Ar tikrai valgant duoną priaugsite papildomo svorio? Tai diskutuoja visi ir visur, tačiau mes nusprendėme išsamiau išnagrinėti šį klausimą ir šiek tiek papasakoti apie sotumo jausmą
Dažnai kyla klausimas, ar norintiems sulieknėti galima valgyti duoną? Iš karto prisiminkime, kad nėra produktų, kurie jus lieknintų ar storintų. Kad ir ką valgytumėte, svarbu išlaikyti kalorijų balansą.
Tačiau tam tikrų maisto produktų poveikis insulino sekrecijai ir sotumui gali sukelti persivalgymą ir svorio padidėjimą.
Ar stambėjama valgant duoną?
Duona yra maistas, kurį daugiausia sudaro angliavandeniai. Jos energinė vertė yra apie 300–400 kcal 100g. Duona gali būti įtraukta į subalansuotą mitybą. Tačiau, nors savaime tai nepadidina svorio, ji taip pat nėra sotus maistas.
Dažniausiai parduotuvėje nusipirktos duonos glikemijos indeksas yra aukštas, ypač pagamintos iš rafinuotų kviečių. Jų vartojimas sukelia insulino maksimumą, po kurio atsiranda reaktyvioji hipoglikemija.
Tokios duonos naudojimo pasekmė yra trumpalaikis sotumo jausmas, o po kurio laiko smarkiai padidėja apetitas. Taigi, kalbame apie maistą, kuris nesuteikia sotumo. Tai gali įtakoti jūsų persivalgymą!
Jums nevertėtų valgyti duonos kaip garnyro
Duona yra maistas, kurį žmonės dažnai valgo neteisingai. Mintis valgyti duoną sukelia nekontroliuojamą energijos suvartojimo padidėjimą, į kurį daugelis net neatsižvelgiama.
Duoną galite valgyti saikingai, bet visada kaip pagrindinį patiekalo elementą. Taigi, galite valgyti kepinius ir picą. Bet visada yra bloga mintis ją papildomai valgyti prie kito patiekalo.
Ne visos duonos rūšys yra vienodos
Priklausomai nuo naudojamų ingredientų ir gamybos proceso, gaunama įvairių rūšių duona. Taigi, kvietinė duona nėra tokia pati, kaip ruginė ar naminė duona.
Kalbant apie maistą, visada verta rinktis nesmulkintus grūdus. Kuo mažiau perdirbti grūdai, tuo geriau. Be to, maisto produktai, paruošti tradiciniais metodais ir turintys įvairių rūšių javų, turi žymiai aukštesnes maistines savybes.
Maistinės sočiosios savybės
Duonos atveju, geriausia rinktis iš viso grūdo miltų pagamintus variantus, nes juose yra skaidulų ir tai įtakoja sotumo jausmą.
Planuojant dietą svarbu ne tik atsižvelgti į maisto kalorijų kiekį, bet ir įvertinti jo maistines sotumo savybes. Taigi, geriau vengti perdirbto maisto, kuriame gausu cukraus.
Baltymai ir riebalai labiau prisotina ir stimuliuoja leptiną ir neuropeptidus. Tai apsaugo nuo vėlesnės reaktyviosios hipoglikemijos pavartojus paprasto cukraus, dėl kurio padidėja apetitas.
Maistas, kuriame gausu skaidulų, sukelia pilvo bei žarnyno pūtimą, stimuliuodamas receptorius, atsakingus už sotumo pojūtį. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl pirmenybę turėtumėte teikti neapdorotų maisto produktų vartojimui.
Renkantis maistą, kuriame gausu angliavandenių, turėtumėte rinktis nesmulkintus grūdus. Jie turi daug skaidulų ir turi mažą glikemijos indeksą, kuris stimuliuoja insulino gamybą daug mažiau, nei rafinuotas cukrus.
Išvada – ar valgydami duoną storėjate?
Nėra produktų, kurie savaime sukeltų antsvorį ir duona nėra išimtis. Tačiau žmonės duoną naudoja neteisingai, nes dažnai ją naudoja kaip priedą prie kito patiekalo.
Jei įtraukiate ją į savo dietą, įsitikinkite, kad tai yra pagrindinis patiekalas (kaip sakėme – kruasanas ar pica). Taip pat turėtumėte vengti ją vartoti kaip užkandį, kad vėliau nepadidėtų apetitas.
Paprastai nerekomenduojama valgyti maisto produktų, kuriuose gausu angliavandenių, kuriuose didelis glikemijos indeksas bei gausu perdirbtų maisto produktų.