Būna, kad tokie augalai kaip pomidorai, paprikos ir agurkai turi daug žiedų, bet neduoda vaisių. Mes patarsime, ką augintojas turėtų padaryti, kad sulauktų gero derliaus!
Pomidorai, paprikos ir agurkai yra mėgstamiausios vasaros daržovės. Deja, jų auginimas ne visada būna sėkmingas ir derliaus kartais visai nesulaukiame.
Kartais tai priklauso ir nuo mūsų padarytų klaidų ar aplaidumo, o kartais ir nuo oro sąlygų.
Visos šios trys daržovės yra kilusios iš šilto klimato kraštų, todėl jas nėra labai sudėtinga užauginti. Tačiau yra tam tikrų sąlygų.
Pomidorai ir paprikos kelia didesnių problemų, todėl turėtumėte daugiau dėmesio skirti jiems.
Pomidorams ir paprikoms – svarbi temperatūra ir drėgmė
Viena dažniausių blogo derliaus priežasčių yra blogos auginimo sąlygos, dėl kurių žiedai nepakankamai apdulkinami. Tiesa yra ta, kad pomidorai ir paprikos yra savidulkiai augalai, tačiau norint, kad žiedadulkės apdulkintų piestelės stigmą, ji turi turėti galimybę subręsti ir ją pasiekti (pvz., judinant žiedą).
Tai yra sudėtinga. Kai šiltnamyje yra per karšta (temperatūra aukštesnė nei 30 °C) ir oras išdžiūsta (mažiau nei 50%), žiedadulkės išdžiūsta ir žiedai neapsidulkina.
Kai oras šaltas (žemiau 15 ° C) ir drėgnas (virš 70%), jos nesubręsta ir jų tiek nesusikaupia, kad pasiektų stigmą.
Mažo apdulkinimo priežastis taip pat gali būti didelis temperatūros skirtumas tarp dienos ir nakties, ir nepakankamas oro judėjimas.
Šiltnamį vėdinkite ir vėsinkite
Taigi, jei norite išvengti tokios problemos, pasirūpinkite tinkamomis sąlygomis. Šiltnamyje sukurkite šešėlį.
Per vasaros karščius turite šiltnamį vėdinti ir uždaryti jį, kai šaltas oras ar vėsios naktys.
Tai padės išlaikyti tinkamą temperatūrą ir drėgmę bei palengvins žiedadulkių brendimą ir judėjimą. Jūs taip pat galite apdulkinti – mažu šepetėliu arba lengvu kontaktu su augalais (dirbtinis apdulkinimas, vadinamasis hormoninis – nerekomenduojamas, nes tam reikia daug patirties ir žinių).
Paprikų ir pomidorų tręšimo klaidos
Kitas veiksnys, lemiantis vaisių trūkumą auginat pomidorus ir paprikas, yra blogas tręšimas.
Augalai, patręšti dideliu azoto kiekiu, bet nedideliu kiekiu kalio ir fosforo (taip pat mikroelementais, tokiais kaip boras), skatina lapų augimą, bet ne gausų derlių.
Todėl pabandykite tręšti natūraliomis trąšomis, tokiomis kaip biohumusas ar kombinuotosios trąšos, ypač jei jos skirtos pomidorams ir paprikoms.
Pomidorams ir paprikoms taip pat reikia daug vandens, todėl sausra ir grybelinės ligos (ypač pomidorams) taip pat gali būti mažo derliaus priežastis. Todėl turėtumėte sistemingai, bet tinkamai laistyti augalus ir, galbūt, apsaugoti juos nuo ligų (ekologiškais produktais, pvz., mielėmis ar kitais augalų apsaugos produktais).
Nereikalingų žalių dalių pašalinimas nuo krūmų, tokių kaip nereikalingi apatiniai lapai, dvigubos viršūnės, šoniniai ūgliai, taip pat padeda pagerinti šių rūšių daržovių derlių.
Agurkų auginimo problemos
Taip pat galite susidurti ir su mažu agurkų derliumi. Priežastys yra panašios kaip ir pomidorams ir paprikoms, tačiau turi vieną skirtumą. Agurkai yra vadinami dviviečiais vienanamiais augalais, kai viename krūme gali išauginanti vyriškus ir moteriškus žiedus.
Vyriški žiedai dažniausiai formuojasi ant ilgų, stiprių ūglių, o moteriški – ant trumpų. Augalams dažniausiai gerai pavyksta apsidulkinti, tačiau dėl nepalankių sąlygų jiems gali būti sunku subrandinti vaisius.
Viena iš problemų priežasčių gali būti maistinių medžiagų trūkumas. Nors agurkai labai gerai įsisavina maistines medžiagas iš dirvožemio, tačiau tręšiant trąšomis, kuriose vyrauja azotas, iš jų gali išaugti stipresni, ilgesni ūgliai su vyriškais žiedais ir mažiau moteriškų žiedų.
Sprendimas yra subalansuotas augalų tręšimas tinkamomis agurkams skirtomis trąšomis ir jų ilgų ir stiprių ūglių sutrumpinimas (šis būdas skatina augalą formuoti trumpus ūglius).
Sistemingas augalų laistymas taip pat yra svarbi procedūra, nes agurkai reikalauja daug vandens ir sausros metu lengvai numeta jaunus žiedų pumpurus.
Problemų, susijusių su derliumi galite turėti ir su kitais naudingais augalais, pavyzdžiui, su braškėmis (kai vyrauja moteriški ar tuščiaviduriai žiedai) ar avietėmis (dėl netinkamo genėjimo).
Aišku, bitės ar kiti apdulkintojai taip pat turi įtakos augalų apdulkinimui. Todėl bendra priežastis gali būti blogas oras, kai augalai žydi. Linkime gausaus derliaus!