Pirmadienis, 20 sausio, 2025

Naujausi

Vienas svarbus žodis, kuris gali apsaugoti jūsų smegenis nuo diabeto ir demencijos

Galite manyti, kad diabetas ir demencija neturi nieko bendro. Tačiau jie turi bendrą rizikos veiksnį, susijusį su organizmo gynybiniu elgesiu. Štai šios dienos svarbus žodis: miegas.

Žodis, kuris saugo jūsų smegenis:

Nenuvertinkite kokybiško nakties miego svarbos. Visa tiesa glūdi tame, kad miego trūkumas gali turėti įtakos jūsų sveikatai net po daugelio metų. Tačiau prieš pasidalindami su jumis efektyviausiu ritualu, kaip gerai išsimiegoti, pažvelkime į kai kurių tyrimų rezultatus.

Žurnalas „Journal of Diabetes Care“ paskelbė straipsnį, kuriame teigiama: „Nuolatinis miego trūkumas ir miego modelių pokyčiai nuo 20 iki 40 metų padidina 2 tipo diabeto riziką vėlesniame amžiuje. Tai reiškia, kad dabartinė miego kokybė vis tiek vienaip ar kitaip vėliau paveiks jūsų sveikatą.”

Galiausiai reikėtų atkreipti dėmesį į neseniai atlikto tyrimo rezultatus, kurio metu buvo atrasta gliukozės sistema (Glymphatic system), kuri išvalo smegenis nuo nereikalingos informacijos.

Dr. Maiken Nedergaard, Ročesterio universiteto Transplantacijos neurochirurgijos centro direktorė ir tyrimo autorė, sakė: „Miegas yra labai svarbus smegenų valymo sistemai nuo nereikalingų „šiukšlių“, o mūsų tyrimai rodo, kad kuo gilesnis miegas, tuo organizmui yra geriau.“

Ši tyrimo išvada papildo vis daugiau įrodymų, kad miego kokybė ir trukmė gali numatyti demencijos ir Alzheimerio ligos pradžią.

Gliukozės sistema veikia tik tada, kai žmogus miega. Iš esmės ji suspaudžia smegenų ląsteles, į smegenis suleidžiamas smegenų skystis. Pastarasis taip pat išvalo smegenis nuo atliekų, įskaitant beta amiloidinius baltymus, todėl  neleidžia išsivystyti Alzheimerio ligai.

Tyrimai rodo, kad miego trūkumas gali sukelti daugybę problemų: atminties sutrikimą, emocijų apdorojimo ir mokymosi sunkumų bei, kaip minėta prieš tai, diabetą. Tikimės, kad tai yra pakankamai svarios priežastys pradėti tausoti savo smegenis ir priprasti prie gero miego.

Vakarinio pasiruošimo miegui ritualas

Turbūt daugelis mėgsta įsivaizduoti savo miegamąjį kaip savotišką šventą miego, atsipalaidavimo ir poilsio šventovę. Dabar pagalvokime, kokį vakaro ritualą galite sugalvoti patys, kad pasiruoštumėte gerai išsimiegoti. Išbandykite šį variantą (beje, visada galite jį papildyti 5 minučių atsipalaidavimo praktika prieš miegą).

Štai keletas veiksmingų patarimų, kuriuos reikia atsiminti prieš įeinant į „miego prieglobstį“:

Venkite televizoriaus, kompiuterio ir mobiliojo telefono liuminescencinės spinduliuotės – visa tai lėtina melatonino gamybą organizme apie dvi valandas. Jei miegamajame turite televizorių ar bet kokį kitą elektros prietaisą, patariame pagalvoti apie miegui skirtą erdvę be jokių elektros įtaisų.

Prieš miegą pabandykite išgerti šilto pieno ar ramunėlių arbatos, kurios, kaip žinote, turi atpalaiduojančių savybių.

Klausykite ramios ar švelnios muzikos.

Naudokite raminančius kvapus, tokius kaip levandų ir rožių aliejus.

Perskaitykite tai, kas nebūtų baisu ir neverstų nemaloniai susimąstyti. Skaitymas lovoje gali neleisti užmigti, todėl rekomenduojame užversti knygą likus valandai iki miego.

Patogios pižamos yra puikus signalas jūsų smegenims, kad laikas ruoštis eiti miegoti.

Venkite fizinio aktyvumo ir nevalgykite likus bent valandai iki miego, nes tai tik stimuliuoja organizmą.

Net jei esate įpratę eiti miegoti tam tikru laiku, jūsų kūnas vis tiek pripras prie naujo grafiko, jei skirsite jam pakankamai laiko ir laikysitės naujo įpročio. Susikurkite vakaro miego rutiną, kuri geriausiai atitiktų jūsų asmeninius poreikius.

Padarykite viską taip, kad eitumėte miegoti kiekvieną vakarą tuo pačiu metu, ir galiausiai išmokykite savo kūną ir protą užmigti tuo pačiu metu.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---