Ketvirtadienis, 16 sausio, 2025

Naujausi

Kaip, atsižvelgiant į mokslą, metų laikas, kurį gimėte, veikia jūsų likimą?

Laikas, kada gimėme, veikia mūsų raidą, taigi ir visą tolesnį gyvenimą. Daugybė veiksnių turi įtakos kūdikio vystymuisi gimdoje. Tinkama motinos mityba šiuo klausimu vaidina didžiulį vaidmenį. Jei ji badavo ar valgė netinkamą maistą, kūdikis dažniausiai gimsta silpnesnis. Net ir šiuolaikiniame išsivysčiusiame pasaulyje, kur yra daug maisto, motinos mityba, kurioje yra mažai baltymų, vitamino C ar D, gali neigiamai paveikti vaisiaus smegenų, širdies ar kaulų vystymąsi.

Sezoniniai virusai turi tokį patį tiesiogiai proporcingą poveikį. Gripas gali turėti įtakos motinos sveikatai ir vaiko vystymuisi. Nėštumas žiemą, kai dienos trumpos, o naktys ilgos, gali sukelti sezoninį afektinį sutrikimą moterims, kurių smegenyse yra mažas serotonino kiekis. Tai atsiliepia ir kūdikiui.

valanda

Net po gimimo kūdikis ir toliau labai priklauso nuo jį supančio pasaulio. 2010 m. atliktas tyrimas su pelėmis parodė, kad jaunikliai, gimę esant dirbtiniam apšvietimui žiemą ir atjunkyti nuo natūralios mitybos, blogai prisitaiko prie vasaros laiko, demonstruoja netinkamus mitybos įpročius ir mažą aktyvumą. Vasarą gimusios pelės neturėjo tokių problemų prisitaikydamos prie žiemos sąlygų. Tolesni žinduolių smegenų tyrimai atskleidė, kad genas, reguliuojantis paros ritmą, buvo mažiau aktyvus tiems, kurie gimė žiemą.

Per pastarąjį dešimtmetį atlikti tyrimai buvo nukreipti į paralelių, kaip metų laikas, kurį gimė, veikia žmones. Buvo atliktos įvairios korekcijos ir dokumentuoti dalyvių temperamentai bei kitos savybės. Tada buvo atsekti jų gimimo laikotarpiai, siekiant palyginti kai kuriuos sezoninius modelius. Gauti rezultatai pateikiami apačioje.

Pavasaris

Sveikiname! Jei gimėte pavasarį, tai yra puikus faktorius. Kūdikiai, gimę kovo, balandžio ar gegužės mėnesiais, atsidūrė aukščiausiai pagal hipertimijos skalę. Tai reiškia, kad šių žmonių bendras optimizmo lygis ir gebėjimas vertinti bet kokią problemą taip, tarsi tai būtų tik dar viena galimybė toliau tobulėti, yra aukšto lygio.

Bet tai turi savo kainą: pavasarį gimę kūdikiai taip pat yra labiau linkę į priešingą hipertimiją – klinikinę depresiją. Remiantis masiniu 2012 m. JK atliktu tyrimu, kuriame dalyvavo 58 000 žmonių, ši būklė yra dažnesnė gegužę gimusiems žmonėms.

Vasara

Iš esmės vaikai, gimę birželio, liepos ar rugpjūčio mėnesiais, yra turi labai aukštus rodiklius. Vasarą gimę kūdikiai pasižymi tokiomis pačiomis hipertiminėmis savybėmis kaip ir pasaulį išvydę pavasarį. Bet visa tai kompensuoja ciklotimija – greitas geros ir blogos nuotaikos pasikeitimas. Tai nereiškia, kad šiems žmonėms gresia bipolinis sutrikimas. Priešingai, liga rečiau pasitaiko tiems, kurie gimė rugpjūtį.

Ruduo

Neaišku, ar tai yra dėl derliaus metu gaunamo gausaus maistinių medžiagų kiekio, ar dėl to, kad ilgos naktys ir sezoninės žiemos ligos dar neatėjo, tačiau rudenį gimę žmonės ne tik rečiau serga depresija, bet ir yra mažiau linkę į bipolinį sutrikimą. Tik čia slypi ir juokingas dalykas – rudenį gimę žmonės labiau linkę būti irzlūs.

Žiema

Tai sudėtingiausias laikotarpis. Problemos, su kuriomis susiduria žiemą gimę žmonės, yra žymiai didesnė rizika susirgti šizofrenija, bipoliniu sutrikimu ir depresija. Tai nemalonus faktas, tačiau jį kompensuoja teigiami aspektai. Žiemą gimę vaikai yra mažiau dirglūs nei tie, kurie gimė rudenį. Taip pat sausis ir vasaris yra tinkamiausi mėnesiai kūdikiui gimti, jei norite, kad jis taptų garsus. Tie, kurie gimė žiemą, rodo didžiausią kūrybiškumą ir išradingumą.

Visa tai nereiškia, kad tėvai turėtų apskaičiuoti vaiko gimimo laiką tam tikru metų laiku. Ir tai nereiškia, kad gimimo mėnuo yra viskas. Kovo mėnesį gimsta daug kaprizingų pesimistų, o spalį – vaikų, kurie neranda pusiausvyros. Žmogaus asmenybė yra daug mažiau susijusi su metų laiku, kurį gimėte, nei su tuo, ką išgyvenate visais vėlesniais gyvenimo laikotarpiais.

Ar esate patenkintas metų laiku, kurį gimėte?

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---