Visų pirma, turėtumėte žinoti, kad pelėsiai ant sienų susidaro, kai namuose yra per didelė drėgmė. Todėl pirmiausia būtina sumažinti drėgmę!
Pelėsiai dažniausiai atsiranda vonios kambariuose, rūsiuose ir į šiaurę nukreiptose sienose arba blogai vėdinamose patalpose.
Šiame straipsnyje sužinosite, kaip kartą ir visiems laikams atsikratyti pelėsio!
Pelėsiai yra daugialąsčių grybų rūšis, kurių susidarymas ir dauginimasis vyksta drėgnoje aplinkoje.
Šie mikroorganizmai plinta daugindamiesi per smulkias sporas, kurios išsisklaido ore ir prisitvirtina prie paviršiaus.
Pelėsiai dažniausiai būna tamsūs ir smulkūs taškeliai, o vėliau – jie pradeda plisti. Jų spalva dažniausiai yra tarp pilkai juodos ir žalios, ir skiriasi priklausomai nuo pelėsio tipo. Dažniausiai pasitaiko juodasis pelėsis, kuris atsiranda:
- Viršutinėse patalpų dalyse (lubose ir viršutiniuose kampuose) – jei jį sukelia susidaręs kondensatas.
- Netoli grindų, jei jį sukelia kylanti drėgmė.
Pelėsis yra sienų liga, nes palaipsniui jas naikina – pirmiausia paveikia išorinius dažus, o paskui – tinką.
Be to, pelėsio susidarymas yra pavojingas veiksnys, turintis žalingą poveikį ten gyvenantiems žmonėms, todėl gali net pablogėti sveikata arba prasidėti įvairios alergijos.
Veiksmingi pelėsių pašalinimo būdai
Baliklis
Į purškimo buteliuką įpilkite baliklio ir purkškite visas pelėsio paveiktas vietas. Palikite veikti 20-30 minučių ir išvėdinkite kambarį. Praėjus šiam laikui, tikrai pastebėsite, kad baliklis padėjo!
Dabar tereikia pasiimti drėgną šluostę, nuvalyti balinimo ir pelėsio purvo likučius, ir sienos vėl bus baltos! Nenaudokite ant spalvotų sienų!
Baliklio sudėtyje yra chloro, kuris naikina pelėsius, tačiau veiksmingumas priklauso nuo chloro kiekio baliklyje.
Kuo didesnis chloro kiekis, tuo geresnis poveikis. Rekomenduojame mūvėti apsaugines pirštines ar akinius, kad baliklio nepatektų į akis.
Actas
Šis pelėsių šalinimo būdas yra vienas populiariausių, nes yra ekonomiškas, efektyvus ir jame nėra jokių kenksmingų cheminių priemonių.
Užpilkite acto ant minkšto skudurėlio ir patrinkite visas pelėsiu paveiktas vietas, o kai jau norėsite naudotis kambariu, prieš tai turite jį gerai išvėdinti. Taip pat galite vandens ir acto mišinį įpilti į purkštuvą ir purkšti labiausiai paveiktas vietas.
Palikite 6 valandoms ir nuvalykite švaria šluoste. Kartokite procesą, kol pelėsis visiškai išnyks.
Norėdami gauti dar geresnių rezultatų ir malonų aromatą, į actą įlašinkite kelis lašus arbatmedžio eterinio aliejaus. Be to, jis turi dezinfekuojančių savybių!
Amoniakas
Tai stiprų poveikį turintis produktas, galintis kelti pavojų sveikatai, todėl rekomenduojama jį naudoti nedideliais kiekiais ir laikytis saugos priemonių! Naudodami šį metodą, amoniaką turite praskiesti su vandeniu santykiu 1:1.
Leiskite tirpalui keletą minučių pabūti, tada sudrėkinkite skudurėlį ir uždėkite jį ant pelėsio paveiktų vietų. Galiausiai gerai nuvalykite kita šluoste, suvilgyta švariu vandeniu.
Vandenilio peroksidas
Ši universali priemonė taip pat yra labai veiksminga, kovojant su pelėsiu.
Taikant šį metodą, 100 ml vandenilio peroksido reikia sumaišyti su 200 ml vandens ir supilti į purkštuvą. Purkškite paveiktas vietas ir tiesiog nuvalykite.
Kepimo soda tapetų valymui
Sumaišykite 4 šaukštus sodos su karštu vandeniu, purkškite tirpalą ant paviršiaus ir palikite kelioms minutėms. Tada nuplaukite švariu vandeniu ir nusausinkite.
Kaip išvengti pelėsio susidarymo?
- Norint išspręsti šią problemą, sienas reikia apšiltinti ir išdžiovinti. Tik taip galėsite atsikratyti pelėsio, kurį sukelia drėgmė.
- Norėdami išspręsti šią problemą, įrenkite ventiliaciją ir dažniau vėdinkite.
- Jei turite šiokių tokių problemų su ventiliacija, rekomenduojame naudoti sausintuvus, kurie sumažina drėgmę ir taip sumažina pelėsių atsiradimo riziką.
- Jei vanduo varva nuo stogo arba drėksta nuo grindų, tai yra rimtesnė problema, kurią reikia spręsti su profesionalais.
Linkime sėkmės!