Nerimas yra jūsų proto chaoso rezultatas. Tai dažniausiai nutinka žmonėms, kurie nuolat galvoja apie ateitį arba kaltina save (ar kitus) dėl nesėkmingų veiksmų.
Ši Heng Yi yra Europos Šaolino šventyklos abatas, kur jis moko kovos menų ir kūno bei proto vienybės ugdymo metodų. Jis paskyrė 30 metų savo pagrindiniam tikslui – tapti Šaolino meistru, ir tiek pat praleido studijuodamas ir praktikuodamas proto ir kūno sąveiką.
Ši Heng Yi kalba apie pagrindines psichines būsenas, kurios atima iš mūsų požiūrį į aiškumą, trukdo protingai rinktis ir gyventi laimingai bei harmoningai, be to, meistras taip pat dalijasi patarimais, kaip įveikti šias būsenas.
1. Jausmingas noras
Jausmingas noras yra malonumas, glaudžiai susijęs su mūsų asmenybe, atsirandantis tada, kai išgyvename gilų potraukį kažkam, kuris stimuliuojančiai veikia vieną ar kelis iš penkių mūsų jutimų (regos, klausos, uoslės, lytėjimo ir skonio).
Tarkime, visą praėjusią savaitę praleidote pasiruošdami pusmaratoniui. Tačiau šios savaitės pradžioje į jūsų gyvenimą įsiveržia išmanusis telefonas, reikalaujantis dėmesio.
Atsisakote treniruočių ir pradedate skaityti socialinės žiniasklaidos puslapius. Gaištamas laikas, kurį norėjote skirti treniruotėms. Vadinasi, einate neteisingai.
Jausmingi norai ne visada yra neigiami. Idėja yra ta, kad bet koks noras (natūralus ir ne) gali lengvai virsti manija ar priklausomybe, atitraukiančia mus nuo tikslų.
Vienintelis būdas veiksmingai susidoroti su pagunda yra atidžiai ir kruopščiai apsvarstyti galimas jūsų silpnumo pasekmes jo akivaizdoje. Kitą kartą, kai kils jausmingas noras, paklauskite savęs: kiek naudos ir žalos jis man gali atnešti ateityje? O kokios tikslios bus pasekmės?
2. Pikta valia
Piktavališkumas yra visiškai priešingas jausmingam norui. Tai psichinė būsena, kai ko nors nesinori dėl stipraus nemėgimo ar atmetimo. Tai gali būti siejama su veikla, aplinkybėmis ar su žmogumi.
Norėdami atkurti santykius, pavyzdžiui, su draugu, turite ramiai išsiaiškinti ir pasikalbėti apie tarp jūsų iškilusius sunkumus. Kadangi jūs nekenčiate konfrontacijos, net ir neagresyvios, paprastai bandote išvengti šio pokalbio. Ir jūs galite tą patį sprendimo būdą pritaikyti kitiems dalykams.
Neigiamos emocijos (pavyzdžiui, baimė, pyktis, nusivylimas) yra įprasta žmogaus gyvenimo dalis. Bet tokių emocijų būsena trukdo judėti pirmyn; mes tiesiog įstringame šiuose emociniuose spąstuose.
Pasistenkite įveikti piktą ir blogą valią: neignoruokite jos, o raskite jos šaknis. Jei visada vengiate akistatos, paklauskite savęs, kodėl taip vyksta? Gal taip yra todėl, kad visi jūsų bandymai rasti išeitį iš tokių situacijų baigėsi nesėkme? Prisiminkite praeities patirtį: kas nutiko ne taip? Ką buvo galima padaryti kitaip?
Pagalvokite apie tai kaip apie galimybę sužinoti daugiau apie save, atsisakant senų būdų ir išbandant naujus.
3. Tingumas ir apatija
Neveiklumas sukelia tingumą ir sąstingį. Tai yra mažo energijos lygio ir motyvacijos stokos pasekmė. Tingumas ir apatija taip pat gali būti išreikšti pralaimėtojo nuotaika, savęs gailėjimu, mintimis apie viso pasaulio beprasmiškumą, nepasitenkinimu ir net depresija.
Galbūt ši sąlyga šiuo metu trukdo jūsų karjerai, nes nesijaučiate pakankamai motyvuoti atlikti savo darbą, arba jums atrodo, kad nesate tam pakankamai kvalifikuotas.
Budizme ši sąlyga dažnai lyginama su įkalinimu. Kuo daugiau jūs leisite jam valdyti jūsų protą ir kūną, tuo greičiau visos sienos aplink jus užsidaro.
Praktiniai patarimai, kaip įveikti tingumą ir apatiją: kaip ir su visomis kitomis kliūtimis, jūs turite išsiaiškinti, kas sukėlė šią psichinę būseną. Tada turite susitelk į savo tikslus ir tai, kodėl jie jus įkvepia. Pradėkite veikti, kad išsilaisvintumėte iš uždarytų sienų; tai gali būti taip paprasta, kaip kalbėtis su savo mentoriumi ar medituoti vaikščiojant.
4. Nerimas
Nerimas yra jūsų proto chaoso rezultatas. Tai dažniausiai nutinka žmonėms, kurie nuolat galvoja apie ateitį arba kaltina save (ar kitus) dėl nesėkmingų veiksmų.
Budizme nerimas vadinamas „beždžionės protu“: protas, negalintis susikaupti ties vienu dalyku, tarsi nuolat šokinėjantis nuo vienos šakos ant kitos.
Nerimo akimirkomis mus veikia mūsų pačių užgaidos, kurios verčia elgtis taip, kad vėliau tektų gailėtis dėl savo poelgio, tuo dar labiau maitinant nerimą keliančią būseną.
Nerimo valdymo praktika: pradėkite stebėti savo nerimą. Jūsų protą gali apimti nusivylimo jausmas, kad jūs apgailestaujate dėl dalykų, kuriuos padarėte prieš daug dienų. Atpažinkite šį jausmą, supraskite jį ir tik tada paleiskite.
Meditacija yra viena iš stipriausių būdų įveikti nerimą. Jo esmė yra proto valymas nuo įkyraus sutrikimo, siekiant dabartyje rasti ramybę ir tylą.
5. Abejonė
Šią kliūtį galima palyginti su vandens indu, kuris buvo sumaišytas su purvu ir pastatytas tamsioje patalpoje, išjungus šviesą. Natūralu, kad visos šios sąlygos neleis ką nors pamatyti vandens gelmėse.
Mes pradedame skeptiškai vertinti savo jėgas („Ar aš tai sugebėsiu?“, „O jei man nepavyks?“), arba mokytojo patarimus („Jis turi per mažai patirties.“, „Aš žinau daugiau nei jis.“), ar vertinti savo veiksmus („Ar aš elgiuosi teisingai?“, „O jei nutiks kažkas blogo?“).
Praktiniai patarimai, kaip įveikti abejones: jūsų skepticizmas gali tapti jūsų draugu. Abejonė gali reikšti, kad reikia šiek tiek atsitraukti, kad iš naujo išanalizuotumėte situaciją, arba kad kažkas (pavyzdžiui, sprendimas ar užsibrėžtas tikslas) prieštarauja jūsų gyvenimo vertybėms.
Svarbiausia yra užkirsti kelią savo abejonėms. Paklauskite savęs: ar mano skepticizmo argumentai turi prasmę? Ar tai logiška? O gal tai visiškai beprasmiška ir tiesiog mane klaidina, kad negalėčiau pasiekti savo tikslus?