Kai uodas įkanda, toji vieta parausta ir ima niežtėti. Kodėl taip nutinka? Mokslininkai ištyrė, kad taip yra dėl uodų seilių.
Uodo kandiklis sukurtas taip, kad įkąstų nepastebint
Kad uodas pasisotintų krauju, reikia maždaug 4 minučių. Tačiau per tokį laiką auka gali jį pastebėti ir numušti, kol jis dar nespėjo pripildyti skrandžio. Tiesą sakant, uodo kandiklis yra tokios struktūros, kad gali įkasti nepastebimai ir visiškai nepaveikia nervų galūnių. Štai kodėl mes nejaučiame, kai uodas kanda.
Uodai kanda neaklai. Pirma, jie naudoja ypač jautrią vietą ant lūpų, kad surastų kraujagysles už odos. Jie taip pat atlieka keletą eksperimentinių įkandimų, kol atranda reikiamą vietą.
Uodų seilės padeda siurbti kraują
Kai tik randa veną, uodas pradeda gaminti seiles. Jo seilėse yra daugiau nei 100 baltymų. Jie visi yra gaminami vienam tikslui – užkirsti kelią kraujo krešėjimui. Juk skystą kraują siurbti lengviau.
Kai pažeidžiamos kraujagyslės, jos pamažu ima atsinaujinti. Tačiau uodai geba užkirsti tam kelią. Tyrimai rodo, kad uodų seilėse yra medžiagos, kuri sustabdo kraujagyslių regeneracijos procesą ir sukelia kraujagyslių išsiplėtimą.
Mūsų oda niežti, nes yra alergiška įkandimams
Kaltos ir seilės. Uodų seilėse yra baltymas, sukeliantis niežėjimą. Oda įvairiai parausta ir patinsta. Kai kuriems žmonėms nėra alergijos uodų įkandimams. Alergija nuo uodų įkandimų yra pati švelniausia.
Ką padaryti, kad uodai mažiau mus pultų?
Mūsų pačių kvapas vilioja uodus, kitaip tariant, odoje besidauginančių mikrobų kvapas. Todėl reguliarus kojų plovimas muilu žymiai sumažins pavojų tapti uodų auka. Mėtos taip pat naikina šį kvapą. Ypač efektyvus yra eukaliptų aliejus.
Ar jus dažnai kandžioja uodai? O gal esate jiems „neskanus“?