Lapkričio 10 d. bus lygiai 40 metų, kada žmogaus gyvybė pirmą kartą užsimezgė mėgintuvėlyje. Įvyko stebuklas: praėjus 38 savaitėms po apvaisinimo pasaulį išvydo Louise. Mergaitės tėvai Leslie ir John Brown‘ai tiesiog netvėrė džiaugsmu, tačiau jų dukrytės gimimas visuomenėje sulaukė labai prieštaringų vertinimų.
Religinių organizacijų vadovai išreiškė susirūpinimą, kad žmogus neturėtų vaidinti Dievo, ir kūdikio gyvybę pradėti mėgintuvėlyje. Žmonėms tuo metu buvo sunku suprasti, kad tokiu būdu pradėta gyvybė yra tokia pati, kaip ir kitos, todėl po dirbtinio apvaisinimo gimusį kūdikį lygino su Mary Shelley sukurtu personažu Frankenšteinu.
Louise prisimena, kad jos tėvai nuolatos sulaukdavo piktų laiškų. Žmonės siuntė mėgintuvėlius, ant kurių užrašydavo grasinančius žodžius.
„Vieną dieną mes gavome pakuotę su užrašu „Louise Brown, mėgintuvėlių kūdikis, Bristolis (Anglija) “, – sako moteris. „Ant voko buvo nurodytas siuntėjo adresas San Franciske. Viduje mama rado mažą papuošalų dėžutę. Ant dangtelio buvo priklijuotas lipdukas su vaiko kojų atspaudais ir užrašu „Mėgintuvėlio kūdikis“. Mama nusprendė, kad tai – dar viena mano gimimo faktu besidominčios organizacijos dovana. Vis dėlto, atidariusi dėžutę ji rado dailiai sulankstytą laišką, kuris buvo apšlakstytas raudonu skysčiu. Ant jo buvo parašyta „Mėgintuvėlio kūdikio garantijos kortelė“. Taip pat šalia buvo padėta knygelė su klausimais ir atsakymais, kuriuos paskaičius tiesiog pykino. Pavyzdžiui, viename iš punktų buvo rašoma, kad mėgintuvėlio kūdikį reikia laikyti tualete ar akvariume “.
Pasak Louise, tokie siuntiniai buvo bauginantys: žmonės daug laiko praleido ruošdami jų turinį. Visa tai atrodė kaip maniako fantazijos produktas.
Natūralu, kad Leslie Brown buvo susirūpinusi dėl gaunamų laiškų ir siuntinių. Net vaikščiodama su kūdikiu vežimėlyje ji nuolat dairėsi. Louise, kuri jau du kartus tapo mama, mano, kad nieko panašaus nebūtų nutikę, jei dirbtinis apvaisinimas nebūtų sulaukęs tokio didelio spaudos dėmesio.
„Mama taip pat gaudavo laiškų iš moterų, kurios negali susilaukti vaikų. Pavyzdžiui, iš Naujosios Zelandijos kilusi moteris rašė, kad jai buvo atlikta daugybė operacijų, tačiau visos pastangos buvo bevaisės. Kitos moterys išreiškė palaikymą, ir prognozavo, kad tokia medicinos pažanga gali sulaukti nemažai kritikos, kurią teks atlaikyti būtent mano mamai“.
Sunkūs išbandymai Brown‘ų šeimos nepalaužė. Praėjus devyneriems metams pora ir vėl tapo tėvais – jie susilaukė dukters, kurią pavadino Natalie. Už tai jie yra dėkingi Robertui Edwardsui ir Patrickui Steptoe.
Louise tėtis pasaulį paliko 2007 metais – tuo metu jam buo 64-eri, o mama – 2012-aisiais. Jos tėvų patirtis įkvėpė daugybę porų išbandyti dirbtinį apvaisinimą ir susilaukti taip trokštamo vaikelio.
Šiandien, praėjus keturiasdešimčiai metų po pirmojo sėkmingo dirbtinio apvaisinimo, Louise Brown nori pagerbti britų fiziologo Roberto Edwardso ir akušerio-ginekologo Patricko Steptoe darbą, ir piktinasi, kad ši procedūra yra prieinama ne visoms poroms. Medicinos įstaigų nustatyta dirbtinio apvaisinimo kaina yra labai didelė, todėl tą gali sau leisti tik nedaugelis.