1900 metais Austrų gydytojas Karlas Landsteineris pirmą kartą atrado skirtingas kraujo grupes ir 1930 metais už savo tyrimus pelnė Nobelio fiziologijos ir medicinos premiją. Nuo to laiko mokslininkai sukūrė galingesnes priemones kraujo grupių biologijai tirti. Jie atrado, kad kai kurių žmonių kraujas yra kupinas paslapčių, kurių šaknys glūdi tūkstantmetėje žmogaus raidos istorijoje.
Skirtingos kraujo grupės pasirodė skirtingu metu
Daugelis tyrinėtojų sutinka, kad pirmąją kraujo grupę galima vadinti seniausia. Jo savininkai buvo senovės medžiotojai, kurie maisto gaudavo sugavę tuo metu egzistavusios faunos atstovus. Po tūkstantmečių, kai kurie medžiotojai nusprendė „persikvalifikuoti“ į ūkininkus, dėl to pasikeitė jų mityba ir dėl to atsirado fiziologiniai pokyčiai.
Taigi, pradėjo formuotis antroji kraujo grupė, būdinga sėslesnėms gentims. Žmonijai nusprendus tyrinėti naujus kraštus, atsirado trečioji kraujo grupė, kuri dar vadinama „keliautojų krauju“. Tada mokslininkai nustatė ketvirtąją grupę, išmoko nustatyti Rh faktorius. Tačiau būtent trečioji kraujo grupė pateikė daugiausiai paslapčių ir staigmenų šiuolaikiniams tyrinėtojams.
Tyrimas, kuris buvo paskelbtas žurnale „Neurology“ 2014 m., rodo, kad apie 11 procentų planetos žmonių šiandien turi trečiąją kraujo grupę. Viena iš jos pasireiškimo versijų yra mutacija, kuri ilgainiui atsirado mongoloidų rasėje, linkusioje į klajoklių gyvenimą. Pagal kitą versiją, trečioji grupė atsirado iš žydų po išvykimo iš Egipto. Kaip rimtą argumentą tyrėjai nurodo tai, kad būtent tarp žydų šios kraujo grupės nešiotojai randami labai dažnai.
Kalifornijos universiteto San Diege biologas Ajitas Varki mano, kad mokslas dar negali paaiškinti, kodėl žmonija buvo suskirstyta į skirtingų kraujo grupių nešiotojus ir kokia buvo tokio suskirstymo prasmė. Tačiau tai netrukdo mokslininkams tirti šių grupių ypatybes.
Natūropato Peterio D’Adamo teigimu, trečiosios grupės kraujas atsirado iš mūsų protėvių prieš 10 000–15 000 metų prieš Kristų Himalajuose. Nuo senų senovės šios žemės buvo laikomos vieta, kur paslaptingi ateiviai susisiekė su vietos gyventojais ir suteikė jiems Žemėje nematytų žinių ir technologijų. Taigi, neįmanoma atmesti nežemiškos trečiosios kraujo grupės kilmės – ši teorija turi daug šalininkų.
Mokslininkai, labiau linkę į realizmą, pavyzdžiui, Tokijo universiteto Japonijoje mokslininkų grupė, mano, kad būtent klimato ir mitybos pokyčiai sukėlė kraujo transformaciją senovės naujakuriuose iš Afrikos tropikų. Šios keliaujančios gentys migravo į sunkias kalnuotos vietovės sąlygas su išretėjusu kalnų oru, o išgyventi sugebėjo tie naujakuriai, kuriuose pradėjo formuotis trečioji kraujo grupė.
Koks yra trečios grupės išskirtinumas
Peteris D’Adamo tvirtina, kad maistas, kurį žmogus valgo, chemiškai reaguoja į jo kraujo grupę. Ir jei laikysitės dietos, skirtos konkrečiai kraujo grupei, maistas bus virškinamas efektyviau. Tokios tinkamos mitybos pagalba galite ne tik numesti nereikalingą svorį, bet ir gauti daugiau energijos bei išvengti daugelio ligų.
Žmonėms, turintiems trečią kraujo grupę, D’Adamo rekomenduoja vengti kukurūzų, kviečių, grikių, lęšių, pomidorų, žemės riešutų ir sezamo sėklų. Vištienos mėsą geriau pakeisti triušiena, ožkų ir ėrienos mėsa. Didžiausią mitybos racioną turėtų sudaryti kiaušiniai, neriebūs pieno produktai, žuvis – lašiša, sardinės, menkė, otas, skumbrė, šlakis, plekšnė. Be to, labai naudingos žalios daržovės – brokoliai, Briuselio kopūstai, įvairūs žalumynai, burokėliai, saldžiosios bulvės, morkos, raudonieji ir baltieji kopūstai, baklažanai, pastarnokai ir visų rūšių pipirai.
Trečiosios kraujo grupės paslaptys apima įdomius faktus, kuriems mokslininkai nerado paaiškinimo. Pavyzdžiui, tokia kraujo grupė mūsų laikais vyrauja tarp finougrų tautų, vengrų, čekų ir serbų. Žmonės su trečiąja kraujo grupe lengviausiai prisitaiko prie besikeičiančių klimato sąlygų.
Išskiriamos ir įdomios šios kraujo grupės nešiotojų charakterio savybės – jie yra perspektyvūs, aktyvūs, mobilūs, greitai įvaldantys naujas technologijas. Daugiau nei 40 procentų amerikiečių milijonierių ir milijardierių yra trečiosios kraujo grupės – galbūt šis sugebėjimas sėkmingai vykdyti verslą didžiąja dalimi susiformavo dėl šimtmečiais šlifuoto gebėjimo prisitaikyti prie naujų gyvenimo ir konkurencijos sąlygų. Būtent šias savybes dažniausiai turi žmonės, turintys trečią kraujo grupę.
Genetinės problemos
Vos prieš šimtą metų mokslininkai pradėjo tirti žmogaus kraujo ypatybes, todėl buvo atrinktos pagrindinės jo grupės. Šis atradimas buvo, tiesiogine to žodžio prasme, revoliucinis, nes padėjo išspręsti kraujo perpylimo iš donoro į recipientą problemą ir sumažino mirčių skaičių iki nulio. Trečią kraujo grupę turinčių donorų kraujas tinka tik trečios ir ketvirtos grupės savininkams, jei Rh faktorius sutampa. Gavėjas, turintis trečią grupę, gali gauti kraujo iš pirmos ir trečios grupės.
Motinos ir būsimo kūdikio sveikata taip pat priklauso nuo tėvų kraujo grupės ir Rh faktorių. Idealus derinys yra pirmoji ir trečioji tėvo kraujo grupė su trečiąja būsimos motinos kraujo grupe arba trečioji ar ketvirtoji motinos kraujo grupės su trečiąja būsimo tėvo kraujo grupe. Kraujo grupių palyginimas yra gyvybiškai svarbus.
Jei žmogus gauna raudonųjų kraujo kūnelių su antigenais, kurių paprastai nėra jų sistemoje, jų organizmas juos atmes ir užpuls naujus raudonuosius kraujo kūnelius. Tai gali sukelti gyvybei pavojingą reakciją. Esant skirtingiems Rh faktoriams, motina ir vaikas gali patirti Rh konfliktą, kuris gresia persileidimu ar sergančio vaiko gimimu. Laiku atlikta terapija nėštumo metu paprastai padeda išspręsti šią problemą.
Tessa Kole iš Groningeno universiteto medicinos centro Nyderlanduose ir jos kolegos 2017 metais atliko kraujo grupės ir dažniausiai pasitaikančių ligų santykio tyrimą. Tyrėjai teigė, kad sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai, vertindami širdies ir kraujagyslių ligų riziką, turėtų atsižvelgti į asmens kraujo grupę. Būtent tokioms ligoms labiausiai jautrūs žmonės su trečiąja kraujo grupe. Be to, jie turi polinkį sirgti diabetu, lėtinio nuovargio sindromu, kvėpavimo takų ligomis ir infekcinėmis ligomis.
Tęsdami tyrimus, šiuolaikiniai mokslininkai bando susieti trečiąją kraujo grupę su rase. Kol šios teorijos nepavyko patvirtinti ar paneigti, daugelis trečiosios grupės nešėjų nori save laikyti nežemiškų civilizacijų palikuonimis – paslaptingais, protingais ir galingais.