Penktadienis, 10 sausio, 2025

Naujausi

Apelsinų žievelės – nauda sodui ir daržui bei pritaikymo galimybės sodyboje

Kulinarija ir kosmetologija nėra vienintelės sritys, kuriose sėkmingai naudojamos apelsinų žievelės. Sodininkystėje ir daržininkystėje šios maisto atliekos vis labiau garsėja neįkainojamomis savybėmis.

Kai kurie sodininkai abejoja, ar verta sode ir darže naudoti apelsinų žieveles, ar tai per daug nepakenks, ar suteiks laukiamą efektą. Be to, ši universali ir kokybiška panaudojimo priemonė gali būti panaši į liaudiškas priemones kaip česnakas ir svogūnas. Pagal maistinę vertę apelsinų žievelės nenusileidžia mineraliniam tręšimui.

Apelsinų žievelės – nauda ir žala

Apelsinų žievelėse yra daugiau vitaminų A, C, E nei jos minkštime, joje gausu eterinių aliejų, flavonoidų (augalų pigmentų) ir pektino medžiagų. Žievelėje yra daug augalams gyvybiškai svarbaus kalio ir fosforo, taip pat natrio, kuris dalyvauja ląstelių apykaitoje ir padidina augalų atsparumą žiemos periodui. Tikras naudingumo lobynas, kurio nereikėtų išmesti į šiukšliadėžę!

Jūs galite naudoti šviežias ir džiovintas žieveles, užpilų ir susmulkintų medžiagų pavidalu.

Kodėl apelsinų žievelės yra naudingos, mes supratome. Dabar pakalbėkime ir apie žalą: dirvožemiui ir augalams nedidelį kiekį įterpti į žemę yra visiškai saugu. Tačiau atminkite, kad bet kokie citrusiniai vaisiai rūgština dirvą, o tai gali neigiamai paveikti dirvožemio mikroflorą. Nors kažkada buvo atliktas vienas nuostabus eksperimentas: Guanakastės teritorijoje, vienoje iš UNESCO pasaulio paveldo vietų, iš sulčių gamybos įmonės atvežta ir iškrauta 12 tonų apelsinų žievelių. Iš viso jos užėmė 3ha mažai derlingo dirvožemio.

Po kurio laiko dirva tarsi atgijo – joje pradėjo augti žolė! O po 15 metų visa teritorija buvo tankiai apaugusi žaluma, kuri tapo tikra sensacija! Todėl apelsinų žievelių panaudojimas atkurti ir maitinti dirvožemiui yra pasiteisinęs. Bet tai nėra vienintelė apelsinų žievelių nauda.

Dabar atidžiau pažvelkime, kaip galite panaudoti apelsinų žieveles.

Apelsinų žievelės kaip trąša

Dažniausiai apelsino žievelė naudojama augalams tręšti ir dirvožemio derlingumui gerinti. Norint tai padaryti, žievelės yra užkasamos žemėje, kaip ir bananų odelės, iki 5cm gylio. Apelsino žievelė prisotina dirvožemį azoto junginiais ir pagerina augalų daigumą.

Jei išmesite citrusinių vaisių žieveles, tada tik į kompostą! Čia tai duos dvigubos naudos: ji taps mikrofloros dauginimosi vieta ir atbaidys vabzdžius nuo komposto krūvos. Kad žievė greičiau suirtų, ją nuplaukite ir smulkiai supjaustykite.

Parduotuvėje nusipirkti apelsinai yra padengti specialiais antimikrobiniais preparatais, todėl pelėsis ant žievelės neatsiras net komposte. Prieš patekdamos į dirvą, šios medžiagos visiškai susiskaidys ir tikrai nepakenks.

Kenkėjų kontrolei – apelsinų žievelių užpilas

Kai kuriems kenkėjams apelsino žievelė yra mirtinas nuodas. Visa tai dėl to, kad apelsino žievelėje yra speciali medžiaga – limonenas, kuris pažeidžia apsauginį vabzdžių kiautą ir sukelia jų mirtį.

Jei augalus veikia voratinklinės erkės, tripsai, amarai – apipurkškite sodinukus apelsinų žievelių užpilu. Norėdami tai padaryti, nulupkite 2-3 apelsinus, supjaustykite žievelę ir užpilkite 1 litru šilto vandens. Laikykite tamsioje vietoje visą savaitę. Tada perkoškite, įpilkite dar 2 litrus vandens ir vieną valgomąjį šaukštą skysto muilo. Apipurkškite lapus iš abiejų pusių.

Nuo tripsų ir amarų reikės 2-3, nuo voratinklinių erkučių prireiks 5-6 procedūrų su savaitės pertrauka tarp purškimų. Kambarinius augalus galima nuvalyti audiniu, įmirkytu šiuo užpilu.

Štai keletas naudingesnių receptų, kaip kovoti su kenkėjais:

  • 100g džiovintų apelsinų žievelių užpilkite 1 litru vandens ir leiskite pastovėti tamsioje vietoje 3-4 dienas. Purkškite augalus, papildomai neskiedžiant šio užpilo vandeniu;
  • 1kg apelsinų žievelių trumpai pamirkykite vandenyje, tada sumalkite per mėsmalę. Įdėkite mišinį į trijų litrų stiklainį ir užpilkite šiltu vandeniu. Užpilą 5 dienas laikykite tamsioje vietoje, tada perkoškite. Prieš naudojimą, atskieskite: 100ml užpilo praskieskite 10 litrų vandens ir įpilkite 40g muilo.

Apelsinų žievelių naudojimas sode nepatinka skruzdėlėms ir katėms

Apelsino žievelė yra puikus natūralus vabzdžių repelentas, kuris gali padėti atbaidyti kenksmingus vabzdžius. Tai ypač veiksminga kovojant su skruzdėlėmis. Norėdami tai padaryti, susmulkinkite trijų vidutinio dydžio vaisių žieveles smulkintuvu, įpilkite vieną stiklinę vandens ir šiuo susidariusiu mišiniu užpilkite skruzdžių takelius. Tokiu mišiniu galite laistyti skruzdėlyną. Po kurio laiko vabzdžiai bus priversti ieškotis tinkamesnės vietos. Vienintelis šio metodo trūkumas: trumpas veikimo laikas. Todėl verta apsvarstyti papildomą apsaugą nuo skruzdžių.

Katės nemėgsta aštraus kvapo, todėl apelsinų žieveles taip pat galima naudoti šiems gyvūnams atbaidyti. Lysvėse išdėliokite šviežių žievelių arba įkaskite tose vietose, kuriose dažniausiai matote kates. Tokia priemonė taip pat yra veiksminga: užplikykite žieveles verdančiu vandeniu ir gautu mišiniu palaistykite visas lysves. Kitu atveju apelsinų žieveles galima pakeisti eteriniu citrusinių vaisių aliejumi.

Pasirodo, apelsino žievelės gali ne tik atbaidyti kenksmingus vabzdžius ir kates, bet ir pritraukti drugelius. Įdėkite šviežias žieveles į lėkštę ir išneškite į sodą. Netrukus jūs sulauksite daug nuostabių plazdančių drugelių!

Švieži apelsinai taip pat gali būti supjaustyti, kad pritrauktų drugelius.

Kaip naudoti apelsinų žieveles savo vasarnamyje

Prieš vasarnamių sezoną apelsinų žievelėmis galima kūrenti ugnį krosnyje ar židinyje. Jie lengvai ir ilgai dega, užpildydami kambarį maloniu aromatu. Kad jūsų namai būtų jaukesni, išdėliokite apelsinų žieveles visuose kambariuose. Tai pašalins nemalonų kvapą, kuris visada atsiranda po ilgo gyventojų nebuvimo.

Ar norite vakare atsisėsti ant terasos, bet jus persekioja uodai ir musės? Patrinkite šviežiomis apelsinų žievelėmis atviras kūno vietose – vabzdžiai jūsų neerzins!

Nenaudokite apelsinų žievelių įtrynimo, jei esate alergiški citrusiniams vaisiams.

Kad jūsų namas ar tualetas kvepėtų, paruoškite nebrangų ir saugų oro gaviklį. Norint tai padaryti, jums reikės dviejų apelsinų žievelių, vieno šaukšto vanilės ir maltų gvazdikėlių, 2 valgomųjų šaukštų acto, 2-3 lazdelių cinamono. Visus ingredientus užpilkite 1,5 litro vandens ir užvirkite. Virkite, kol pasklis aromatas. Gautą mišinį atvėsinkite ir supilkite į mažus dubenėlius.

Kaip paruošti apelsino žievelę

Apelsinai parduotuvėse parduodami ištisus metus, tačiau tradiciškai, daugiausia jų būna rudenį ir žiemą. Todėl jau šiuo metu galite pradėti rinkti apelsinų žieveles. Svarbu tinkamai jas išdžiovinti. Tam tinka orkaitė arba vaisių ir daržovių džiovintuvas. Lengviausias, bet ir ilgiausias būdas yra išdėlioti žieveles ant popieriaus lapo ir padėti jas prie radiatoriaus.

Išdžiūvusias žieves laikykite stikliniame inde, popieriniame maišelyje ar kartoninėje dėžutėje. Jau pavasarį galėsite dalį žievelių panaudoti. Susmulkinkite žieveles virtuviniu kombainu ir paberkite į dirvožemį, kad po žiemos ją pamaitintumėte naudingomis medžiagomis.

Apelsinų žievelės sode ir darže taps nepakeičiamu pagalbininku. Pradėkite juos rinkti jau dabar! Tačiau nepamirškite ir kitų citrusinių vaisių: mandarinų, citrinų, greipfrutų, kurie taip pat augalams ir dirvožemiui suteikia naudingų medžiagų.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Karminės vienatvės priežastys

Karminės vienatvės įveikimas reikalauja ne tik savianalizės, bet ir sąmoningo darbo su savimi. Svarbu išmokti priimti save be sąlygų, atleisti praeities klaidas ir sąmoningai...

Šį žavingą penktadienį (sausio 10 d.) vienas dangiškas ženklas demonstruoja neprilygstamą meistriškumą tvarkos ir organizavimo srityje, o kitas sužavi kiekvieną savo beribiu patrauklumu!

💫 Smalsaujate apie šiandienos horoskopo įžvalgas, sukurtas būtent jums? 🌟 ♒ Vandenis Ei, Vandenis, tu esi tarsi draugystės wifi - unikaliai universalus ir kažkodėl visada esantis...
---