Ketvirtadienis, 16 sausio, 2025

Naujausi

17-metis išjungia mobilųjį telefoną ir šoka priešais traukinį. Po 6 mėnesių mama atskleidžia tiesą!

Vaikai, patyrę patyčias, dažniau nei kiti vaikai susiduria su savižudybės mintimis ir jos dažniausiai veda iki bandymų sau pakenkti, o blogiausiu atveju – nusižudyti.

Feliksas Aleksandras iš Vusterio (Anglija) buvo vos 17 metų, kai nusižudė šokdamas priešais atvažiuojantį traukinį. Nepasitikintis savimi paauglys nematė kitos išeities po daugiau nei septynerių metų besitęsiančių bendraklasių patyčių.

Dabar jo mama parašė laišką, kuriam, manau, kiekvienas žmogus turėtų skirti laiko ir jį perskaityti.

Prieš septynerius metus Feliksas savo klasės draugams pasakė, kad tėvai neleidžia jam žaisti video žaidimo „Call of Duty: Modern Warfare 2“.

Tai gali atrodyti visiškai nereikšmingas dalykas, tačiau pasekmės buvo lemtingos. Felikso klasės draugai pirmiausia pradėjo jį erzinti, tada ignoravo, o tada vėl ėmėsi tyčiotis.

Priekabiavimas dažniausiai vykdavo internete. Po daugelio metų, dėl tyčiojimosi ir patyčių, Feliksas jautėsi toks psichiškai išsekęs, kad nebenorėjo gyventi. Jis tiesiog negalėjo nepastebėti nuolatinio žeminimo ir žiaurių išpuolių, ir matė tik vieną išeitį – nutraukti savo gyvenimą.

Praėjus 6 mėnesiams po sūnaus savižudybės, Felixo motina Lucy parašė atvirą laišką.

Ji norėjo, kad visi tiksliai žinotų, kad jos sūnus mirė dėl patirtų patyčių pasekmių.

Motina parašė taip:

„2016 m. balandžio 27 d. mūsų gražusis 17-metis sūnus nutraukė savo gyvybę. Jis nusprendė tai padaryti, nes negalėjo rasti kito būdo, kaip būti laimingu. Jo pasitikėjimas savimi ir savivertė visam laikui buvo sugadinta, nes visą laiką jis vidurinėje mokykloje patirdavo patyčias.

Tai prasidėjo kaip bendraklasių ignoravimas ir dėmesio nekreipimas į Feliksą, tačiau vis labiau populiarėjant socialinei žiniasklaidai, patyčios tapo  vis žiauresnės ir griežtesnės. Žmonės, kurie niekad nebuvo susitikę su Feliksu, kartą jį pašiepė net ir socialiniuose tinkluose. Jam buvo sunku susirasti naujų draugų, nes niekas nenorėjo draugauti su mokykloje „nekenčiamu berniuku“.

Feliksui mokytis buvo sunku, ir jam tai buvo kasdieninė kova, norint išbūti mokykloje. Kartą jis pakeitė mokyklą, ko niekada anksčiau net nesvarstė, nors bijojo nežinomybės ir jaudinosi dėl susitikimų su naujais žmonėmis. Jis jautėsi esąs nieko vertas ir kad kita mokykla nieko nepakeis – taip manė jis.

Tačiau Feliksas susirado naujų draugų kitoje mokykloje. Mokiniai ir mokytojai apibūdino jį kaip protingą, malonų ir rūpestingą berniuką. Tačiau jį labai įskaudino anksčiau patirtos patyčios, ignoravimas ir priekabiavimas, todėl Feliksas nematė žmonių, kuriems jis iš tikrųjų rūpėjo.

Šį laišką rašau ne norėdama sulaukti užuojautos, o rašau jį todėl, kad yra tiek daug kitų vaikų kaip Feliksas, kurie kiekvieną dieną turi pabusti tame siaubingame pasaulyje, kuriame gyvename.

Todėl raginu visus vaikus VISADA būti maloniems, niekada nestovėti tiesiog stebint ir visada pasakyti „ne“, jei matote, kad kažkas ruošiasi tyčiotis. Būkite žmogus, kuris pasirengęs stoti prieš tai, kas yra negerai. Nes niekada nesigailėsite, kad buvote geras draugas!

Man buvo pasakyta, kad „ne visi galvoja, ką rašo socialiniuose tinkluose“. Patyčios ir bjaurūs komentarai dažnai laikomi „pokštais“ ir daugelis nemato, koks gali būti jų žodžių poveikis.

Neseniai pamačiau citatą „Fasebook“ tinkle ir tai privertė mane susimąstyti, ar turėčiau ja pasidalinti socialiniuose tinkluose. Ar citata buvo teisinga? Ar tai, kas ten parašyta, yra įprasta? Ar man reikia tai daryti?

Mūsų vaikai taip pat turi suprasti, kad mūsų veiksmai turi pasekmių ir kad žmonėms gali pakenkti tai, ką jie skaito internete. Kartais tai baigiasi net mirtimi…

Ne visi vaikai dalyvauja patyčiose internete, tačiau daugelis jų gali būti priekabiavimo dalis, kai niekas nepasako „ne“. Jei niekas nepraneša apie patyčias ir nesusilaiko nuo bjaurių dalykų, priekabiautojai gauna dar daugiau oro po sparnais.

Taip pat rekomenduoju VISIEMS mokytojams stebėti, ar nėra kokių nors pasireiškiančių požymių tokiems paveiktiems vaikams. Blogi pažymiai ar neįprastas elgesys gali būti pagalbos šauksmas. Klausykite nerimaujančių tėvų ir pažiūrėkite, kaip jų vaikai elgiasi mokykloje.

Ar yra kuris nors, kuris visada sėdi vienas per pietų pertrauką prie stalo? Ar yra kuris nors, kuris visada tylus, o gal be galo agresyvus ir triukšmingas? Aš nesitikiu, kad mokytojai bus psichologai, tačiau jie turi unikalią progą stebėti kasdienį vaikų gyvenimą, ir turi būti pasiruošę padėti, kai kas nors kreipiasi pagalbos.

Švietimo sistema taip pat yra svarbi tobulėjimo dalis. Vaikai nuo mažens turi išmokti  pagarbos ir gerumo. Šiais laikais vaikai išmaniuosius telefonus turi nuo mažumės, todėl svarbu leisti jiems atsakingai elgtis su savo mobiliaisiais telefonais ir planšetiniais kompiuteriais.

Galiausiai noriu kai ką pasakyti VISIEMS tėvams. Domėkitės, ką veikia jūsų vaikai internete. Stebėkite, kokią socialinę mediją jie naudoja ir įsitikinkite, kad jie tinkamai ja naudojasi.

Niekas nemano, kad jūsų pačių vaikai yra priekabiautojai, bet jūs tiesiog turėtumėte žinoti, kurie „geri“ mokiniai tyčiojosi iš mano sūnaus Felikso ir kurie yra dabar atsakingi už jo nebuvimą.

Net jei jūsų vaikas tik kartą pasakė ką nors grubaus, visada atsiras dar keli vaikai, kurie tai padarys net kelis kartus per savaitę, ir taip vaikas sulauks daug skaudžių komentarų. Grupiniai pokalbiai gali būti ypatinga problema, kai lengvai gali kilti nemalonių komentarų ir tai gali būti priekabiavimo pradžia.

Tiesiog lengva pasakyti: „Kodėl leidžiama vaikams būti socialiniuose tinkluose? Jie neprivalo skaityti to, kas ten parašyta!“ Tačiau faktas yra tas, kad daugelis jaunų žmonių šiandien bendrauja internete, o tai savaime apsunkina jų tarpusavio tiesioginį pokalbį.

Kelis kartus buvome uždraudę visus socialinius tinklus Feliksui, nes tai sukėlė tiek daug rūpesčių mūsų sūnui. Bet tai tik dar labiau jį išskyrė nuo kitų ir jis jautė, kad tai bausmė, o ne paguoda. Tiesiog pažiūrėkite į savo vaikų „Twitter“, „Instagram“, „Snapchat“, „Googlechat“ ir „Facebook“ paskyras.

Padėkite jiems suprasti, kad jei jie rašo ar skelbia tai, ko nenori, kad skaitytų jų tėvai, tikriausiai, jie taip pat neturėtų to net rašyti. Nedvejodami padėkite jiems pagalvoti prieš ką nors paskelbiant.

Ką jūsų vaikai stebi mobiliaisiais telefonais būdami vieni kambaryje? Smurtas ir pornografija šiandien yra labai lengvai prieinami, todėl vaikai neteisingai suvokia pasaulį. Mes turime bendrą atsakomybę užkirsti kelią gyvybių praradimui, kurias gali įtakoti patyčios ir priekabiavimai.

Jūs tikriausiai pastebėjote, kad šiame tekste gana dažnai kartojau tą žodį. Aš neatsiprašysiu už tai. Žodis yra gerumas. Šį laišką aš perskaičiau per mūsų sūnaus laidotuves. Visada stenkitės būti malonūs, nes niekada negali žinoti, kas yra kažkieno širdyje ar galvoje.

Netekus nuostabaus sūnaus, mūsų gyvenimas niekada nebebus toks, koks buvo… Taigi, prašau, neleiskite, kad tai nutiktų kitoms šeimoms!”

Felixui dabar jau niekuo nebegalime padėti, bet tikiuosi, kad Lucy žodžiai gali išgelbėti daugelį kitų žmonių ir pakeisti jų likimą.

Nedvejodami pasidalinkite šiuo straipsniu su draugais „Facebook“ tinkle! Vienas žmogus negali visko padaryti, bet kiekvienas gali bent kažkuo prisidėti.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---