Jei į akį patenka svetimkūnis, akių vokai ir blakstienos veikia kartu, kad su ašaromis greitai pašalintų objektą iš akies. Nors ir egzistuoja tokia apsauginė sistema, į akis vis tiek gali patekti įvairiausi svetimkūniai. Pavyzdžiui, važiuojant dviračiu smėlėta žeme, į akis gali patekti maži smėlio grūdeliai. Jie gali pažeisti tinklainę ir sukelti daug skausmo. Todėl svarbu žinoti, kaip saugiai pašalinti viską, kas patenka į akis.
Svarbu žinoti, kada būtina kreiptis į gydytoją
Bet kuriuo iš šių atvejų nedelsdamas kreipkitės į gydytoją:
- jei į akis patenka chemikalų
- jei į akis patenka greitai skriejęs objektas (pvz., vabzdys)
- jei į akis patenka objektas aštriais kraštais
Jei į akis įkrito smėlio ar žvyro dalelės, pabandykite jas kaip nors išimti pats. Tačiau rekomenduojama kreiptis į gydytoją, jei ilgainiui atsiranda tokie simptomai kaip paraudimas, neryškus matymas ar skausmas. Taip pat laikykitės šių taisyklių, jei svetimkūnį bandote pašalinti pats.
Prieš liesdamas akis, kruopščiai nusiplaukite rankas
Žmonės dažnai pamiršta nusiplauti rankas, kai kas nors įkrenta į akis. Tačiau svarbiausias žingsnis prieš liečiant akis yra nusiplauti rankas, nes per nešvarias rankas į akis gali patekti pavojingos bakterijos.
Nelieskite akių ir palaukite, kol pasirodys ašaros
Kai svetimkūnis patenka į akis, mirksint pasirodo ašaros. Tačiau žmonės instinktyviai pradeda trinti akis ir nežino, kad taip gali jas pažeisti. Jei kas nors įkrito į akis, užsimerkite ir palaukite, kol tas objektas išplauks su ašaromis.
Jei įmanoma, patikrinkite, kas įkrito į akį
Kai kas nors patenka į akis, įsitikinkite, kad objektas yra matomoje vietoje. Jei jo nematyti, jis gali būti už vieno iš vokų. Todėl reikia pakaitomis pakelti viršutinius ir apatinius vokus. Jei ketinate apžiūrėti viršutinį voką, rekomenduojama švelniai jį pakelti žiūrint žemyn, o jei apžiūrėsite apatinį voką, rekomenduojama švelniai jį pakelti žiūrint aukštyn.
Mažus objektus pašalinkite ausų krapštuku
Jei kas nors pateko į akis už voko, galima tai pašalinti šiek tiek drėgnu ausų krapštuku. Tai padarykite švelniai traukdamas voką pirštais, lengvai sukdamas krapštuką, kad saugiai pašalintumėte viską, kas pateko į akį.
Praplaukite akis
Jei bijote praplauti akis po tekančiu vandeniu, pripilkite vandens į indą ir panardinkite veidą į vandenį neužmerktomis akimis. Jei pajudinsite akis į visas puses, jas visiškai praplausite. Baigęs ištraukite veidą iš vandens ir patikrinkite, ar akyje nebėra svetimkūnių.
Kitas būdas yra praplauti akis tekančiu vandeniu. Galvą pakreipkite į vieną pusę, apatinius vokus traukite žemyn, o akis plaukite vandeniu, kad būtų pašalinti visi teršalai.
Atsižvelkite į tai, kiek laiko reikia plauti akis
Priklausomai nuo to, kas pateko į akis, turite žinoti, kiek laiko reikia jas plauti. Pavyzdžiui, jei į akis patenka tokių medžiagų kaip rankų muilas ar plaukų šampūnas, pakanka 5 minučių plovimo. O jei į akis patenka stiprių šarmų, jas plaukite mažiausiai 60 minučių. Be to, jei į akis patenka chemikalų, būtinai kreipkitės į gydytoją.
Paprašykite draugo pagalbos
Rekomenduojama kreiptis į artimą žmogų, kuris jus apžiūrės iškilus problemai. Žmogus padės atpažinti tai, kas pateko jums į akis. Prieš žiūrėdamas į jūsų akis, žmogus turėtų nusiplauti rankas, o jūs turėtumėte nuleisti akių vokus ir žiūrėti į priešingą pusę.
Ką daryti, jei akis sudirginote aitriuoju pipiru?
Jei akis plausite vandeniu, situacija tik pablogės. Rekomenduojama naudoti pieną, o ne vandenį. Taip yra todėl, kad pienas slopina pipirų rūgštingumą ir malšina skausmą. Turėtumėte kruopščiai nusiplauti rankas muilu ir vandeniu, pašalinti ant rankų likusias aitriųjų pipirų daleles. Po to švelniai nuvalykite vietą aplink akis popieriniu rankšluosčiu, sudrėkintu piene.
Saugokite savo akis!