Mirtis dažniausiai būna netikėta ir tikrai nelaukta, dėl to sunku atsisveikinti su artimu žmogumi. Neleiskite sau manipuliuoti jautriais nuostoliais. Susisiekus su laidojimo paslaugų įmone neprivalote priimti nieko, kas jums siūloma. Vietoj to, jūs turite būti labai atidūs ir kiek įmanoma ramiau apsvarstyti kiekvieną sprendimą. Tai pagrindinis dalykas, kurį akcentuoja sistemos partneriai visoje Lietuvoje. Štai pagrindiniai dalykai, kurie gali padėti jums organizuoti laidotuves ramiau, o ne priversti jaustis blogai visą likusį gyvenimą.
Venkite emocinių sprendimų, tai padės geriau pasiruošti laidotuvėms
Netektis tikrai yra sunki patirtis kiekvieno gyvenime. Psichologai išskiria etapus, kuriuos turi pereiti artimo mirties laukiantis žmogus. Tai neigimas, pyktis, derybos, depresija, susitaikymas ir viltis. Visus šiuos etapus reikia išgyventi, o jų trukmė labai individuali. Svarbiausias iššūkis yra ne pati mirtis, o tai, kaip žmonės į ją reaguoja. Taigi pirmas dalykas, kurį reikia padaryti, yra kiek įmanoma nusiraminti. Jei pats negalite susitvarkyti su emocijomis, sprendimus dėl laidotuvių leiskite priimti artimiesiems.
Neskubėkite ir visus laidotuvių žingsnius apgalvokite
Dalis emocinio disbalanso yra dar viena dažna klaida organizuojant laidotuves. Daugelis iš mūsų stengiasi kuo greičiau surengti laidotuves. Nors tai suprantama, toks skubėjimas gali turėti nemalonių pasekmių. Juk atsisveikinimai turi būti pagarbūs, o skubėjimas ir pagarba nelabai dera. Todėl labai svarbu dalykų neskubinti.
Laidotuvės dažniausiai rengiamos kitą dieną po mirties fakto nustatymo. Duokite sau laiko: nusiraminkite, supraskite velionio norus, pasitarkite su artimaisiais, apgalvokite visas smulkmenas, išsirinkite tinkamą paslaugų teikėją ir suderinkite laidotuvių scenarijų. Svarbu sąmoningai ir pagarbiai parinkti karstą, urną ir laidojimo vietą, apsispręsti, kaip laidoti, pranešti artimiesiems ir draugams, suplanuoti kitus svarbius dalykus.
Svarbu tinkamai informuoti artimuosius ir lankytojus
Per laidotuves dažnai įvyksta nemalonūs nesusipratimai, kai dalyviai nežino, kokios laidotuvės organizuojamos ir nėra tinkamai pasiruošę. Pranešdami artimiesiems apie mirtį ir kviesdami į laidotuves, teisingai ir tiksliai išsakykite savo lūkesčius ateičiai. Siųsdami žinutę būtinai parašykite, kokias gėles nešti, kaip rengtis ir kitas smulkmenas. Papasakokite apie laidotuvių specifiką: šarvojimo vietą ir laiką, laidotuvių būdą, mišių vietą. Tai svarbi informacija, kuri leis jums būti pagarbesniems ir išvengti nepatogumų bei nesusipratimų atsisveikinimo metu.
Suplanuokite atsisveikinimo eigą
Ruošdami ir svarstydami savo scenarijų sutelkite dėmesį į mirusiojo asmenybę, jo pomėgius, mėgstamą muziką, filmus, specialybes ir kitus dalykus, kurie jį džiugino. Nustokite galvoti apie tai, kaip aplinkiniai žmonės įvertins laidotuves. Svarbiausia – atmosfera ir pagarbos ceremonija. Net jei jūsų santykiai su mylimu žmogumi nėra tobuli, jį gerbti būtina. Lietuvos įstatymai leidžia viską ir galima ceremonijos metu suteikti pagarbų individualumą.
Nepamirškite, jog kaina derinama viską suplanavus
Taip, kaina yra svarbi. Tačiau pirmiausia turite suplanuoti visas ceremonijos detales, kad pamatytumėte galutinę sąmatą. Tada bus lengviau suprasti biudžetą ir pradėti koreguoti galutinę kainą. Jei per anksti pradedate galvoti apie kainą, visiškai be reikalo kažko atsisakote. Yra bent maža tikimybė, kad laidotuvių įmonės ir scenarijaus pasirinksite ne tik pagal kainą. Atminkite, kad svarbiausia gerbti savo artimuosius. Nesutinkate su pirmuoju pasiūlymu, pažiūrėkite į detales. Šis būdas ne tik leidžia surengti pagarbias laidotuves, bet ir sutaupo laiko ir pinigų. Įmonę, kuri padės surengti laidotuves su visomis smulkmenomis galite rasti čia. Tai ilgametę patirtį turintys šarvojimo namai, kurie padės sutvarkyti dokumentus ir tinkamai atsisveikinti su artimuoju.