Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

Kodėl, kai bandome užmigti, mes trūkčiojame?

Kodėl kūnas trūkčioja, kai bandome užmigti? Ar tai kažkas blogo? Ar bandėte pabusti? O gal vėlės jus kutena? Kai kažkas šalia jūsų užmiega, ar jis taip pat krūpteli? Gal taip yra dėl to, kad užmigę mes patiriame kritimo pojūtį…

Paprastai tai yra normalu. Žmonės netyčia trūkčioja, kai pereina iš sąmonės į sąmonės netekimo būseną, vadinamą hipnagogine būkle. Tokių trūkčiojimų turi 60–70 procentų žmonių, tačiau jie paprastai neprisimena, kas jiems buvo iš tikrųjų, nes tokiomis akimirkomis jie jau praktiškai miega. Dėl to šį reiškinį išties sunku ištirti.

Žmonės miega trečdalį savo gyvenimo

Moksliškai miego trūkčiojimas vadinamas mioklonija, o pats trūkčiojimas vadinamas hipnagoginiu postūmiu.

ženklų

Smegenyse nėra miego jungiklio. Kai jūs budraujate, jūsų sąmonė yra kontrolės būsenoje, o kai užmiegate, nesąmoningi procesai pradeda veikti. Taip pat kaip pagal nustatytas taisykles keičiasi darbo pamainos gamykloje, taip ir smegenyse turi įvykti jėgos perdavimas iš sąmoningos į nesąmoningą  būseną, kad žmogus galėtų užmigti.

Žmonės yra vieninteliai žinduoliai, mėgstantys išsimiegoti.

Dvi vidurinių smegenų dalys kontroliuoja šį perėjimą, retikulinę aktyvuojančią sistemą (RAS) ir ventrolaterinį preoptinį branduolį (VLPO). Šios sistemos yra smegenų viduryje, viena šalia kitos, tiesiai už akių. RAS valdo pabudimą ir perėjimą į miego būseną. VLPO kontroliuoja jus, kai miegate.

RAS ir VLPO veikia pamainomis, tam tikru momentu pakeičia viena kitą. Šio perėjimo metu smegenys nustoja gaminti serotoniną. Jūs tikriausiai girdėjote apie šią cheminę medžiagą. Serotoninas yra tai, kas mus džiugina, o žemas serotonino kiekis yra depresijos rodiklis.

Didžioji šilumos dalis praeina per pilvą. Todėl, kad miegant būtų šilta, apsiverskite ant pilvo. O norint atvėsti, pilvą reikia atidengti.

Tačiau serotoninas taip pat padeda mums valdyti didžiuosius – rankų ir kojų raumenis, todėl miegodami per daug nejudame, tačiau serotoninas nekontroliuoja mažų riešų, akių ir lūpų raumenų.

Pirmąsias 90 miego minučių du neurotransmiteriai GABA  (Gama – amino sviesto rūgštis) ir glicino aminorūgštis) kartu veikia jus paralyžiuodami, kad neatsikeltumėte ir nepradėtumėte bėgioti… bet pereinamosios fazės metu šie neuromediatoriai dar nėra visiškai veiksmingi.

Taigi, viena iš hipotezių yra ta, kad traukuliai įvyksta todėl, kad jūs pradedate miegoti, bet dar nesate visiškai paralyžiuotas. Jūsų organizmas pradeda kovoti (RAS prieš VLPO), serotonino lygis sumažėja, kūno procesai persiduoda iš vienos sistemos į kitą, o hipnagoginis smūgis yra šios kovos simptomas.

Remiantis evoliucine hipoteze, tai buvo būdas pažadinti mūsų primatų protėvius, kol jie dar neišgriuvo iš medžio – nes trūkčiojimas, dar vadinamas miego pradžia, priverčia raumenis greitai reaguoti. Galų gale, mes nesame visiškai tikri, kas vyksta šio proceso metu.

Pagrindinė miego sutrikimo priežastis yra knarkimas

Bet mes tikrai žinome, kad sunkūs traukuliai gali būti Parkinsono ar Alzheimerio ligos – smegenų sužalojimo, nervų sistemos pažeidimo ar fibromialgijos – rezultatas. Bet tai būdinga tik stipriam trūkčiojimui.

„Current Biology“ atliktas naujas tyrimas sako, kad trūkčiojimas padeda vaiko smegenims išmokti tiksliau judinti galūnes. Jie nustatė, kad anestezuotų žiurkių smegenų veikla buvo intensyvesnė miegant, nei budrumo metu. Mokslininkai nustatė, kad taip smegenys treniruojasi ir išmoksta tinkamai judinti galūnes.

miegoti

Taigi, gal šie trūkčiojimai yra praeities reliktas? Kas žino… Todėl būtina atlikti daugiau tyrimų.

Ar jūs kada nors taip stipriai trūkčiojote, kad net pabudote nuo to? Papasakokite komentaruose.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---