Pasak didžiausių pasaulio ekspertų, norint minimaliai kontroliuoti sveikatą, žmogui kasmet reikia atlikti išsamų medicininį patikrinimą. Taip pat, be abejo, turite atkreipti dėmesį į savo sveikatos būklę intervalais tarp suplanuotų vizitų pas gydytojus.
Ir yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti patys. Faktas yra tai, kad apie daugelį rimtų ligų galima sužinoti pagal specialius požymius, kurie bus aptariami toliau. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad norėdami gauti tikslią savo būklės analizę, o tuo labiau nusistatyti, kokio reikės gydymo, būtinai turite apsilankyti pas atitinkamus specialistus.
1.Kvėpavimo sistemos ir širdies ligos
Sulenkite pirštus apversta J forma ir suglauskite nagus. Įvertinkite, ar tarp nagų plokščių yra nedidelis tarpas. Jei atsakymas yra teigiamas, širdis, plaučiai ir bronchai yra tvarkingi. Jei nagai yra lygūs, nėra jokio tarpo – tai rodo deguonies trūkumą kraujyje, kurį visų pirma gali sukelti virškinimo trakto, plaučių ar širdies raumens uždegiminiai procesai.
2. Demencija ir insultas
Atsistokite ant grindų basomis kojomis, pakelkite koją – šlaunis turi būti lygiagrečiai su grindims. Tuo pačiu paimkite chronometrą – įjunkite jį. Jei šioje pozicijoje išsilaikysite bent 20 sekundžių, insulto rizika yra minimali ir nereikia bijoti senatvinės demencijos.
Jei neišlaikėte pusiausvyros ir nugriuvote, tikėtina, kad tai sukėlė smegenų kraujagyslių pažeidimas. Tiesa, tikėtina ir tai, kad tiesiog trūksta fizinio aktyvumo.
3. Anemija
Atsistokite arti veidrodžio ir švelniai atsitraukite apatinį voką. Paprastai tai yra ryškiai rausvas atspalvis, tačiau esant mažakraujystei jis tamsėja arba tampa geltonas. Anemija atsiranda dėl hemoglobino trūkumo, be to, jai būdingas nepakankamas deguonies tiekimas į visus audinius. Jei akies voko spalvos pasikeitimą lydi nuolatinis nuovargis, dusulys ir odos blyškumas, būtinai atlikite geležies kiekio kraujyje analizę.
4. Mikroelementų trūkumas ir hormonų disbalansas
Manoma, kad per dieną žmogui iškrenta nuo 50 iki 100 plaukų. Bet suskaičiuoti juos sunku ir netikslu. Tai geriau daryk šitaip.
Kai plaukai bus švarūs ir sausi, lengvai patraukite mažą sruogelę – jei nuo jos atsiskiria 2–3 plaukai – nėra pagrindo panikuoti. Jei yra daugiau, kreipkitės į trichologą ir jis jums tiksliai pasakys, ar dėl blogos plaukų priežiūros pablogėjo jų būklė, ar priežastis yra pačiame jūsų kūne. Pastaruoju atveju, laboratorijoje reikės atlikti keletą kraujo tyrimų.
5. Riešo kanalo sindromas
Pakelkite rankas – dilbiai turi būti lygiagretūs jūsų veidui. Sulenkite rankas, bandydami pirštais pasiekti viršutinę delnų dalį ir nedelsdami užlaikykite tokioje pozicijoje porai minučių. Tikriausiai turite riešo kanalo sindromą, jei jaučiate skausmą, tirpimą ar dilgčiojimą pirštuose ir rieše.
Ir tai turi būti gydoma, kitaip skausmas stiprės, o sindromus papildys motorikos įgūdžių pablogėjimas. Ypač šiai ligai imlūs tie, kurie daug laiko praleidžia prie kompiuterio, vairuotojai ir padavėjai.
6. Cukrinis diabetas
Atliekant šį testą jums reikės padėjėjo. Paprašykite, kad jis paimtų viena ranka pieštuką su trintuku ir, kol jūs būsite užsimerkę, pakaitomis liestų aštriu pieštuko galu ir po to minkštu jūsų basų kojų dalį – pirštus ir pėdas. Jautrumo trūkumas gali būti neuropatijos požymis – kojų nervų galūnių patologija, esant diabetui.
7. Arterijų ligos
Atsigulkite ant nugaros ir pakelkite kojas 45° kampu, laikykite jas taip porą minučių. Ir tada atidžiai į jas žiūrėkite – kaip pasikeitė abiejų ar vienos iš jų spalva? Odos blyškumas rodo nepakankamą kraujotaką dėl blogo arterijų praeinamumo. Faktas yra tas, kad jei arterijos yra neįprastai susiaurėjusios, tada raumenys negauna pakankamai deguonies. Vieną dieną, be spalvų kaitos, simptomus taip pat papildys spazmai, skausmas ir tirpimas. Ir jei tai nebus gydoma, gali ištikti insultas ar širdies priepuolis.
8. Klausa
Užsirakinkite ramioje patalpoje, kurioje būsite visiškai vienas. Priartinkite ranką prie ausies ir stipriai patrinkite pirštus tarpusavyje. Ar girdite? Patraukite ranką 15cm atstumu nuo ausies ir pakartokite trynimą. Jei ir tuomet yra garsas, tada viskas gerai su klausa. Taip reikia patikrinti abi ausis.
9. Širdies ir kraujagyslių ligos
Norėdami atlikti šį testą, turite būti laiptinėje ir prieš tai nepatyrus stipraus fizinio krūvio – sveikatos būklė turėtų būti normali ir rami. Įprastu ritmu įveikite 10–12 žingsnių, bet ne tyliai, o garsiai dainuodami arba greitai ir energingai kalbėdami su savimi.
Jei, atlikus pratimus per nurodytą intervalą, atrodo, kad kažkur skauda viršutinėje krūtinės dalyje, kad sunku kvėpuoti ir širdis sunkiai plaka, tai reiškia, kad širdies ir kraujagyslių sistema yra blogos būklės, o plaučiai yra pažeidžiami.
Be to, plaučiai yra jautrūs ne tik fiziniam aktyvumui, bet ir peršalimams.