Gyvenime kiekvienas žmogus patiria amžiaus krizių, kurias ne visada įmanoma išgyventi be pasekmių. Iš anksto sužinojęs apie šiuos svarbius laikotarpius, kiekvienas gali pasiruošti ir lengviau susidoroti su aplinkybėmis, trukdančiomis gyventi laimingai.
Vidutinio amžiaus krizė – ši frazė galbūt girdėta visiems. Tačiau ne tik ją lydi psichologiniai asmenybės pokyčiai. Susipažinkite su pagrindiniais krizių metų etapais, kad kuo labiau sumažintumėte riziką ir, laiku pasiruošęs, kuo greičiau pasiektumėte harmoniją su savimi ir išoriniu pasauliu.
1 krizė: 9-10 metų.
Šiuo laikotarpiu susiformuoja asmenybė, atsiskleidžia potencialas ir žmogus pradeda save realizuoti kaip pasaulio dalį. Psichologinį pasirengimą sudaro artimųjų palaikymas. Šiame amžiuje keičiasi prioritetai ir kuriamos asmeninės erdvės ribos.
2 krizė: nuo 17 iki 25 metų.
Šiuo laikotarpiu būdingos depresinės būsenos, per kurias žmogus suvokia tikrąją reikalų esmę. Augant neišvengiamai atsiranda būtinybė bendrauti su kitais, atsisakyti egoizmo ir išmokti kantrybės. Šiuo laikotarpiu būtina pritraukti teigiamų minčių, kad pasąmonėje atsikratytumėte kliūčių, trukdančių gyventi laimingai.
3 krizė: 40–42 metai.
Šiuo laikotarpiu iš naujo įvertinamos vertybės, įgyjama išmintis ir išsikeliamas gyvenimo tikslas. Krizę lydi kelio praradimas ir apatija, todėl labai svarbu ją įveikti užrašant svarbius tikslus. Sėkmės siekimas padės įveikti sunkumus, o išvystyta intuicija neleis pasukti klaidingu keliu.
4 krizė: 49-50 metų.
Psichologiškai šis laikotarpis yra panašus į vidutinio amžiaus krizę. Per jį įvyksta vidinės dvasinės harmonijos pasiekimas ir galutinis asmenybės susiformavimas. Šiuo laikotarpiu svarbu palaikyti energijos balansą, kad dėl susilpnėjusio biolauko nebūtų energijos nutekėjimo.
5 krizė: nuo 50 metų.
Per šį laikotarpį perduodamos sukauptos žinios, analizuojamas gyvenimas ir ieškoma naujų prioritetų. Šiuo laikotarpiu svarbu įsiklausyti į savo širdį, atskirti tai, kas svarbu, nuo to, kas paviršutiniška, kad nepasirinktumėte kelio į niekur. Dvasinė krizė praeis lengviau, jei palaikysite gerą kūno formą, atsikratysite agresijos ir kitų neigiamų emocijų.
Darbas su savimi tęsiasi nuo pat gimimo ir visą gyvenimą žmogus susiduria su panašiais sunkumais ir problemomis. Juos galima įveikti ugdant pozityvų mąstymą ir įsiklausant į vidinį balsą. Išvystyta intuicija ir gebėjimas atlaikyti sunkumus bus raktas į sėkmingą krizių metų įveikimą.
Kad gyvenime nebūtų vietos nusivylimams, kurie gali sunaikinti asmenybę, svarbu padidinti savo energiją ir išmokti pozityviai mąstyti. Optimistiškai nusiteikusiems žmonėms lengviau išspręsti problemas ir įveikti kliūtis į laimę.