Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

Mokesčių susigrąžinimas po darbo užsienyje – kai galite susigrąžinti sukauptus pinigus

Darbas užsienyje gali vilioti dėl įvairių priežasčių – geresnio uždarbio galimybių, vertingos patirties ar naujų potyrių. O jeigu po darbų užsienyje grįžote atgal į savo šalį, jums atsiveria galimybė susigrąžinti darbo šalyje sukauptus permokėtus mokesčius. Ir visai nesvarbu, dirbote ten kelis mėnesius ar kelis metus. Svarbu nedelsti, nes kiekviena šalis turi nustačiusi savas šio proceso taisykles ir terminus. Taigi šiame straipsnyje supažindinama su mokesčių susigrąžinimo procesu, paaiškinama kaip susidaro mokesčių permokos ir ką daryti norint atgauti savo pinigus.

Mokesčių susigrąžinimas: pirmieji žingsniai tikslo link

Pradėti reiktų nuo to, kad dirbant reikia mokėti toje šalyje nustatytus mokesčius. Visai nesvarbu, ar tai jūsų gimtoji šalis, ar dirbate svetur. Nors mokesčiai mokami kiekvieną mėnesį, bet patirtos išlaidos yra pateikiamos tik finansinių metų gale. Šios išlaidos atskaičiuojamos iš sumokėtų mokesčių ir taip atsiranda suma, kurią galite susigrąžinti.

Jeigu norite susigrąžinti jums priklausančius permokėtus mokesčius, galite tai padaryti dviem būdais: užsiimti tuo patys arba kreiptis į mokesčių permokų grąžinimo specialistus, kurie gerai išmano šį procesą. Pirmuoju atveju turėsite išstudijuoti ir perprasti darbo šalies mokesčių susigrąžinimo subtilybes, surinkti reikiamus dokumentus bei teisingai užpildyti bei išsiųsti deklaracijas į mokesčių institucijas, su kuriomis gali tekti ir gyvai pabendrauti, jei šioms kils kokių nors klausimų. Antruoju atveju viskuo pasirūpins tarpininkaujančios įmonės, o jums tereikės palaukti, kol procesas bus sėkmingai įvykdytas ir jūs atgausite, ką buvote sukaupę.

Svarbu žinoti, jog mokesčių susigrąžinimas iš užsienio šalių galimas po metinių deklaracijų pateikimo tiek vis dar esant atitinkamoje šalyje, kurioje dirbate, tiek jau sugrįžus namo į Lietuvą. Tiesiog palikus darbo šalį situacija šiek tiek pasikeičia, nes tokiu atveju jūsų gimtoji ir darbo vietos šalys turi būti pasirašiusios dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį. Šią sutartį yra sudariusios dauguma Europos valstybių, JAV ir net kelios Tolimųjų Rytų šalys, tad pirmiausia reikėtų įsitikinti ar ši sutartis yra pasirašyta tarp šalių, kurios domina jus.

Nemokama nuotrauka iš: www.unsplash.com

Kaip susigrąžinti mokesčius, pavyzdžiui, iš lietuvių pamėgtos krypties – Anglijos?

Kadangi mokesčių susigrąžinimas turi šiokių tokių subtilybių skirtingose šalyse, atidžiau panagrinėkime taip lietuvių pamėgtos Anglijos pavyzdį. Šioje šalyje mokesčius galima susigrąžinti, jei joje dirbote per pastaruosius 5 metus, nes jeigu dirbote anksčiau, jūsų sukaupta suma jau yra atitekusi valstybei. Visi dirbantieji Anglijoje moka pajamų mokestį pagal PAYE sistemą – kiekvieną mėnesį darbdavys atskaičiuoja privalomus mokesčius iš darbuotojo algos. Jeigu gaunate daugiau nei minimalią algą, atskaičiuojami ir socialiniai mokesčiai, kurie suteikia galimybę gauti socialines išmokas ir lengvatas. Bet kiekvieną mėnesį jūsų mokėti mokesčiai gali būti ir didesni, jei patyrėte medicininių ar nuomos išlaidų, dirbote ne visus mokestinius metus, keitėte darbus, buvote atleistas ar turėjote kokių nors lengvatų. Kadangi išlaidas ir lengvatas galima deklaruoti tik finansinių metų gale (Anglijoje finansiniai metai baigiasi balandžio 5 dieną.), tik tada ir pamatoma permokėtų mokesčių suma.

Kiek kitokia situacija yra tada, jeigu jūsų pajamos neviršijo neapmokestinamo pajamų dydžio (NPD). Šiuo atveju jūs galite susigrąžinti visus pajamų mokesčius, o ne tik permokėtą dalį. Gali būti ir trečia mokesčių mokėjimo ir susigrąžinimo situacija – jeigu jūs dirbote savarankiškai. Šiuo atveju mokėjote pagal savarankiško mokesčių dydžio nusistatymo sistemą (self-assessment system), o iki kiekvienų metų sausio 31 dienos turėjote sumokėti preliminarų mokestį. Jeigu tvarkingai pildėte buhalterines formas ir turėjote lengvatų ar išlaidų, taip pat galėjo susikaupti permokėtų mokesčių suma, kurią galėsite atgauti.

Reikalingi dokumentai mokesčiams iš Anglijos susigrąžinti

Šis procesas kiekvienoje valstybėje turi savų niuansų, todėl mokesčių susigrąžinimas būtent šioje šalyje taip pat ne išimtis. Paso ar asmens tapatybės kortelės kopijos reikia norint susigrąžinti mokesčius iš bet kurios valstybės, bet reikalingi ir įvairūs kiti dokumentai, kurie skiriasi priklausomai nuo šalies bei teisingai užpildytos formos. Anglijoje tai yra NIN numerio pažymos kopija, kitaip – valstybinio draudimo numeris, CIS registracijos arba UTR numerio pažymos kopija, ši dar žinoma kaip savarankiškos veiklos pažyma. Taip pat reikalinga P45 forma, kurioje pateikta informacija apie asmens pajamas ir sumokėtus mokesčius, išduodama išėjus iš darbo. Galiausiai reikia P60 formos, kurią kiekvienų mokestinių metų pabaigoje išduoda darbdavys. Ji, kaip ir P45 forma, parodo bendras jūsų uždirbtas pajamas ir sumokėtus mokesčius per tuos mokestinius metus. Jei neturite šių formų, tiks ir paskutiniai algalapiai iš visų darbdavių ar išrašai apie mėnesines pajamas.

Šių išvardintų formų (P45 ir P60) nereikia jeigu dirbote savarankiškai. Tuo atveju reikalinga „SubContractor Monthly Statement“ forma, kurioje patys pildėte įvairią buhalterinę informaciją, tad labai svarbu visus dokumentus išsaugoti. Jeigu visgi trūksta kurių nors formų, ypač, dirbant nesavarankiškai, jas dar galima surasti kreipiantis į buvusius darbdavius. Bet, jeigu neturite noro ar laiko ieškoti įvairių dokumentų, galite pasitelkti tarpininkaujančias įmones, kurios surinks reikalingus dokumentus už jus. Kartu jiems galite patikėti visą mokesčių grąžinimo procesą ir po 2–4 mėnesių atgausite jums priklausančią permokėtą sumą.

Pasidomėti mokesčių susigrąžinimo galimybe visada verta. Nusprendus tuo užsiimti, viską galite padaryti patys arba galite patikėti šią užduotį profesionalams, kurie pasirūpins, kad šio proceso metu bus gauta maksimali jums priklausanti suma. Nesvarbu, kokį kelią pasirinksite, reikia žinoti, kad susigrąžinti mokesčius iš Anglijos galite tik tada, jeigu ten dirbote ne vėliau nei prieš 5 metus.

 

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---