skysčio lygis turi būti pastoviai papildomas. Jei vanduo išgaravo, įpilkite dar šiek tiek jo. Tačiau nepamirškite, kad jis turi būti virintas.
- Jei ant augalo lapelių atsirado puvinys, jį reikia nedelsiant pašalinti nupjaunant pažeistą vietą. Be abejo, reikėtų keisti ir vandenį. Naujus lapelius pageidautina apdoroti aktyvintosios anglies tirpalu.
- Dauginamus lapelius bus galima išimti iš vandens, kai šaknys užaugs maždaug 1-2 cm ilgio. Tai reiškia, kad augalas jau paruoštas sodinti į dirvą.
Sodinimas į žemę po įsišaknijimo vandenyje
Svarbiausia, kad lapinis sodinukas nebūtų per giliai pasodintas į dirvą. Priešingu atveju naujiems ūgliams reikės daugiau laiko ir išteklių, kad jie prasiskintų kelią ir užaugtų. Pasodinę būtinai sudrėkinkite dirvą ir šiek tiek prispauskite augalą. Kad greičiau išdygtų jauni lapeliai, šį augalą galima pastatyti į laikiną šiltnamį arba tiesiog uždengti plastikiniu maišeliu.
Alternatyvus įsišaknijimo žemėje būdas
Kai kurie patyrę gėlių augintojai įšaknija našlaites iš lapų tiesiai į vazoną su žemėmis. Naudojamas specialus dirvožemio mišinys, kurį galima įsigyti gėlių parduotuvėse. Paruošimas įsišaknijimui iš esmės toks pat kaip ir taikant vandens metodą. Tačiau auginius patartina labiau sutrumpinti, paliekant apie 1 cm ilgio kotelį. Juos galima sodinti į specialų iki 100 ml talpos vazonėlį arba į paprastą plastikinį indelį. Trečdalį indo reikia užpildyti drenažu ir tik tada dirvožemio mišiniu. Sodinamoji medžiaga turėtų būti ne gilesnė kaip 1,5 cm. Žinoma, pasodinę nepamirškite palaistyti.
Kaip matote, šių gražių gėlių dauginimas lapais yra gana lengvai įgyvendinama užduotis net ir pradedantiesiems gėlių augintojams. Keletas paprastų taisyklių ir patarimų padės jums pasiekti norimą rezultatą. Būkite tikri, kad naudojant šį metodą ant palangės netrukus atsiras gražių gėlių. Nepamirškite gėlėms naudoti ir tinkamas trąšas.