Sąnarių skausmo priežasčių yra daug: beveik šimtas ligų sukelia sąnarių skausmą. Daugelis šių ligų turi pakankamai panašių diagnostinių požymių, todėl net patyrusiam specialistui sunku nustatyti tikslią diagnozę. Todėl visų ligų diagnozę ir gydymą turėtų atlikti sertifikuoti gydytojai, savigyda yra pavojinga ir nepriimtina.
Sąnarių skausmas – priežastys ir gydymo bei diagnostikos metodai
Todėl visas ligas turėtų diagnozuoti ir gydyti sertifikuoti gydytojai, o savigyda yra pavojinga ir nepriimtina.
Osteoartritas
80 % visų atvejų sąnarių skausmą sukelia osteoartritas. Pagrindinė artrito priežastis yra sąnario kremzlės pažeidimas.
Tačiau kremzlėse nėra nervų galūnių, todėl osteoartritas paprastai nediagnozuojamas ankstyvose stadijose. Tik vėliau pažeidžiami kaulai, sinovija, raiščiai, sąnario kapsulė ir raumenys – tuomet atsiranda pirmasis skausmas.
Artritas
Kita dažniausia sąnarių skausmo priežastis yra artritas. Procesas prasideda sinovijoje (sinovijos membranoje), kur gausu nervinių galūnių. Todėl skausmas atsiranda iš karto.
Vėliau paveikiama likusi sąnario dalis, todėl skausmas didėja. Be to, į sąnario ertmę išsiskiria išskyros – tai sinovito pasekmė.
Sąnarys atrodo patinęs ne tik dėl išvaržos, bet ir dėl sinovijos padidėjimo bei sąnarį supančių minkštųjų audinių patinimo.
Artralgija
Sąnarių skausmą ne visada sukelia būtent pats sąnarys. Šiuo atveju tai vadinama artralgija, kai skauda sąnarį, tačiau jo bendra išvaizda ir funkcija nesutrinka. Pavyzdžiui, kairiojo peties sąnarys gali tapti skausmingas dėl širdies ligos, o stuburas – dėl pilvo organų ligų.
Artropatija. Taip tradiciškai vadinami sąnarių pakitimai, atsiradę dėl ne reumatinių ligų, atokiau už sąnario ribų. Artropatija gali būti sunkaus insulto arba, pavyzdžiui, skydliaukės funkcijos sutrikimo pasekmė.
Skirtumas tarp artralgijos ir artropatijos yra tas, kad artralgijos atveju sąnarys būna sveikas. Artropatijos atveju sąnario pažeidimas yra tik vienas iš ligos požymių.
Artrozė
Artrozė yra labiausiai paplitusi sąnarių patologija. Skiriami šie artrozės tipai:
- Osteoartrozė.
- Spondiliozė.
- Osteochondrozė.
- Spondiloartrozė.
Trys paskutinės patologijos pažeidžia tik tarpslankstelinius sąnarius. Tiksliai diagnozei patvirtinti naudojami rentgeno spinduliai – pažeistos skeleto dalies rentgeno nuotraukos. Remdamasis rentgeno nuotrauka, radiologas parengia ataskaitą, kurioje nurodoma diagnozė.
Anksčiau osteoartrozė buvo vadinama deformacijas sukeliančia liga, nes ji iš tikrųjų deformuoja sąnarį. Tačiau dabar šis žodis yra išbrauktas, nes deformacijos atsiranda vėlesnėse stadijose ir rodo per vėlai pradėtą gydymą. Sergant osteoartroze, pirmiausia pažeidžiama sąnario kremzlė, po to – sinovitas. Tik po to paveikiamas kaulas, kas yra deformacijos priežastis.
Osteochondrozė pažeidžia tarpslankstelinius sąnarius. Osteochondrozė išsivysto dėl pirminio branduolio pažeidimo, vėliau pažeidžiami patys slanksteliai (tiksliau, jų kūneliai), tarpslanksteliniai sąnariai ir jungiamasis raiščių aparatas. Dėl šių pokyčių suspaudžiamos nervų šaknelės, o kartais ir nugaros smegenys, todėl atsiranda skausmas.
Spondilioartrozė prasideda nuo stuburo skaidulinio žiedo ir priekinio išilginio raiščio pažeidimo. Kadangi skausmas yra silpnas ir lengvai malšinamas analgetikais, pacientai retai kreipiasi į gydytoją, todėl jis diagnozuojamas pavėluotai. Liga sveiką ir lankstų stuburą paverčia standžia kolona, nes slanksteliai „tarsi susilieja“ tarpusavyje.
Spondiloartrozė paprastai išsivysto dėl stuburo statinių sutrikimų osteochondrozės, skoliozės ir kaip savarankiška tarpslankstelinių sąnarių liga. Tai iš esmės ta pati osteoartrozės, tačiau jo lokalizacija yra tarpslanksteliniuose sąnariuose. Ši liga yra įprasta senėjimo palydovė, todėl tik nedaugelis pagyvenusių žmonių gali pasigirti neturintys net minimalių šios ligos požymių.
Artritai
Visiems artritams būdingi šie bendri bruožai:
- Artrito skausmo ypatumai – skausmas sustiprėja ryte ir dažnai pažadina žmogų, ryte jaučiamas pažeisto sąnario sustingimas ir būdingas skausmo sustiprėjimas judant.
- Uždegiminis sindromas – sąnariai jaučiasi esantys karštesni už aplinkinius audinius, vėliau prasideda karščiavimas, padidėja kraujo plazmos baltymų frakcijų santykis, a-globulinas. Visa tai lėtinio artrito požymis.
- Sąnario skystis tampa uždegiminis, su >5*10/l leukocitų.
- Rentgeno nuotrauka ūminiais atvejais būna normali.
Iš tikrųjų yra daug artritų:
- Infekcinis.
- Reaktyvusis.
- Metabolinis (mikrokristalinis): podagra, pirofosfatinė artropatija.
- Reumatoidinis artritas.
- Reumatinis artritas.
- Sisteminės jungiamojo audinio ligos.
- Psoriazinis artritas.
- Bechterevo liga.
- Sisteminis vaskulitas.
Be to, kiekvienas iš minėtų artritų turi keletą kitų atmainų. Dažniausiai pasitaikantis yra infekcinis, reaktyvinis ir metabolinis.
- Infekcinis artritas atsiranda, kai mikroorganizmas pažeidžia patį sąnarį.
- Reaktyvusis artritas taip pat susijęs su infekcija, tačiau šiuo atveju sąnarį paveikia ne mikrobai, o pačio žmogaus imuninė sistema – vėlgi dėl infekcijos. Šiuo atveju infekcijos sukėlėjas tarsi „sulėtina“ autoimuninę reakciją.
- Metabolinis artritas dar vadinamas mikrokristaliniu artritu, nes sąnaryje nusėda mikrokristalai įvairių druskų pavidalu(priklausomai nuo konkretaus metabolinio sutrikimo). Pavyzdžiui, sergant podagra, nusėda uratų kristalai. Pirofosfatinės artropatijos metu nusėda kalcio druskos.
Sąnarių skausmo gydymas
Tikslią skausmo priežastį gali nustatyti tik gydytojas. Todėl gydymą ir jo eigą taip pat turi nustatyti gydytojas. Kurį laiką skausmą galite numalšinti patys, tačiau liga neišnyks. Taip pat yra liaudiškų gydymo metodų, kai kurie iš jų neprieštarauja oficialiajai medicinai. Žinoma, mes kalbėsime tik apie pastarąsias liaudiškas priemones.
Vaistažolės sąnarių skausmui gydyti
Juodųjų serbentų krūmo lapus galima gerti sergant reumatu, o uogos padeda esant artritui.
Garsioji paprastojo varpučio žolė naudojama mikrokristaliniam artritui gydyti. Geltonžiedis barkūnas, būtent ši vaistažolė, malšina skausmą.
Triskiautis lakišius vonelių ar arbatos pavidalu padės nuo podagros ir reumato.
Pelkinė šilagėlė gali sumažinti sąnario kremzlės defektus, nes pagerina kraujotaką. Ji taip pat turi tam tikrą priešuždegiminį poveikį, todėl švelniai malšina skausmą.
Sąnarį per naktį galima apvynioti varnalėšų, krienų ar kopūstų lapais. Šis metodas dar nėra moksliškai įrodytas, tačiau jis padeda daugeliui žmonių ir tikrai nėra kenksmingas.
Yra dar vienas trumpalaikis sąnarių skausmo malšinimo būdas – P. R. I. C. E.
PROTECT (APSAUGA). Sąnarį apsaugos binto arba tiesiog elastinio tvarsčio tvarstis.
REST (POILSIS). Pajutę pirmuosius skausmo požymius, nelaukite, kol skausmas sustiprės, tiesiog pailsėkite.
ICE (LEDAS). Šaldymas nuramins uždegimą ir sumažins skausmą.
COMPRESS (TVARSTIS). Tas pats paprastas elastinis tvarstis, jei uždėtas pakankamai stipriai (bet neperspaudžiant!), taip pat gali sumažinti skausmą.
ELEVATE (PAKĖLIMAS). Jei atsigulėte pailsėti, negaiškite laiko! Pakelkite kojas į viršų: taip skausmas greičiau atslūgs.
Visos šios procedūros skirtos tik skausmui malšinti. Joks straipsnis internete negali pakeisti gydytojo, todėl, norėdami išvengti komplikacijų, kuo greičiau kreipkitės į gydytoją!
Būkite sveiki!
Medžiaga yra tik informacinio pobūdžio. Atminkite, kad savigyda kelia pavojų gyvybei, todėl dėl visų geriamų vaistų ir gydymo reikia pasitarti su gydytoju.