Bėgant metams žmogus išmoksta taip susivaldyti, kad įgyja galimybę meistriškai paslėpti savo jausmus. Mes galime atrodyti ramūs, širdyje išgyvendami audrą ir atvirkščiai, tačiau aplinkiniai apie tai kartais nė neįtaria. Galbūt vienintelis dalykas, kuris mus gali išduoti, yra nevalingi gestai. O žmonėms, mokantiems juos „skaityti“, nebus sunku suprasti tikrąją padėtį.
Nepasitikėjimą visais laikais jaučia netgi tie, kurie gali save laikyti susikoncentravusiais ir savarankiškais. Abejonės ir dvejonės būdingi visiems, tačiau mes nenorime to parodyti. Kita vertus, kol mąstome, mūsų pašnekovai gali susierzinti, reikalaudami neatidėliotino atsakymo ar veiksmų, nesuprasdami, kad tai nėra lengva net per daug pasitikinčiam žmogui. Siūlome atlikti psichologinį gestų supratimo testą. Čia yra pavaizduotos trys gražios merginos, tačiau abejoja tik viena. Kas ji?
Teisingas atsakymas: ta mergina jaučia nepasitikėjimą savimi, kuri kramto pašalinį daiktą. Šį gestą galima palyginti su smakro glostymu – dar vienu geriau žinomu dvejojimo ženklu. Kitas variantas – užimta burna parodo, kad bandoma gauti papildomo laiko apmąstymui, kurį diktuoja etiketo taisyklės. Juk visi žinome, kad kalbėjimas valgant yra nemandagus gestas, o maisto vaidmenį šiuo atveju atlieka rašiklis.
Nors dvejonių gali kilti dėl daugybės priežasčių, tikrąjį neužtikrintumą jūsų sprendimuose ar jūsų asmeninėje stiprybėje dažniausiai sukelia trys priežastys.
Socialinis nerimas
Daugelis iš mūsų jaučiasi nepatogiai įvairiose situacijose: nepažįstamų žmonių rate, kai reikia kalbėti viešai, arba tiesiog atsidūrę nepatogioje padėtyje. Neapibrėžtumas kelia painiavą ir baimę, kad galime kažko nesuprasti ar būti neteisingai suprasti.
- Neigiama patirtis praeityje
Žmogaus nuotaikai ir savivertei didelę įtaką daro įvykiai, turintys neigiamą rezultatą. Pavyzdžiui, jei santykiuose asmuo buvo nusivylęs du kartus arba jis buvo nepakankamai įvertintas kaip specialistas, trečią kartą jis greičiausiai nesiims iniciatyvos, iš anksto bandydamas užkirsti kelią blogam rezultatui.
- Vidinis perfekcionizmas
Perfekcionistai laikomi kruopščiais nuobodomis, kurie gali sugaišti labai daug laiko, kad užtikrintų, jog nereikšmingo tikslo rezultatas būtų tobulas. Tiesą sakant, jie net patys nusivilia savo pastangų rezultatais ir taip praranda pasitikėjimą savimi.
Jei pats esate tokio nuolat abejojančio žmogaus vietoje, yra keli paprasti patarimai, kurie padės susidoroti su dvejonėmis ir šiek tiek padidins savivertę.
- Nustatykite veiksnius, kurie priverčia jus jaustis nesaugiai.
- Pabandykite objektyviai įvertinti tokias situacijas.
- Jaučiant nesėkmės baimę, prisiminkite savo pergales.
- Nevertinkite savo veiksmų pasekmių ir sprendimų pasauliniu mastu.
- Padrąsinkite save ir pagirkite save komplimentais.
- Dažniau sakykite „taip“ kitiems.
- Nepamirškite savo vidinio kritiko.
- Būkite spontaniškesni, impulsyvesni.
- Nustokite lyginti save su kitais.
Nesaugūs žmonės dažnai neįvertina savo galimybių ir galiausiai gailisi to, ko nepasakė ar nepadarė. Įprotis pasitikėti savimi ir savo instinktais neišsiugdo per vieną dieną, tačiau mes taip pat praleidžiame daug laiko nuolat dvejodami, ar ne?
Šiame straipsnyje pateikta informacija yra skirta tik informaciniams tikslams ir nepakeičia atestuoto specialisto duodamų patarimų.