Nyderlandų ir Didžiosios Britanijos mokslininkų eksperimentai parodė, kokie kūno judesiai būdingi melagiams.
Tyrimo straipsnis buvo paskelbtas žurnale „Royal Society Open Science“. Melagių elgesio tyrimas buvo atliekamas ilgą laiką, tačiau vis dar nėra absoliučiai patikimų jo atpažinimo metodų.
Be to, tokiais tyrimais paprastai siekiama tirti paties melagio elgesį – atskirai nuo jo sąveikos su apgaunamu asmeniu. Šią spragą bandė užpildyti Roterdamo Erasmus universiteto (Nyderlandai), Lankasterio ir atvirųjų universitetų (JK) mokslininkai.
Zodiako ženklai, po kuriais gimsta gražiausios moterys. Vyrai negali nuo jų atitraukti akių!" width="1200" height="630" />
Beveik pusė melo kyla iš palyginti nedaugelio žmonių, o vyrai dukart dažniau, nei moterys, laiko save sumaniais apgavikais.
Norėdami tai padaryti, mokslininkai atliko eksperimentus, kuriuose dalyvavo kolegijos studentai: 98 vyrai nuo 18 iki 36 metų (norint išvengti skirtumų įtakos dalyvių judesių koordinavimui, buvo pasirinkta viena lytis). Savanorių buvo paprašyta išspręsti sudėtingą galvosūkį ir pasidalinti juo su kitais dalyviais. Prieš atlikdami eksperimentą, mokslininkai melavo savanoriams, kad dėlionė bus lengva, nors iš tikrųjų taip nebuvo.
Tai, pagal idėją, turėjo prisidėti prie to, kad patys dalyviai vėliau meluos kitiems savanoriams, kai jie jiems pasakys apie išspręstą problemą. Visi dalyviai buvo aprūpinti jutikliais, kuriais mokslininkai fiksavo jų kūno judesius. Tuo pat metu užduotys buvo suplanuotos taip, kad mokiniai turėjo vis įmantriau meluoti ir dėti daugiau pastangų.
Dėl to mokslininkai nustatė, kad meluojantys dalyviai buvo linkę mėgdžioti apgaudinėjamų dalyvių kūno judesius. Kuo didesnis buvo melas, tuo tiksliau jie kopijavo partnerio elgesį. Tyrėjų teigimu, taip yra dėl to, kad rafinuota apgaulė reikalauja tiek daug protinio darbo, kad kūnas yra priverstas mėgdžioti kito žmogaus judesius, o ne pats juos generuoti.